Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Microsoft'un ilk yapay zeka destekli bilgisayarları, işletmelere yönelik Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'dır

Microsoft'un ilk yapay zeka destekli bilgisayarları, işletmelere yönelik Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'dır

Microsoft, doğrudan tüketicilere satılmayacak iki yeni Surface cihazıyla “AI PC Yılı”na hazırlanıyor. İşletmeler için Surface Pro 10 ve İşletmeler için Surface Laptop 6, Intel'in en yeni Core Ultra işlemcilerine, Microsoft'un yeni Copilot anahtarına ve Windows 11'in mevcut ve gelecek yapay zeka destekli özelliklerinden bazılarını hızlandırmak için bir Sinir İşleme Birimi'ne (NPU) sahiptir. Microsoft bunu ” İlk Surface AI bilgisayarları iş için tasarlandı.”

Her iki yeni Surface cihazı da dışarıdan yeniden tasarlanmadığından İş için Surface Pro 10, Intel'in Surface Pro 9 sürümüne daha çok benzeyecek. İş için Surface Laptop 6'da ek bir USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktası bulunur. Akıllı kart okuyucu isteğe bağlı ancak ekran çerçeveleri ve genel tasarım Surface Laptop 5'e çok benziyor. Her ikisi de 9 Nisan'da kurumsal müşterilere gönderilmeye başlayacak.

İş için yeni Surface Pro 10.
Resim: Microsoft

İşletmeler için Surface Pro 10

Microsoft, Surface cihazları için en son Intel çiplerini benimseme konusunda genellikle geride kalıyor ancak bu sefer şirket, Intel'in yeni Core Ultra işlemcilerini piyasaya süren ilk şirketlerden biri.

Surface Pro 10 for Business'ta Core Ultra 5 135U ve Core Ultra 7 165U seçeneklerinin yanı sıra 64 GB RAM'e kadar yapılandırılabilen 8 GB bellek temel özelliği arasında seçim yapılabilir. 1.199 $ fiyatla satışa sunulacak olan temel özellik aynı zamanda 256 GB SSD'yi de içerecek. Surface Pro 10 for Business, şarj için iki adet USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve Microsoft'un Surface Connect bağlantı noktasını içerecek. Microsoft, bu yeni Intel yonga seti ile 19 saate kadar pil ömrü vaat ediyor.

Microsoft, Surface Pro 10 for Business'ın 13 inçlik ekranını yeni yansıma önleyici kaplama ve yüzde 33 daha fazla parlaklıkla geliştirdi. Microsoft'un bugün OLED teknolojisine sahip Surface Pro 10'u tanıtacağına dair yanlış söylentilere rağmen, Surface Pro 10 for Business bir LCD ekranla birlikte gönderilecek.

READ  Pokemon Go hayranları, Niantic'in gelecekteki Gölge Baskınlarını "yeniden düşünmesini" istiyor

Surface Pro 10'un ekranı yeni bir yansıma önleyici kaplamaya sahiptir.
Resim: Microsoft

Microsoft'a OLED ekranlı Surface Pro 10 hakkındaki söylentileri sordum. Surface işinin genel müdürü Nancy Gaskill bir röportajda “Şu anda bu ürünün reklamını yapmıyoruz” diyor. kenar. Bu kesinlikle ürün var gibi görünüyor, bu yüzden var olup olmadığını sordum ve Gaskill şunları söyledi: “Bu noktada mevcut herhangi bir söylentiyi onaylamıyoruz ve Surface Pro 10 for Business yansıma önleyici bir ekranla geliyor.”

Microsoft'un planlarına aşina olan kaynaklar bana, şirketin 20 Mayıs'taki Donanım ve Yapay Zeka etkinliğinde Surface Pro 10'un OLED ekranlı tüketici odaklı bir versiyonunu duyuracağını söyledi.

Microsoft, Surface Pro'nun kamerasını büyük ölçüde geliştirdi.
Resim: Microsoft

Surface Pro 10 for Business, ekrana ek olarak önemli ölçüde geliştirilmiş bir ön kameraya da sahip. 114 derecelik görüş alanına sahiptir ve 1440p çekim yapar. Gaskill, “Bu, bugün PC pazarındaki ilk ultra geniş görüş alanlı kamera olacak” diyor. İçerisindeki NPU çipi sayesinde video görüşmeleri sırasında arka planı bulanıklaştırma ve otomatik çerçeveleme özelliğine sahip Windows Studio Efektlerine de erişebileceksiniz.

Microsoft ayrıca Surface Pro 10 for Business'a bir NFC okuyucu da göndererek işletmelerin kimlik doğrulama için YubiKey NFC güvenlik anahtarları gibi donanımları kolayca kullanmalarına olanak tanıyor. Microsoft ayrıca iş amaçlı Surface Pro 10 için de 5G seçeneği planlıyor. Gaskill, “5G'yi ilk kez bir Surface Pro üzerinde Intel'e getiriyoruz” diye açıklıyor. “Surface Pro 8 LTE ve Surface Pro 7 Plus LTE'miz vardı ancak daha önce Qualcomm ile Surface Pro 9'a 5G'yi getirmiştik.”

Yeni Surface Pro klavyesi kalın bir tuş kombinasyonuna ve bir Copilot tuşuna sahiptir.
Resim: Microsoft

Son olarak Microsoft, Surface Pro klavyesini daha büyük yazı tipi, geliştirilmiş arka aydınlatma ve Windows 11'de AI özelliğini başlatmak için yeni bir Copilot tuşu içeren yeni, kalın bir tuş takımıyla geliştiriyor.

READ  Nintendo'nun üçüncü taraf onarım ortağındaki işçilerin Joy-Con onarımlarıyla boğulduğu bildiriliyor

İş Amaçlı Surface Dizüstü Bilgisayar 6

Gaskill'e göre Surface Laptop 6 for Business “içten dışa yeniden tasarlandı”. Microsoft, Business Laptop 6 için masaüstü düzeyinde performans sunmak üzere tasarlanmış Intel Core Ultra H serisi yongaları seçti. İşletmeler, Core Ultra 5 135H ve Core Ultra 7 165H, 1.199 dolarlık temel modelde 64 GB'a kadar yapılandırılabilen 8 GB RAM ve 256 GB Gen4 SSD'den başlayarak 1 TB'a kadar depolama seçenekleri arasında seçim yapabilecek.

15 inçlik model, ilk kez iki USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra normal USB-A, bir kulaklık girişi ve şarj için Microsoft'un Surface Connect bağlantı noktasını içerecek. Daha küçük olan 13,5 inçlik modelde yalnızca bir USB-C Thunderbolt 4 bağlantı noktasının yanı sıra bir kulaklık girişi ve bir Surface Connect bağlantı noktası bulunacak.

Daha büyük olan Surface Laptop 6 yalnızca iki USB-C bağlantı noktasına sahip olacak.
Resim: Microsoft

Microsoft, Surface Laptop 6 for Business'ın ekranında büyük bir değişiklik yapmadı ancak yansıma önleyici bir katman ekledi. Ön kamera da 1080p'ye yükseltildi ancak Surface Pro 10 for Business kadar geniş açılı değil. Video görüşmeleri sırasında arka planı bulanıklaştırma ve otomatik çerçeveleme özelliklerine sahip Windows Studio Efektlerine erişebileceksiniz.

Microsoft, Ultra H serisi işlemciler sayesinde Surface Laptop 6 for Business'ın Surface Laptop 5'ten iki kat daha hızlı olacağını iddia ediyor. Ayrıca belirli pazarlarda isteğe bağlı bir akıllı kart okuyucusu ve Windows 11'de yapay zeka destekli Copilot Assistant'a erişim için Microsoft'un yeni Copilot Key'i de mevcuttur.

Surface Laptop 6'da akıllı kart okuyucu seçeneği var.
Resim: Microsoft

Microsoft, her iki cihazı da kendi kanalları ve yetkili satıcıları aracılığıyla özel olarak işletmelere satacak, dolayısıyla tüketicilerin bunları Best Buy gibi bir yerden alması için tasarlanmamıştır. Bunları teknik olarak yine Microsoft Business Store'dan çevrimiçi olarak veya satıcılar aracılığıyla satın alabilirsiniz. Gaskill, “Bu ürünler özel olarak işletmeler için tasarlandı; bu, geleceğin tüketicilerine yönelik ürünler üretmediğimiz anlamına gelmiyor” diyor. “Buna hâlâ kararlıyız ancak ticari amaçlar için özel olarak tasarlanmış bu ürünlerin reklamını yapıyoruz.”

READ  Shinji Mikami, Tango Gameworks'ten ayrılıyor [Update]

Gaskell'e göre her iki cihaz da Microsoft'un “şimdiye kadarki en kolay bakım yapılabilen Surface cihazları”. Microsoft, her ikisinin de dahili bileşenlerine QR kodları yerleştirmiştir ve Surface Pro 10 for Business'ta, belirli bileşenler için vida türlerini ve sürücü türlerini tanımlamayı kolaylaştıran dahili işaretler bulunmaktadır.

Microsoft, bu yılın sonlarında Windows'a ekleyeceği birçok yapay zeka özelliği hakkında henüz konuşmaya hazır değil ancak bu iki yeni cihaz bunlara hazır olacak. Microsoft şimdi 20 Mayıs'ta Microsoft CEO'su Satya Nadella'nın şirketin hem yazılım hem de donanıma yönelik “Yapay Zeka vizyonunu” paylaşacağı özel bir Windows ve Yüzey Yapay Zeka etkinliği düzenlemeyi planlıyor.

20 Mayıs etkinliğinde Surface Pro 10 ve Surface Laptop 6'nın tüketici versiyonlarının yanı sıra Windows 11 için NPU yongaları kullanan bazı büyük yeni AI özelliklerini görmeyi bekliyorum. O zamana kadar hem Surface Pro 10 for Business hem de Surface Laptop 6 for Business, 9 Nisan'da 1.199 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.