Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Vodafone, İspanya kolunu 5,3 milyar dolara Zigona’ya satıyor

Vodafone, İspanya kolunu 5,3 milyar dolara Zigona’ya satıyor

İnsanlar Ronda, İspanya’da bir Vodafone mağazasının önünden geçiyor, 3 Ekim 2022. REUTERS/John Nazca/File Photo Lisans haklarının alınması

  • Vodafone 4,1 milyar euro nakit aldı
  • CEO Della Valle’den ikinci büyük anlaşma
  • Zigona 4,2 milyar euroluk borç anlaşmasını finanse edecek
  • Hisse senetleri %1 düşüşle kazançlarını tersine çevirdi

LONDRA, 31 Ekim (Reuters) – Vodafone, İspanyol işletmesini telekom şirketi Zigona ZEG.L’ye 5 milyar avroya (5,30 milyar dolar) satacak. Bu, yeni genel müdürü için ikinci büyük anlaşma ve ağır bir piyasa şirketinden çıkış anlamına geliyor. Yıllardır performansıyla ilgili.

İngiliz telekomünikasyon grubunu büyümeyi desteklemek için yeniden şekillendirme sözü veren Vodafone CEO’su Margherita Della Valle, satışın grubun “sürdürülebilir yapılara ve yeterli yerel ölçeğe” sahip pazarlara odaklanmasına olanak sağlayacağını söyledi.

Telekomünikasyon yöneticisi Eamonn O’Hare’nin başkanlığını yaptığı ve yönettiği, Londra’da listelenen Zigona, daha önce İspanya’daki bölgesel operatörler Telecable ve Euskaltel’i satın alıp satmıştı.

Vodafone İspanya’nın güçlü markaları ve ağları var ancak düşük nakit akışı marjı ve azalan gelirlerin düzeltilmesi gerektiğini söyledi.

O’Hare, Reuters’e verdiği demeçte, işi yürütmek üzere eski Euskaltel CEO’su Jose Miguel Garcia’yı atamak da dahil olmak üzere “Daha iyi bir planımız var” dedi.

“Gelirlerde yüzde 1 veya 2 oranında düşüş var ve bunları yüzde 1 veya 2 oranında artırmamız gerekiyor” dedi.

Zigona, anlaşmayı Deutsche Bank liderliğindeki 4,2 milyar Euro’luk borç ve Vodafone’dan imtiyazlı hisselerden 900 milyon Euro ile finanse ediyor.

O’Hare, Zigona’nın hissedarlarından 600 milyon euroya kadar para toplayarak borcun üçe, kaldıracın ise ikiye düşürülmesine yardımcı olacağını söyledi.

En az 4,1 milyar euro nakit alacak olan Vodafone hisseleri, erken kazanımlarını tersine çevirerek Salı günü öğleden sonra yüzde 1 daha düşük işlem gördü. Hisse senedi hâlâ son 20 yılın en düşük seviyelerine yakın.

READ  Dow Jones Falls İşsizlik Başvuruları, GSYİH; CarMax, 'araç satın alınabilirlik sorunlarına' daldı

Della Valle, Nisan ayında daimi CEO olarak atanmasından bu yana 11.000 kişinin işten çıkarıldığını ve Vodafone’un Britanya biriminin CK Hutchison’s Three (0001.HK) ile birleştirileceğini duyurdu.

AJ Bell’in yatırım direktörü Ross Mold, Della Valle’nin Vodafone’un yapısını gözden geçirme vaadini yerine getirdiğini ancak yatırımcıların bundan etkilenmediğini söyledi.

Anlaşmanın kazançları artırdığını ancak nakit akışını zayıflattığını ve teminatın zaten “oldukça zayıf” olması nedeniyle Vodafone’un temettüsünü finanse eden şeyin nakit olduğunu söyledi.

Analist firması Enders’ten Karen Egan, 5,3 kat temel kazanç katsayısının diğer yakın tarihli anlaşmalardan önemli ölçüde daha düşük olduğunu ve Vodafone’un 2014 yılında Uno’yu satın almak için 7,2 milyar avro ödediği İspanya’daki geçmişi bağlamında hayal kırıklığı yarattığını söyledi.

Ancak Della Valle’nin anlaşmaya varma konusunda baskı altında olduğunu ve Zigona’nın İspanya’daki rekorunun onu bu zorlu mücadeleyi üstlenmek için eşsiz bir nitelik haline getirdiğini söyledi.

İspanyol pazarı

Vodafone, İspanya telekomünikasyon sektöründe Telefonica ve Orange’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor. İkincisi, dördüncü en büyük oyuncu MasMovil ile birlikte çalışıyor.

Zigona’dan O’Hare, Telecable ve Euskaltel’deki başarılı geri dönüşlerin ardından pazara geri dönmekten “çok heyecanlı” olduğunu söyledi.

Lowe’un değer teklifi de dahil olmak üzere Vodafone’un markalarının kalacağını söyledi. Vodafone’a akıllı telefon sağlama gibi hizmetler için yılda yaklaşık 110 milyon euro ödeyecek.

Değişikliklerden biri Vodafone’un sabit ve mobil şebekelerinin toptan satışı olabilir. “Orange, MasMovil ve Telefonica ile iletişime geçip konuşacağız ve sahip olduğumuz varlıkların maksimum düzeyde kullanılmasını sağlamanın yollarını bulacağız” dedi.

(1$ = 0,9427 euro)

(Ek raporlama Bengaluru’dan Yadarissa Chapong ve Londra’dan Sarah Young tarafından yapılmıştır – Arapça Bülten için Muhammed tarafından hazırlanmıştır) Düzenleyen: Subhranshu Sahoo, Kate Holton ve Susan Fenton

READ  596 milyon dolarlık piyango ikramiyesi için çekiliş sonuçları

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar