Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Musk, Tesla'nın ağır taahhütleri nedeniyle Hindistan ziyaretini erteledi

Musk, Tesla'nın ağır taahhütleri nedeniyle Hindistan ziyaretini erteledi

(Bloomberg) — Elon Musk, Tesla'daki acil sorunlarla ilgilenmesi gerektiğini söyleyerek Başbakan Narendra Modi ile bir toplantıyı da içerecek Hindistan ziyaretini erteledi.

Bloomberg'den en çok okunanlar

Milyarder, X web sitesindeki bir gönderide, “Maalesef Tesla'nın çok ağır taahhütleri Hindistan ziyaretinin ertelenmesini gerektiriyor, ancak bu yılın ilerleyen zamanlarındaki ziyareti sabırsızlıkla bekliyorum” dedi. Nisan ayında onu iki gün ziyaret etmesi planlanmıştı. 21 ve 22 – Hindistan pazarına girme planlarını duyurmak için.

Erteleme kararı Tesla'da geçen yoğun bir haftanın ardından geldi. Pazar günü erken saatlerde Musk, şirketin 140.000'den fazla çalışanına gönderdiği bir notta, çalışan sayısını dünya çapında %10'dan fazla azaltacağını duyurdu. İki üst düzey yönetici de ayrıldı.

Şirket Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ocak ayında Delaware mahkemesi tarafından geçersiz kılınan Musk'a yönelik 56 milyar dolarlık tazminat paketi için hissedarlardan tekrar oy vermelerini isteyeceğini söyledi. Cuma günü Tesla, satışların yavaşlaması ve stokların artması nedeniyle yaklaşık 3.900 Cybertruck pikapını geri çağırdı ve ABD'deki çoğu aracının fiyatını 2.000 dolar düşürdü.

Şirket ayrıca, tahminlerin çok üzerinde araç teslimatları bildirmiş olduğundan, 23 Nisan'da ilk çeyrek kazançlarını da açıklayacak. Hisse bu yıl %40'tan fazla düştü ve otomobil üreticisinin piyasa değeri 470 milyar doların altına düştü.

Musk'un Hindistan'a yapmayı planladığı ziyaret, kendisi ve Modi için zamanlama açısından çok önemliydi. Hindistan, ülkenin ekonomik canlanmasını gerekçe göstererek Modi'nin üçüncü dönem için aday olması nedeniyle ulusal seçimlerde oy kullanmaya başladı. Musk gibi milyarderlerin yatırımları onun seçmenler arasındaki çekiciliğini artıracaktır.

Musk, SpaceX'in Starlink şirketinin şimdiye kadarki en büyük pazarında faaliyet göstermesi için izin istiyor. Bloomberg'in daha önce bildirdiğine göre Starlink, Hindistan hükümetinden bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren ülkede faaliyet göstermeye başlayabileceğine dair güvence aldı.

READ  Wall Street, Fed açıklamasının ardından yükselişle kapanmaya başladı

Tesla da yıllardır Hindistan'a girmeye çalışıyor ancak yüksek ithalat vergileri caydırıcı oldu; Musk'ın defalarca işaret ettiği bir şey bu. Geçtiğimiz ay Hindistan, en az 41,5 milyar rupi (497 milyon dolar) yatırım yapma ve üç yıl içinde yerel bir fabrikada elektrikli otomobil üretmeye başlama sözü veren yabancı otomobil üreticilerinin elektrikli otomobillerine ilişkin ithalat vergilerini düşürdü.

Tesla'nın büyük bir yatırımı, Musk'un Hindistan'ın gelişen elektrikli araç pazarından faydalanmasına ve başka yerlerdeki elektrikli araçlara yönelik durgun talebi karşılamasına olanak tanıyacak. Ancak Tesla gözlemcileri, Meksika'da devasa bir fabrika inşa etmek gibi daha önce duyurulan projelerdeki gecikmeleri gördükten sonra sahada eylem görmek istiyor.

-Dana Hall ve Bruce Einhorn'un yardımıyla.

(Üçüncü paragraftan Tesla ile ilgili ayrıntı eklenmiştir.)

Bloomberg Businessweek'ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P