Şubat 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nadir kaya oluşumları eski Mars’ta yaşamın nasıl olabileceğini gösteriyor

Nadir kaya oluşumları eski Mars’ta yaşamın nasıl olabileceğini gösteriyor

Brian Hynek

Arjantin’in kuzeybatısındaki yüksek bir plato olan Puna de Atacama’da araştırmacılar, yaşayan dev stromatolitleri veya mikropların oluşturduğu katmanlı kayaları içeren bir göl sistemi keşfettiler.

Bu hikayenin bir versiyonu CNN’in bilim haber bülteni Wonder Theory’de yayınlandı. Gelen kutunuza almak için, Buradan ücretsiz üye ol.CNN

Milyarlarca yıl önce Mars’ın nasıl göründüğünü bilmek imkansız, ancak robotik bir kaşifin gerçekleştirdiği cesur keşif, gökbilimcilere geçmişe bir göz atma fırsatı veriyor.

NASA’nın Perseverance gezgini Kızıl Gezegendeki 1000. gününü kutladı. Percy, Jezero Krateri adı verilen Mars yüzeyi özelliğini besleyen eski bir nehir deltası hakkındaki araştırmasını tamamladı.

Kaya örnekleri inceleyerek ve alarak Rover, Şubat 2021’deki inişinden bu yana bilim adamlarının olayların zaman çizelgesini oluşturmasına yardımcı oldu Sığ bir göl deliği doldurduğunda.

Artık gezgin, Kızıl Gezegendeki geçmiş yaşamın izlerini bulma arayışına devam ediyor. Dünyadaki yeni bir keşif, bilim insanlarına Mars’ta olsaydı fosillerin nasıl görünebileceği konusunda fikir verebilir.

Brian Hynek

Yeni araştırmalara göre Puna de Atacama’daki dev stromatolitler gezegenimizdeki yaşamın en eski fosil kanıtlarını temsil ediyor.

Arjantin’in kuzeybatısındaki kurak bir plato olan Puna de Atacama’da önceden gizlenmiş olan lagün sistemi,… Dünya’nın erken dönemlerinde ekosistemler nasıldı? Milyarlarca yıl önce.

Göllerin içinde dev stromatolit adı verilen canlı fosiller veya alglerden ve alçıtaşı ve kaya tuzu gibi minerallerden oluşan katmanlı kayalar bulunur.

Yüksek tuzluluğa sahip ovaların misafirperver olmayan ortamı genellikle Mars’la karşılaştırılır. Ancak milyarlarca yıl önce Kızıl Gezegen muhtemelen göllerle ve belki de okyanuslarla kaplı olduğundan, Mars bir zamanlar Dünya’ya daha çok benziyor olabilir.

Dünya Bölümü’nden profesör Brian Hynek, “Mars’ta herhangi bir tür fosil bulacaksak bunların ne olduğuna dair en iyi tahminimiz bu olacaktır, çünkü bunlar Dünya’nın kaya kayıtlarındaki en eski fosillerdir” dedi. Bilimler. Colorado Boulder Üniversitesi’nde Jeolojik Bilimler.

READ  Samanyolu bir gölet gibi "dalgalanıyor" ve bilim adamları sonunda nedenini biliyor olabilir

Satürn’ün uydusu Enceladus, güneş sistemimizde yaşamı destekleyebilecek okyanus benzeri bir dünya olarak uzun süredir gökbilimcilerin ilgisini çekmektedir.

Kalın buzlu kabuğundaki çatlaklardan buz taneleri ve su buharı bulutları yükseliyor, bu da yüzeyinin altında tuzlu bir okyanus olduğunu gösteriyor. Şimdi, NASA’nın Cassini misyonu tarafından toplanan verilerin yeni bir analizi, yaşamı doğuran süreçlerde önemli bir rol oynayan bir molekül olan hidrojen siyanürü ortaya çıkardı.

Ayrıca araştırma ekibi, ayın organik bileşikler tarafından yönlendirilen kimyasal bir enerji kaynağı içerdiğine dair kanıtlar buldu.

Suyun, enerjinin ve yaşam için gerekli unsurların bir arada bulunması, Enceladus’un gezegen olabileceğini düşündürüyor Dünya dışında yaşam aramak için en iyi yer.

Bayerisches Landesamt für Denkmalpflege

Bu Bavyera kılıcı, binlerce yılını toprakta geçirmesine rağmen tüm ışıltılı ihtişamıyla bulundu.

Birazcık En heyecan verici sanatsal ve arkeolojik Yılın keşifleri Alışılmışın dışında ve beklenmedik bir durumdu.

Tarihi araştırmacılar, Led Zeppelin’in 1971 tarihli “Led Zeppelin IV” adlı albümünün kapağında bir demet sopa taşıyan adamın kimliğini tespit etti.

Araştırmacılar Avrupa’nın bilinen en eski ayakkabısını ortaya çıkardılar ve hala parlayan bir Tunç Çağı kılıcı keşfettiler.

Mutfak duvarının arkasından yaklaşık 400 yıllık duvar resimleri ortaya çıkarken, Büyük Gize Piramidi’nin içinde gizli bir giriş bulundu.

Yeni araştırmaya göre erken uyanma eğiliminde olan insanlar Neandertallere borçlu olabilir.

Neandertaller yüzbinlerce yıl boyunca Avrupa ve Asya’nın yüksek enlem bölgelerinde yaşarken evrimleştiler. Zamanla soyu tükenen akrabalarımız, Afrika’da ekvator yakınında yaşayan erken modern insanlara göre muhtemelen gün ışığındaki mevsimsel değişikliklere daha iyi adapte oldular.

Bu genetik miras, insanlar dünyanın dört bir yanına göç edip Neandertallerle karşılaştığında aktarılmış olabilir. bu sadece İzlenen birçok Neandertal geninden biri Antik DNA’dan ve modern insanlarda keşfedildi.

READ  Perseid meteor yolda - ama büyük bir sorun var

NASA/ESA/CSA/STScI

James Webb Uzay Teleskobu’nun Cassiopeia A süpernova kalıntısına ilişkin görüntüsünde yeni ayrıntılar parlıyor.

James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen yeni bir görüntü, gökbilimcilerin patlamış bir yıldızın kalıntılarına daha yakından ve daha ayrıntılı bir şekilde bakmasına olanak sağladı.

Bu, araştırmacıların galaksimizdeki parlak bir süpernova kalıntısı olan Cassiopeia A’yı gözlemlemek için Webb’i ikinci kez kullanmaları.

Yeni tespit edilen özelliklerden bazıları şunlardır: Hayalet ışığın yankılarıDevasa bir kozmik bulutun torunları gibi görünüyorlar.

Ayrı olarak, bir araştırma ekibi uzaydan gelen hızlı, gizemli, yinelenen bir radyo patlamasını gözlemledi; bu, benzeri görülmemiş bir özelliğe sahip: Bu fenomenin Göksel bir kayma düdüğüne benzeyen bir frekans.

Yerleşin ve bu olağanüstü okumalarla bir yolculuğa çıkın:

– Mühendisler, uzayı keşfederken bilimsel veri aktarımını durduran 46 yaşındaki Voyager 1 uzay aracındaki bilgisayar arızasını çözmeye çalışıyor. Güneş sistemimizin dış kenarları 15 milyar mil uzaktadır.

– Büyük ve iyi korunmuş Tarih öncesi bir deniz canavarının kafatası bulundu İngiltere’nin güneyindeki bir plajda, efsanevi doğa bilimci Sir David Attenborough’un sunduğu bir belgeselde ayrıntılarıyla anlatılacak.

– Bilim adamları keşfetti Alışılmadık bir olay Himalaya buzullarını soğuk tutuyor Artan küresel sıcaklıklara rağmen.

Okuduklarımı beğendin mi? Ama dahası da var. Buradan kaydolun CNN Uzay ve Bilim yazarları tarafından size sunulan Wonder Theory’nin bir sonraki sayısını gelen kutunuza almak için Ashley Strickland Ve Katie Avı. Güneş sistemimizin ötesindeki gezegenlerde ve antik dünyadan keşiflerde harikalar buluyorlar.