Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol, tüccarların Çin ve OPEC+ politikasına ilişkin görünümü değerlendirmesiyle düştü

Petrol, tüccarların Çin ve OPEC+ politikasına ilişkin görünümü değerlendirmesiyle düştü

(Bloomberg) — Petrol, zayıf Çin verilerinin talebe ilişkin endişeleri artırması ve tüccarların OPEC+’nın arz politikasına ilişkin toplantısını sabırsızlıkla beklemesiyle düştü.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Brent ham petrolü varil başına 83 doların altında, WTI ise 78 doların yakınında işlem görüyor. Hafta sonundaki zayıf Çin kredi ve enflasyon verileri, hükümetin dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısında talebi artırmakta zorlandığını gösterirken, bir dizi planlı uzun vadeli devlet tahvili satışı, yetkililerin büyümeye ve enerji tüketimine yardımcı olmak için daha fazlasını yapmaya çalıştıklarına işaret ediyor .

Arz tarafında ise Irak Petrol Bakanı Hayyan Abdul Ghani, ilk olarak hafta sonu Bağdat’ın üretimini yeterince azalttığını ve daha fazlasını kabul etmeyeceğini söyledi. Ancak daha sonra herhangi bir kararın OPEC’in meselesi olduğunu ve grubun kararına bağlı kalacağını söyledi. OPEC+ 1 Haziran’da toplanıyor.

Ham petrol, fiyatların Orta Doğu’daki gerilimlerden kaynaklanan risk priminin çoğunu ortadan kaldırmasıyla Nisan ortasından bu yana düşüş yaşıyor. Ayrıca karışık talep tahminleri de baskı altındaydı. En yakından takip edilen piyasa ölçümlerinden biri olan zaman dilimleri, koşulların giderek daha sıkı hale geldiğini gösteriyor.

Singapur’daki Vanda Insights kurucusu Vandana Hari, “Gazze’ye ilişkin jeopolitik risk priminin azalmaya devam etmesi nedeniyle ham petrolün bir miktar aşağı yönlü baskı altında kalmasını bekliyorum” dedi. Irak’ın OPEC+ tedarikleriyle ilgili yorumlarının “çay fincanı içinde fırtına” olduğunu söyledi.

OPEC üyeleri arasında ikinci en büyük üretici olan Irak, mevcut kesintileri tam olarak uygulayamadığı için grupta bazı endişelerin kaynağı oldu. Ancak çoğu piyasa gözlemcisi, daha geniş OPEC+ grubunun, kolektif yedek kapasite genişlese bile kısıtlamaları ikinci yarıya kadar genişletmesini bekliyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü, küresel dengeler, talep beklentileri ve arz dinamikleri hakkında ipuçları veren piyasa tahminlerini Salı günü açıklayacak. Bu hafta Uluslararası Enerji Ajansı’nın bir raporu da yayınlanacak.

READ  MTA oranları 4 yıl sonra ilk kez Pazar günü zamlandı

Brent ham petrolünün spot farkı (en yakın iki kontratı arasındaki fark) iki hafta önceki 1,20 dolarlık farkla karşılaştırıldığında temerrütte varil başına 42 sente daraldı.

Bloomberg Energy Daily bültenini gelen kutunuza almak için burayı tıklayın.

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P