Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Tesla hissedarları, yıllık toplantıda yönetim kurulu tavsiyelerini geniş ölçüde takip ediyor

Tesla hissedarları, yıllık toplantıda yönetim kurulu tavsiyelerini geniş ölçüde takip ediyor

4 Ağustos (Reuters) – Tesla Inc (TSLA.O) Hissedarlar, şirketin Perşembe günkü yıllık toplantısında, yönetim kurulu üyelerinin yeniden seçilmesi ve hisse bölünmesinin onaylanması da dahil olmak üzere, çevre ve yönetişim odaklı önerileri reddederken, çoğu konuda yönetim kurulu tavsiyeleri lehinde oy kullandı.

Austin, Teksas’ta düzenlenen yıllık hissedar toplantısında sunulan ön istatistiklere göre, 13 tekliften üçüne verilen oylar, kurulun tavsiyelerine uymadı.

Kurulun muhalefetine rağmen, hissedarlar, yatırımcıların yönetici aday gösterme kabiliyetini artıracak bir tavsiye önerisini onayladılar.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Yönetim kurulu üyeliği sürelerini iki yıla indiren ve salt çoğunluk şartlarını ortadan kaldıran iki yönetim kurulu önerisi, başarı için gereken üstün çoğunluğu alamadı.

Siyahlar içinde CEO Elon Musk, oylamada büyük bir etki yarattı ve oylamanın ardından coşkulu bir izleyici kitlesine seslendi. Geçen yıl milyonlarca hisse sattıktan sonra Refinitiv verilerine göre Tesla’nın %15,6’sına sahip. Devamını oku

Yatırımcılar hisseyi bire üçe bölmeyi kabul etti. Bölünme şirketin temellerini etkilemese de, yatırımcıların hisse senedine sahip olmasını kolaylaştırarak hisse senedi fiyatını artırabilir.

Başarısız olan hissedar önerileri arasında, çalışanların sendika kurma hakkının korunmasını savunan ve şirketin ırk ayrımcılığını ve cinsel tacizi önleme çabalarını ve su tehlikelerini raporlamasını yıllık olarak raporlamasını gerektirenler de vardı.

Yöneticilerin, Yönetim Kurulu’nun itirazları üzerine, büyük ve uzun vadeli hissedarların veya hisselerin en az %3’üne sahip olan grupların yönetici aday gösterebilmelerini gerektiren bir öneri. Kurul daha önce böyle bir teklifin özel çıkarlar için Tesla’nın planlarını yanlış temsil etme fırsatları yaratabileceğini söylemişti.

Musk, şirketin 2022’nin sonuna kadar yılda iki milyon otomobillik bir üretim hızına ulaşmayı hedeflediğini ve fabrikalar kurmaya devam edeceğini söyledi.

READ  Amerika Birleşik Devletleri füzyon enerji kaynaklarında bilimsel bir başarı ortaya koyuyor

Tesla’nın Kaliforniya ve Şanghay’da fabrikaları var ve Austin, Teksas ve Berlin’de iki tane daha yoğunlaştırıyor. Musk, Tesla’nın bu yıl ek bir fabrika duyurabileceğini söyledi ve sonunda 10-12 Giga fabrikasına sahip olacağını tahmin etti.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Bengaluru’da Ankur Banerjee ve Akash Sriram tarafından ek raporlama; Oakland’da Peter Henderson ve Detroit’te Kevin Kroliky’nin ek raporları; Anıl de Silva’nın düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.