Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Mumbai’de billboard çöktü: 14 ölü, onlarca yaralı

Mumbai’de billboard çöktü: 14 ölü, onlarca yaralı
Fotoğrafa yorum yapın, Devasa reklam, Mumbai’nin banliyösü Ghatkopar’daki bir benzin istasyonunun ve bazı evlerin üzerine düştü.

  • yazar, Deepali Jagtap
  • Rol, BBC Marathi, Mumbai

Hindistan’ın Mumbai kentinde ani fırtınada dev reklam panosunun çökmesi sonucu en az 14 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Polise göre 70 metreye 50 metre ölçülerindeki reklam panosu Pazartesi günü şehirdeki evlerin ve bir benzin istasyonunun üzerine düştü.

Acil servisler, az sayıda kişinin hâlâ yeraltında mahsur kaldığını ve kurtarma çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Mumbai’nin de bulunduğu Maharashtra eyaleti hükümeti olayla ilgili soruşturma yapılması talimatını verdi.

Fotoğrafa yorum yapın, Yetkililer bazı kişilerin hâlâ enkaz altında kalmış olabileceğini söylüyor

Yerel haber kanallarının yayınladığı görüntülerde, şehrin doğusundaki Ghatkopar banliyösünde yoğun bir yolun yakınındaki büyük bir reklam panosunun rüzgarda sallanıp, yol kenarındaki binalara çarptığı görülüyor. Kazada çok sayıda araç ezildi.

Kaza mahallinden çekilen fotoğraflarda, acil durum ekiplerinin enkaz altında çalıştığı görülüyor. Dramatik video görüntüleri, kurtarma görevlilerinin düşen reklam panosunun altından bir kurbanı çıkardığını ve metali kesmek için elektrikli aletler kullandığını gösteriyor.

Bir yetkili, ANI haber ajansına “Yaklaşık 80 kişiyi güvenli bir şekilde kurtardık” dedi. Şöyle ekledi: “Kırmızı bir araba ciddi hasar gördü ve içinde bazı kişilerin sıkışıp kaldığından şüpheleniyoruz.”

Fotoğrafa yorum yapın, Akshay Vasant Patil, reklam panosu çöktükten kısa bir süre sonra altından kaçmayı başardığını söyledi

Kurye servisinde çalışan 20 yaşındaki Akshay Vasant Patel, fırtına çıktığında arabasında benzin istasyonunda bekliyordu.

Şöyle dedi: “Reklam panosunun düştüğünü fark ettim ve dışarı çıkıp koşmaya çalıştım ama arabaların arasına sıkıştı.”

Ancak Patel, çöken reklam panosunun altındaki kamyon ve arabalarda sıkışıp kalan pek çok kişi gördü.

Kurbanlar arasında yağmur yağmaya başladığında işe gitmekte olan Bharat (24 yaşında) da vardı.

Annesi Neena Vinod Rathod, “Yakındaki bir köprünün altında saklanmak için durdu. Ama sonra reklam panosu düştü ve onu ezerek öldürdü” dedi.

O sırada evde olan Bayan Rathod, trajediyi kocasından gelen bir telefon aracılığıyla öğrendi.

Şöyle dedi: “Hemen olay yerine koştum ama geldiğimde oğlum ölmüştü.”

Fotoğrafa yorum yapın, Neena Vinod Rathod, oğlunun orada olduğunu öğrendikten sonra kaza yerine koştuğunu söyledi

Mumbai’deki sivil yetkililer, daha önce Twitter olan X’te yayınlanan bir açıklamada, çöküşe “hızlı rüzgarların” neden olduğunu ve kurtarma operasyonuna polis, itfaiye ve ulusal afet müdahale ekipleri de dahil olmak üzere birçok kurumun dahil olduğunu söyledi.

Yetkililer ayrıca reklam panosunun izin verilen boyuttan birkaç kat daha büyük olduğunu ve bunu asan ajansın izninin olmadığını söyledi.

Şirkete, yapıyı sökmelerini ve benzer tüm panoları derhal geçerli olmak üzere şehirden kaldırmalarını isteyen bir bildirim gönderildi.

Maharashtra Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis, eyalet hükümetinin mali yardım sağlayacağını söyledi Kazada ölen ve yaralananların ailelerine 500.000 rupi (5.987 $; 4.767 £) verilecek.

Pazartesi günkü toz fırtınası şehrin bazı kısımlarını durma noktasına getirdi, ağaçların sökülmesine, seyahat kaosuna ve elektrik kesintilerine neden oldu.

Yerel basında, şehrin uluslararası havaalanında birçok uçuşun geçici olarak askıya alındığı veya yönlendirildiği bildirildi.

Mumbai, genellikle haziran ve eylül ayları arasındaki muson mevsiminde şiddetli sel ve yağmurla ilgili kazalara maruz kalan Hindistan’daki birçok şehirden biri.

Londra’daki Tom MacArthur tarafından ek raporlama.