Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Wall Street hisseleri ve petrol fiyatları, agresif Fed zam beklentilerinin ardından yükseldi

Wall Street hisseleri ve petrol fiyatları, agresif Fed zam beklentilerinin ardından yükseldi

Tüccarlar, 17 Mart 2022, New York City, ABD’deki New York Menkul Kıymetler Borsası’nın (NYSE) katında çalışıyor. REUTERS/Brendan McDermid

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Yatırımcılar agresif Fed beklentilerini değerlendiriyor
  • Hazine getiri eğrisi eğimli
  • Wall Street endeksleri yükseliyor
  • Petrol fiyatları yüzde 8 arttı
  • Altın üst üste ikinci seansında yükseldi

NEW YORK (Reuters) – Wall Street hisseleri, yatırımcıların Fed’in faiz oranları konusundaki şaşırtıcı derecede güçlü duruşunun ekonomik sonuçlarını tartmasıyla Perşembe günü erken seans kayıplarından toparlanırken, petrol fiyatları Rusya ile Ukrayna arasındaki ihtilaftan kaynaklanan arz sıkıntısı endişeleriyle yükseldi.

Federal Rezerv, Çarşamba günü faiz oranlarında çeyrek puanlık bir artışla neredeyse sıfıra ulaştığını duyurdu; bu, yükselen oranlarla mücadele etmeye çalışırken yaklaşık üç yıldır ilk artışı. ABD merkez bankası da bu yıl benzer büyüklükte altı faiz artırımı bekledi ve bu da tüccarlar arasında ekonomik büyüme üzerindeki etkiyle ilgili endişeleri artırdı.

ABD Hazine tahvil getirileri Perşembe günü üç yılın en yüksek seviyelerinin hemen altında kaldı ve yakından izlenen getiri eğrisi, daha önce iki yıldan fazla bir sürenin en düşük seviyesine yerleşerek eğim yaptı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

10 ve 2 yıllık gösterge getiriler sırasıyla %2,1653 ve %1,969 idi.

New York’taki Great Hill Capital başkanı Thomas Hayes, Fed’in faiz oranı görünümüne atıfta bulunarak, “Dün büyük sürpriz nokta plandı” dedi. Daha fazla oku

“Ilımlı bir yükseliş oldu ama şahin bir söylem ve beklentiydi. Beklentilerine yakın bir yere gelirlerse getiri eğrisini tersine çevireceklerini ve garantili bir resesyona neden olacaklarını düşünüyoruz.”

Wall Street’te, sağlık, tüketici beğenisi, teknoloji ve finans sektörlerinin öncülüğünde üç ana endeks erken kayıpları tersine çevirdi.

READ  Wall Street yüksek kapattı ve Powell fiyatlandırma politikasından kaçındı

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (.DJI) S&P 500 %1.23 artışla 34.480.76’ya yükseldi (.SPX) %1,23 artarak 4.411,67’ye yükseldi ve Nasdaq Bileşik Endeksi (on dokuzuncu) 13614.78’e %1.33 ekledi.

Hayes, “Dün rahat bir ralli yaşadık ve piyasa bugün bunu emiyor, biraz konsolide oluyor ve Fed’in beklediği şey açısından beklentilere karşı gerçeklerle rahat olmaya çalışıyor” dedi.

Avrupa hisseleri de Fed’in faiz artırımı ve İngiltere Merkez Bankası’nın benzer bir hamlesinin ardından dalgalı işlemlerde yükseldi. Daha fazla oku

Pan-Avrupa STOXX 600 Endeksi (.stoxx) Dünya genelinde MSCI hisse senedi göstergesi %0.45 yükseldi. (.MIWD000000PUS) %1.77 kazandı.

Petrol fiyatları, Rusya’ya yönelik yaptırımlar nedeniyle önümüzdeki haftalarda arz kıtlığına yeniden odaklanılmasıyla birkaç gün süren kayıplardan toparlanırken, bir dizi şiddetli günlük dalgalanmayı sürdürerek %8’den fazla yükseldi. Daha fazla oku

Benchmark Brent ham petrol vadeli işlemleri %8.79 artışla varil başına 106.64 dolardan kapandı ve bu 2020 ortasından bu yana en yüksek oran oldu.

ABD West Texas Intermediate ham petrolü %8.35 artışla varil başına 102.98$’a yükseldi.

Doların altı ticari para birimi karşısındaki gücünü ölçen dolar endeksi %0,47 düşüşle 98.026’ya geriledi.

Altın, dolar ve ABD Hazine getirilerinin düşmesiyle %1 yükseldi. Spot altın %0.7 artışla ons başına 1.942,04$’a yükselirken, ABD altın vadeli işlemleri %1,62 artışla ons başına 1.939,00$’a yükseldi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Shibuike Ujh Raporu) New York’tan. Düzenleme Kirsten Donovan ve Aurora Ellis

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.