Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Morgan Stanley’in karı Wall Street’teki yavaşlama nedeniyle azaldı

Morgan Stanley’in karı Wall Street’teki yavaşlama nedeniyle azaldı

Morgan Stanley’nin üçüncü çeyrek kazancı, yatırım bankacılığı ve ticaret gelirlerinin azalması nedeniyle bir yıl öncesine göre %9 düştü; bu da Wall Street’in hâlâ uzun durgunluktan kurtulmaya çalıştığının bir başka işareti.

Performansı onu büyük bankaların en altına yerleştirdi. Kazançlarındaki düşüş, rakibi Goldman Sachs’ın (GS) yüzde 33’lük düşüşünden daha azdı ancak JPMorgan (JPM), Bank of America (BAC), Wells Fargo (WFC) ve Citigroup’un (C) artışlarının gerisinde kaldı.

Morgan Stanley’in CEO’su James Gorman. Reuters/Brendan MacDiarmid

Yatırım bankacılığı gelirleri bir yıl öncesine göre %27 düşerek büyük Wall Street operasyonlarına sahip büyük bankalar arasında sonuncu oldu.

Goldman Sachs, Bank of America ve Citigroup’ta yatırım bankacılığı ücretleri geçen yıla göre arttı. JPMorgan’da bu ücretler aynı dönemde çok daha az düştü (%2,6).

Morgan Stanley’in hisse senedi ve tahvil alım satımından elde ettiği gelir de %4 oranında azaldı. Parlak noktalardan biri, servet ve yatırım yönetimi birimlerinin yıllık bazda daha yüksek kar elde etmesiydi.

Mayıs ayında “önümüzdeki 12 ay içinde” liderlik koltuğundan ayrılma planlarını açıklayan CEO James Gorman, “Piyasa ortamı bu çeyrekte karışık kalsa da şirket güçlü sonuçlar elde etti” dedi.

Morgan Stanley hisseleri Çarşamba günü piyasa açılmadan önce erken işlemlerde %3,5 düştü.

Yılbaşından bu yana hisseleri %5,5 düşüşle JPMorgan Chase ve Wells Fargo dışındaki tüm benzerlerinden daha iyi performans gösterdi.

Ancak son üç ayda Citigroup dışındaki tüm büyük banka emsallerinden daha keskin bir düşüşle %7 oranında düşüş yaşadı.

Gorman analistlere, şirketin “birleşme ve satın almaların ve sigortalama takvimlerinin oluşturulduğuna dair artan kanıtlar gördüğünü” söyledi. Momentumun “bu yıl da devam etmesi” beklenirken Morgan Stanley, faaliyetin çoğunun 2024’te gerçekleşmesini bekliyor.

Şirketin CFO’su Sharon Yeshaya analistlerle yaptığı görüşmede, “Üç aylık sonuçlara rağmen, tamamlanan anlaşmalarımızda geniş sektör çeşitliliği görmeye devam ediyoruz ve birikmiş işler de benzer bir modeli yansıtıyor.” diye ekledi.

READ  Borsa Bugün: Canlı Güncellemeler

En son borsa haberlerinin ve hisse senedi fiyatlarını etkileyen olayların derinlemesine analizi için burayı tıklayın.

Yahoo Finance’den en son finans ve iş haberlerini okuyun