Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Minnesota Vikings oyuncusu Alexander Mattison, Perşembe Gecesi Futbol mağlubiyetinin ardından aldığı ırkçı mesajları paylaşıyor

Minnesota Vikings oyuncusu Alexander Mattison, Perşembe Gecesi Futbol mağlubiyetinin ardından aldığı ırkçı mesajları paylaşıyor

Zengin Schultz/AP

Minnesota Vikings, 14 Eylül 2023 Perşembe günü Philadelphia’da Philadelphia Eagles’a karşı oynanan NFL futbol maçında kenarda Alexander Mattison’a koşuyor.CNN

Minnesota Vikings defans oyuncusu Alexander Mattison, takımın Perşembe Gecesi Futbolu’nda Philadelphia Eagles’a yenilmesinin ardından ırkçı mesajlar aldığını söyledi.

Matteson, Cuma günü Instagram’da mesajların iki ekran görüntüsünü paylaşarak 60’tan fazla “iğrenç derecede saygısız mesaj” aldığını söyledi. Her iki ekran görüntüsü de ırkçı hakaretler içeriyordu ve Matteson’a kendini öldürmesi söylendi.

Matteson Instagram’da şöyle yazdı: “Fantazi konusunda hepiniz bana istediğiniz kadar saldırabilirsiniz ve ‘berbatsınız’ falan falan,” diye yazdı. “Gerçekten o kadar da umurumda değil. Ama bu saçmalık kabul edilemez. …Gerçekten ne söylediğini ve bunun birisini nasıl etkileyebileceğini bir düşün. Ve kaskın altında ben bir insanım.. baba.. oğul Bu çok kötü.”

Ekran görüntüleri daha sonra hesabından silindi.

Ulusal Futbol Ligi ve Vikingler İkisi de açıklama yaptı Matteson’u desteklemek için sosyal medyada.

Vikings, “Dün geceki maçın ardından Alexander Mattison’a yönelik nefret ve ırkçı hakaretlerden bıktık” dedi. Açıklamada şunları söyledi.

“Sporda veya toplumda ırkçı sözlere veya eylemlere kesinlikle yer yoktur. Vikingler, nefreti ortadan kaldırmak ve benzersiz geçmişlerimize saygı duyan ve değer veren, çeşitliliğe sahip, adil ve kapsayıcı bir toplumu eğitmek ve geliştirmek için mücadeleye devam edecek. “Ne yazık ki bu tür cahil ve önyargılı davranışlardan muzdarip olan Alexander’ın ve tüm oyuncuların yanındayız ve taraftarlarımızdan ırkçılığı ortadan kaldırmak için mücadeleye devam etmelerini istiyoruz.”

NFL, ırkçı yorumları “şiddetle kınadığını” ve bu davranışın “NFL’de veya başka herhangi bir yerde tamamen kabul edilemez” olduğunu belirtti.

Ligden yapılan açıklamada, “Alexander’ın yanındayız ve taraftarlara, tüm oyuncuların insaniliğini hatırlamalarını ve hepimizin sevdiği oyuna olan katkılarını kutlamalarını hatırlatıyoruz” denildi.

READ  Steve Wilkes ve Ray Horton, Brian Flores'in istihdam uygulamalarında ırkçılık iddiasıyla NFL takımlarına karşı açtığı davaya katıldı

Matteson’un temsilcisi C.J. Laboy, Sosyal medyada yayınlandı müvekkilini desteklemek için, katıldığı için kendisiyle “gurur duyduğunu” söyledi.

Laboy, “Bu tür mesajlar her zaman bu oyuncuların gelen kutularına geliyor. Bu tür nefret ve nefretin toplumumuzda yeri yoktur. Bu ne kadar iğrenç olsa da bunu paylaştığı için @AlexMattison22 ile gurur duyuyorum” dedi.

Ayrıca Laboy, CNN’e yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Alexander’ı, ailesini ve özel olarak uğraştığı şeyleri tamamen destekliyoruz. Bu dünyada bu tür hakaretlere yer yok. Ancak bu tür yorumlar Afrikalı Amerikalı sporcular için alışılmadık bir durum değil. Bütün hayatları boyunca bu saçmalıkla uğraşıyorlar ve kesinlikle bunu herkesin fark ettiğinden veya kabul etmek istemediğinden daha fazla deneyimliyorlar. Sadece Twitter’ın gücünden değil, aynı zamanda kenardan da.

Laboy, “Üniversiteler, stadyumlar ve takımlar bu dili kullanan herkesi ömür boyu yasaklamalı. Bu iğrenç davranışın dünyamızda ve kesinlikle sporda yeri yoktur.”

25 yaşındaki Mattison, Perşembe günkü 34-28’lik mağlubiyet sırasında 28 yarda koştu ve ilk çeyrekte top kaybı yaşadı.

Mattison, 2019 NFL Draftının üçüncü turunda Boise Eyaleti’nden Vikingler tarafından seçildi. Şu anda beşinci sezonunda Mattison, kariyeri boyunca 1.732 yarda koştu ve 11 gol attı. Geçen sezon New York Jets’e giden Dalvin Cook’a destek verdikten sonra bu sezonun ilk beş oyuncusu seçildi.

Vikings’in bir sonraki maçı 24 Eylül’de Los Angeles Chargers’a ev sahipliği yapacak.