Ekim 6, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mobil berberler özel ihtiyaçları olan kişilere hitap ediyor

CLEVELAND – Yerel berber Damon Türk, özel bir odakla taze kesimler sunuyor. Türkiye A’ya aittir Mobil berber dükkanı Özel ihtiyaçları olan sevdiklerine bakan ailelerin işlerini kolaylaştırmasını sağlar.

“Çocuklar için, yetişkinler için [and] Gerçekten de duyusal bozukluğu olan herkes bazen berbere gitmeyi zor bulabilir. Bekleyin, yüksek ses onlar için çok fazla olabilir” dedi.

Ancak Türk, seyyar berber dükkânının yardımıyla, saçlarını kestirmelerini kolaylaştıran çeşitli alet ve makasları kullanarak ihtiyaçlarını karşılıyor. Müşterilerini önceden tanımanın da yardımcı olduğunu söylüyor.

“Aileler genellikle bize ya da okullara geliyor. Bizim velilere gönderdiğimiz bir kabul formumuz var ve onlar da gönderiyor. Sevdiklerini ve sevmediklerini önceden bilmek hoşuma gidiyor. [or] Kesilmeden önce haberim olabilirdi” dedi. “Onlarla vakit geçiriyorum. Sen sadece saç kesmeyi bilmiyorsun. [because] Bunun onlar için zor bir zaman olduğunu biliyorum.

Türkiye’nin Mobil Mağazası şu anda 11 ilçede özel ihtiyaçları olan müşterilere hizmet vermektedir. Sadece son bir ayda 600’den fazla saç kestiğini söylüyor. Müşterilerinin yaşları 18 ay ile 72 yaş arasında değişmektedir.

Müşteriler aile olduğunda

Taylor Wright da dahil olmak üzere Türkiye’deki müşterilerin çoğu mezun.

Turk, “Yıllardır saçını kesiyorum” dedi. “[Taylor] 26 yaşında ve spektrumda. Otizmli.

Turk, yıllar içinde kendisinin ve Wright’ın bir rutin geliştirdiğini söylüyor. Her saç kesiminden sonra ikisi Applebee’s’e gider. Wright’ın favorisiydi.

Ancak ilişkilerinde bir dizi taze et ve tavuk bonfilesinden daha fazlası var. Turk’ün paylaştığı gibi, “Eşim ve ben gelecekte onun koruyucusu olacağız.”

“Mobil Berber”e bir gezi.

Turk, 12 yıldır özel gereksinimli öğrencilere ders veren bir eğitimcidir.

“İlk başta, fizik tedavi için okula gitmek istedim. [I] Toledo Üniversitesi’ne katıldı. Birinci sınıftan sonraki yaz eve geldim [and] Özel ihtiyaçlar yaz kampında gönüllü oldum ve aşık oldum” dedi.

READ  Jamaika ragbi takımı Turks ve Caicos'ta turnuva şampiyonluğunu kazandı

Ancak pandemi sırasında okullar kapandığında Türk, başka bir tutkuyu yeniden keşfettiğini söylüyor.

“Küçük yaşta saç kesmeye başladım” dedi. “Saç kesme konusunda her zaman bir tutkum vardı. Bu süre zarfında berber okuluna gittim.

Durk, öğrettiği ve önemsediği kişileri asla gözden kaçırmadığını söylese de. Bu yüzden şimdi onlara tam gün hizmet ediyor, ancak bu sefer saç kesme sevgisiyle.

“Birçok aileye daha iyi yardım edebilirim” dedi. “Ömür boyu buradayım, bu kadar. İşte bu.”