Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Turks ve Caicos’ta tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Turks ve Caicos’ta tarih meraklıları için mutlaka görülmesi gereken 10 yer

Turks ve Caicos Adaları, macera aktiviteleri için seviyeler yaratan güzel beyaz kumlu plajlar ve ilginç doğal kaya oluşumlarından ibaret değildir. Tarihi ve tarihi yerleri var. Kaya oymalarından iyi korunmuş kalıntılara kadar, Turks ve Caicos’ta tarih seven gezginler için mutlaka görülmesi gereken on yer.



10 Wade’in Yeşil Bahçesi

Turks ve Caicos’ta birçok bahçe alanı vardır, ancak Wade’in Yeşil Bahçesi en ünlüsüdür. Bu iyi korunmuş tarım alanı, 18. yüzyılda Sadık Wade Stubbs tarafından kurulan tarlalardan biriydi. 1834 yılına kadar İngiliz topraklarında kölelik yasal olduğu için, kurulduktan sonra plantasyon köle emeği ile çalıştırılacaktı. Adanın tarihi.

9 Turks ve Caicos Ulusal Müzesi

Turks ve Caicos Müzesi, Turks ve Caicos’taki en popüler müzedir ve adanın tarihinin çoğunu içerir. Müze Grand Turk’te bulunuyor ve müze ziyaretçilerine Taino yerleşiminden Avrupalı ​​ve Loyalist yerleşimcilere kadar ülkenin tarihini kapsayan materyaller sunuluyor.


8 Cockburn Kasabası

Cockburn kasabası, Turks ve Caicos’un en eski ve en tarihi bölgelerinden biridir. 1681 yılında tuz toplayıcıları tarafından kurulmuştur ve ülkedeki en eski kalıcı yerleşim yeridir. Şehir, Turks ve Caicos Ulusal Müzesi ve Majestelerinin Hapishane Müzesi gibi ülkenin tarihi mekanlarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bu şehri ziyaret etmek, ülkenin tarihini öğrenmek ve yaşam biçimini görmek için bir fırsattır. Şehir, ziyaretçilerine harika bir ada tatili sunmak için ülkenin en muhteşem plajlarından bazılarına ve lüks villalara sahiptir.

READ  ZTE, Türk Telekom ile İşbirliği Yapan IPC 2023'te Bulut Premium Video Platformu (PVP) Çözümünü Tanıttı

7 Sapodilla Körfezi kaya oymaları

Turks ve Caicos Adaları’nda yaşayanlar birçok şeyi geride bırakmışlar ve Sabotilla Körfezi Tepesi Kaya Oymacılığı da bunlardan biri. Providenciales’te bulunan bu kaya oymaları, ne yazık ki gemi enkazlarına maruz kalan denizcilerin ve gezginlerin varlığını temsil ediyor. Beklerken, kayaya isimlerini kazımak zaman geçirmek için harika bir yoldu. Gravürlerin çoğu 1700’lerin ortasından 1800’lerin ortalarına kadar uzanıyor ve hatta bazılarında isimler ve tarihler var.

İLGİLİ: Doğa Severler için Turks ve Caicos’ta 10 Aktivite

6 Büyük Türk Deniz Feneri

Güzel bir su kütlesine bakan bir uçurumun üzerinde 18 metre yükseklikte duran Grand Turks Deniz Feneri – Grand Turk Adası’nın en ünlü simgesidir. Deniz feneri 1852 yılında inşa edilmiştir. Denizcilerin adaya ulaşmalarına yardımcı olmak ve bölgede artan sayıda gemi enkazını önlemek. Her ne kadar çalışır durumda olmasa da çevredeki manzarayı görmek için bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.

5 Majestelerinin Hapishanesi

Majestelerinin Hapishanesi, Turks ve Caicos’ta mutlaka görülmesi gereken bir tarihi cazibe merkezidir. Turks ve Caicos Ulusal Müzesi’nin bulunduğu Cockburn’da yer almaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi, geçmişte bir hapishaneydi ve hem erkek hem de kadın mahkumları barındırıyordu. 1994 yılında kapatılana kadar, ülkenin tek hapishanesiydi, ancak şimdi tarihi bir cazibe merkezi ve hapishanenin çeşitli bölümlerini ve etkileyici çan kulesini keşfedebilirsiniz.


READ  Plajlar Turks ve Caicos '98 Derece' Yeniden Birleşme Konserine Ev Sahipliği Yaptı

4 Cheshire Hall Bahçeleri

Cheshire Hall plantasyonu, Turks ve Caicos’ta İngiliz müdavimleri tarafından kurulan sayısız plantasyondan biriydi. Önce İngiliz inanan Thomas Stubbs ve daha sonra kardeşi Wade Stubbs tarafından kuruldu. Ülkedeki en iyi korunmuş plantasyon olmasa da, Cheshire Hall plantasyonu, bir zamanlar bölgede var olan köle emeğinin tarihini ve zengin tarımsal ticareti göstermektedir.

İlgili: Kireçtaşı Sesi Turks & Caicos’u ziyaret etmek için harika bir neden

3 La Fame’de Ekspres

Turks ve Caicos Adaları en fazla gemi enkazı gördü, ancak La Famel Express en popüler olanıydı. Gemi enkazı Providenciales’te bulunuyor ve 2004 yılında Francis Kasırgası ülke çapındaki adaları harap ettiğinde ada sularına indi. Günümüzde batık, tekneler ve jet ski’ler tarafından ziyaret edilebilecek popüler bir cazibe merkezi haline geldi. Batık, deneyimli kürekçiler için en iyisi olmasına rağmen, kanolar ve kürek tahtaları ile de ziyaret edilebilir.


2 Grand Turk Tuzlu Salinalar

Tuz, Türk ve Caicos Adaları’na yerleşimcileri getiren ana kaynaklardan biriydi ve Grand Turk Tuz Salinaları, bu kaynağı üretmek için geliştirilmiş çok sayıda salina içeriyor. Turks ve Caicos’ta tuz endüstrisi gerilerken, Grand Salina ve ülke çapındaki diğer şirketler iflas etti. Bugün ziyaretçiler bölgede kalan büyük kırmızı salinaları görmeye geliyor.

1 Yankee Kasabası

West Caicos’ta bulunan, Yankeetown 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş bir kasabadır. Alan bahçecilik için bir yerleşim yeri olarak hizmet etmelidir. Bugün kasaba, demiryolu, makine ve birkaç taş binanın kalıntıları ve kalıntıları içindedir.