Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Moğolistan’da ‘Türk’ yazılı ilk yazıt bulundu

baş melek

Moğolistan'da 'Türk' yazılı ilk yazıt bulundu

İkinci Türk Kağanlığı’nın kurucusu İlderiş Kağan’a ait “Turuk” yazılı ilk yazıt Moğolistan’da bulundu ve Dışişleri Bakanlığı, keşfi “Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası” olarak değerlendiriyor.

sınıf=”cf”>

2016 yılında yüzey araştırmalarına başlayan bilim adamlarına göre İlderiş Kağan, bölgedeki tüm Türk boylarını bir araya topladı. Bu kavimlerin mühürlerinin yazılı olduğu taşların bulunmasından sonra Türk şehzadelerine ait birçok heykel ve büstler bulunmuştur.

Salgın nedeniyle ara verilen ve Temmuz 2022’de yeniden başlayan çalışmalar, yaklaşık 250 metrekarelik bir alanı kapsayan kazılar sırasında dev bir kompleks ortaya çıkardı.

Nomkhon Vadisi’nde Uluslararası Türk Akademisi ve Moğol Arkeoloji Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği bilimsel arkeolojik keşif gezisinde keşfedilen anıt kompleksindeki yazıt, Türkçe ve Soğdca dillerinde yazılmıştır.

Geziye katılan bilim adamları, anıtın metninden “Türk”, “Tanri” (Tanrı), “Kudluk” (Kağanlık) ve “Dümen” (Bölünme) gibi kelimeleri tespit ettiler.

Uluslararası Türk Akademisi Başkanı Tarhan Kadirali, “Bu yazıt bizi yazılı tarihimizde daha da geriye götürdüğü için çok önemli” dedi.

sınıf=”cf”>

Kıdıralı, “Türk isminin ilk kez geçtiği en eski yazılı anıt Türk bilim adamları tarafından keşfedildi” diyen Kıdıralı, bunun birçok ülkenin tarihine ışık tutan değerli bir keşif olduğunu sözlerine ekledi.

Bu arada Dışişleri Bakanlığı’ndan keşifle ilgili yapılan açıklamada, “İkinci Türk Kağanlığı’nın kurucusu İlderiş Kağan’a ait olduğuna inanılan anıtsal bir kompleksin bulunması heyecan ve sevinç yarattı.”

Bakanlık, ülkenin Moğolistan ile Orta Asya bozkırlarına dayanan ilişkilerinin önemli boyutlarından birinin tarih ve kültür alanlarında işbirliği olduğunu söyledi.

Türk-Moğol işbirliğine damgasını vuran keşif, “Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası ve aynı zamanda Moğolistan’ın kültürel zenginliğini artıracak yeni bir oluşumdur” denildi.

Türk tarihi için önemli olan ve Moğolistan’ın kültürel mirasının bir parçası olan bu eserlerin keşfi, korunması ve tanıtımı, Türkiye ile Moğolistan arasındaki en önemli işbirliği alanlarından biri olmaya devam edecektir.”

READ  Simone Biles, Turks & Caicos tatilinde renkli bikiniyle poz verdi

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşaıl, “Bu Türk dünyası ve Türk tarihi için çok önemli bir keşif” dedi. erken sekizinci yüzyıl.

sınıf=”cf”>

İlder Kağan’ın oğulları Gül Tigin ve kardeşi Bilke Kağan adlı iki Türk şehzadesinin anısına yapılan kitabeler, yazılı en eski Türkçe eserler arasındadır.

Türklerin efsanevi kökenini, tarihlerinin altın çağını, Tang hanedanına boyun eğdirilmelerini ve İlder Kağan tarafından kurtuluşlarını anlatırlar.

İlderiş Kağan, Çin yakınlarındaki dolambaçlı kabileleri terk etti ve 680’lerde Moğol bozkırlarına döndü, buradan bir ordu kurdu ve Birinci Türk Kağanlığı topraklarının çoğunu geri aldı. Adı, milleti birleştirici, onarıcı (teriş) anlamına gelir. Hiçbir savaşta yenilmediği rivayet edilen İlderiş Kağan’ın yerine kardeşi Kabakan Kağan geçti.

sınıf=”cf”>

İkinci Türk Kağanlığı, Köktürklerin Aşina boyu tarafından Orta ve Doğu Asya’da kurulmuş bir kağanlıktı. Bunu Doğu Türk Kağanlığı (552-630) ve ardından Tang Hanedanlığı (630-682) izledi. İkinci Kağanlık, Orkhan Nehri’nin üst kısımlarında Oduken’de merkezlendi. Bunu, Uygur Kağanlığı olan Dokuz Okuz konfederasyonu izledi.