Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mortgage oranları 2019’dan beri ilk kez %4’ün üzerine çıktı

Mortgage oranları 2019'dan beri ilk kez %4'ün üzerine çıktı

Mortgage oranları doğrudan federal fon oranıyla bağlantılı değildir. Bunun yerine, yatırımcıların Fed’in hareketlerine ve enflasyona tepkileri gibi faktörlerden etkilenen 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisini takip ediyorlar.

Freddy Mac baş ekonomisti Sam Khater, “Fed’in kısa vadeli faiz oranlarını yükseltmesi ve daha fazla artış sinyali vermesi, ipotek oranlarının yıl boyunca artmaya devam etmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi.

Ukrayna’daki yüksek enflasyon ve belirsizlik oranları da etkiliyor.

Realtor.com’da ekonomik araştırma direktörü George Ratio, “Enflasyonun yakın zamanda yavaşlaması pek olası değil” dedi. “Yatırımcılar Ukrayna’da artan savaşa tepki gösteriyor ve yenilenen tedarik zinciri kesintilerinin tüketici fiyatları üzerinde ek baskı yaratmasını bekliyorlar.”

Tüm bu faktörlerin önümüzdeki aylarda ipotek oranlarını yükseltmeye devam edeceğini söyledi. Bu, son iki yılda ev satışlarının ana itici güçlerinden birinin – çok düşük ipotek oranları – kurumaya başladığı anlamına geliyor.

Ratio, “Rekor düşük ipotek oranları, birçok ilk kez alıcının 2020 ve 2021’de bütçelerini genişletmesine yardımcı oldu.” Dedi. “Düşük oranlar aynı zamanda ev sahiplerinin yeniden finansman yoluyla aylık ipotek ödemelerini azaltmalarını sağladı. Ancak faiz oranlarının %3’ün altında olduğu günler çok geride kaldı ve hala arz ve talebin piyasa temellerini çözmemiz gerekiyor.”

Envanter hala içinde Standart Dipler Ve konut fiyatları yükselmeye devam ediyor. Kiralarda inanılmaz yükseliş Daha yüksek fiyatlar ve daha yüksek faiz oranlarıyla bile bir ev satın almak gibi piyasaya ek baskılar koymak, Kiradan daha fazla finansal anlam bazı pazarlarda.

Ancak ev sahipliğinin maliyeti artıyor. Ratiu’ya göre, yalnızca ev fiyatları yükselmekle kalmıyor, aynı zamanda bugünkü oranlarda, ortalama fiyatlı bir ev alıcısının aylık ipoteği bir yıl öncesine göre 340$ daha yüksek olacak ve Ratiu’ya göre yıllık yüklerine 4.000$’dan fazla eklenecek.

READ  Mevduat düştükten sonra First Republic hisseleri yaklaşık %50 düştü

Ancak daha yüksek oranların konut piyasasındaki rekabeti de azaltabileceğini söyledi.

Ratio, “Yükselen ipotek oranları ve enflasyonun alıcı havuzu üzerinde baskı oluşturmasıyla, ev fiyatlarının ılımlı olmasını bekliyoruz” dedi.