Mayıs 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mortgage oranları Nisan ayından bu yana ilk kez %5’in altına düştü

Mortgage oranları Nisan ayından bu yana ilk kez %5'in altına düştü

%4,99 sabit oranlı ortalama 30 yıllık ipotek Freddie Mac’e göre, 4 Ağustos’ta sona eren haftada, önceki hafta %5,3 düştü. Ancak bu, geçen yıl %2.77 olduğu zamandan hala çok daha yüksek.

Fiyatlar yılın başında keskin bir şekilde yükseldi ve Haziran ortasında %5,81’e ulaştı. Ancak o zamandan beri, ekonomik kaygılar onu daha değişken hale getirdi.

Freddie Mac baş ekonomisti Sam Khater, “Enflasyonist baskılar ile ekonomik büyümedeki belirgin yavaşlama arasındaki çekişme nedeniyle ipotek oranları dalgalı kaldı” dedi.

İniş ve çıkışların devam etmesinin beklendiğini söyledi.

“Özellikle Federal Rezerv mevcut ekonomik ortamda gezinmeye çalışırken, enflasyonu ve diğer faktörleri çevreleyen yüksek belirsizliğin oranları dalgalanmaya devam etmesi muhtemeldir.”

gel düş Bazı ekonomik göstergelerin ani olumlu raporları Realtor.com’daki ekonomik araştırma direktörü George Ratio, yaklaşan bir durgunluk konuşmasını dengelediğini söyledi.

“Net bir yön olmadan, piyasalar ipotek oranlarını keskin yükseliş azaldıkça daha dar bir aralıkta hareket etmeye kilitliyor” dedi.

Yüksek enflasyona tepki olarak, Federal Rezerv gösterge faiz oranını geçen hafta 75 baz puan artırdı, bu birkaç ay içinde bu boyuttaki ikinci artış.

Federal Rezerv, borçluların ipotekler için ödediği faiz oranlarını doğrudan belirlemez. Bunun yerine, ipotek oranları 10 yıllık ABD Hazinelerini takip etme eğilimindedir. Ancak Fed’in enflasyonu ehlileştirme çabalarından dolaylı olarak etkileniyorlar.

Tüketicilere gelince, Federal Rezerv tarafından bu hafta açıklanan verilere göre 16.2 trilyon dolarlık rekor bir hane borcu biriktirerek harcamaya devam ettiklerini söyledi.

Ratio, “Tüketiciler için en büyük soru, şirketlerin durgunluk korkularına aşırı tepki gösterip göstermeyecekleri ve bordroları küçültmeye başlayıp başlamayacağıdır.” Dedi. “İstihdamda keskin bir düşüş, özellikle bugün yüksek enflasyonla birlikte, insanların harcamalarını sürdürme yetenekleri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olabilir.”

Karşılanabilirlik hala en büyük zorluk

Ev finansmanının artan maliyetleri, alıcılar üzerinde şimdiden bir etki yarattı. Her iki satış yeni inşaat Ve mevcut evler Alıcılar ev aramaya ara verdiği için son aylarda düşüş yaşadı.

Alıcılar evleri daha ucuz buluyor çünkü enflasyon gelirlerinin daha büyük bir bölümünü alıyor ve artan borçlanma maliyetleri satın alma güçlerini azaltıyor.

READ  Ukrayna'nın işgali nedeniyle bira fiyatları yükselebilir

Freddie’nin rakamlarına göre, bir yıl önce, 390.000 dolarlık bir evin %20’sini ödeyen ve geri kalanını 30 yıllık sabit ipotek ile ortalama %2.77’lik bir faiz oranıyla finanse eden bir alıcı, aylık 1.277$’lık bir ipotek ödemesi aldı. Mac.

Bugün ortalama %4,99 oranında aynı fiyattan ev alan bir ev sahibi, aylık 1,673 dolar anapara ve faiz ödeyecek. Bu kabaca her ay fazladan 400 dolar.

Ratio, artan borçlanma maliyetlerinin birçok alıcının karşılanabilirliğini sınırlayarak ev satışlarının düştüğünü söyledi. Aynı zamanda, hisse iyileşiyor.

Ratio, “Bu, bu yıl için emlak piyasalarında bir hoşgeldin sinyali getirdi – fiyat indirimleri” dedi.

Ancak, Realtor.com’a göre alıcılar geri çekildikçe, bazı satıcılar da pazarın zirvesini kaybettiklerini hissederek geri çekiliyorlar. Hisse senedi ev sahipleri, daha yüksek finansman maliyetleri olan bu daha yavaş piyasada satış yapmak zorunda kalmayabilir.

Ratio, “Yeni listeleme sayısının azalmasıyla birlikte, yazın son aşamalarına yaklaşırken envanterde ortaya çıkan iyileşmenin ulaşılamaz olabileceği endişelerini artırıyor.” Dedi.