Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, gama ışını gökyüzünün 14 yıllık çarpıcı hızlandırılmış görüntüsünü ortaya koyuyor

NASA, gama ışını gökyüzünün 14 yıllık çarpıcı hızlandırılmış görüntüsünü ortaya koyuyor

NASA'nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu, 14 yıllık verilerden dinamik evreni tasvir eden, tüm gökyüzünü kapsayan, hızlandırılmış bir film yarattı. Güneş'in yolunu, Samanyolu'nun gama ışını parıltısını ve blazar olarak bilinen uzak galaksileri vurgular. Film, süper kütleli kara deliklerin patlamaları da dahil olmak üzere galaksinin dört bir yanından ve ötesinden gelen yüksek enerjili olayları sergileyerek evrenin güzelliğini ve karmaşıklığını ortaya koyuyor. (Sanatçının konsepti.) Kredi: SciTechDaily.com

NASAFermi'nin Fermi Uzay Teleskobu, gama ışını görüntüleme yoluyla dinamik evreni ortaya çıkaran 14 yıllık hızlandırılmış bir film sunuyor. Öne Çıkanlar SamanyoluGama ışını patlamaları, güneş patlamaları ve kara deliklerden beslenen uzak galaksiler.

Evren, NASA'nın Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu tarafından elde edilen 14 yıllık verilerden üretilen, gökyüzündeki hızlandırılmış bir filmde hayat buluyor. Ara sıra parıldayan Güneşimiz, galaksimizin içindeki ve dışındaki yüksek enerji kaynaklarının arka planına karşı gökyüzünde sessizce bir yol çiziyor.

Ekipten kıdemli bilim insanı Seth Daigle, “Samanyolu'nun parlak, sabit gama ışını parıltısı, uzak galaksilerin çekirdeklerindeki süper kütleli kara delikler tarafından desteklenen, ışık hızına yakın jetlerden gelen yoğun, günlerce süren işaret fişekleriyle serpiştirildi” dedi. . Görüntüleri oluşturan Kaliforniya Menlo Park'taki SLAC Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı'nda. “Gökyüzünün herhangi bir yerinde ortaya çıkabilen bu dramatik patlamalar milyonlarca, milyarlarca yıl önce meydana geldi ve biz izlerken onların ışıkları Fermi'ye yeni ulaşıyor.”


Güneş patlamalarından… Kara delik JETLER: NASA'nın Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu ekibi dinamik, yüksek enerjili gökyüzünde benzersiz bir tur gerçekleştirdi. 14 yıllık gama ışını gözlemlerini 6 dakikaya sığdıran filmi, Fermi'nin proje bilimcisi yardımcısı Judy Racusin anlatıyor. Kaynak: NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve NASA/DOE/LAT İşbirliği

Gama ışınları ışığın en yüksek enerjili formudur. Film, Fermi Geniş Alan Teleskobu (LAT) tarafından Ağustos 2008 ile Ağustos 2022 arasında tespit edilen, enerjisi 200 MeV'nin üzerinde olan gama ışınlarının yoğunluğunu gösteriyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, görünür ışığın enerjileri 2 ile 3 MeV arasındadır. Daha parlak renkler, daha yoğun gama ışını kaynaklarının yerlerini tanımlar.

READ  Bir SpaceX Falcon 9 roketi Cumartesi günü Starlink misyonunu güçlendirdi

“Filmde gözünüze çarpan ilk şeylerden biri, kaynağın ekran boyunca sabit bir şekilde bükülmesi. Bu bizim güneşimiz… Görünen hareketi, Dünya'nın etrafındaki yıllık yörünge hareketini yansıtıyor.”

Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu

Sanatçının yörüngedeki Fermi Gama Işını Uzay Teleskobu konsepti. Kredi bilgileri: NASA

Çoğu zaman LAT, kozmik ışınlar adı verilen, ışık hızına yakın hızda hareket eden atom çekirdekleri olan hızlandırılmış parçacıkların etkisi nedeniyle Güneş'i belirsiz bir şekilde algılar. Güneşin gazıyla ve hatta güneşten gelen ışıkla çarpıştıklarında gama ışınları üretirler. Ancak bazen Güneş, güneş patlamaları adı verilen güçlü patlamalarla aniden parlar ve bu patlamalar, yıldızımızı kısaca gökyüzündeki en parlak gama ışınları kaynaklarından biri haline getirebilir.

Film gökyüzünü iki farklı açıdan gösteriyor. Dikdörtgen görünüm, galaksimizin merkezi ortada olacak şekilde tüm gökyüzünü gösterir. Bu, yıldızlararası gaza ve yıldız ışığına çarpan kozmik ışınların ürettiği gama ışınlarıyla parlayan Samanyolu'nun merkez düzlemini vurguluyor. Aynı zamanda nötron yıldızları ve süpernova kalıntıları da dahil olmak üzere birçok başka kaynakla da doludur. Bu merkezi bandın üstünde ve altında, galaksimizden parlak, hızla değişen kaynaklarla dolu daha geniş bir evrene bakıyoruz.

Bu galaksilerin çoğu aslında uzak galaksilerdir ve en iyi galaksimizin kuzey ve güney kutuplarına odaklanan farklı bir perspektiften izlenebilirler. Blazar adı verilen bu galaksilerin her biri, merkezi bir milyon veya daha fazla güneş kütlesine sahip bir kara deliğe ev sahipliği yapıyor.

Her nasılsa, kara delikler son derece hızlı hareket eden madde jetleri üretiyor ve blazarlar aracılığıyla doğrudan bu jetlerden birine bakıyoruz, bu da onun parlaklığını ve uçuculuğunu arttıran bir görüntü. Racusin, “Farklılıklar bize bu uçaklarda bir şeylerin değiştiğini gösteriyor” dedi. “İlginç bir şey olduğunda bu kaynakları rutin olarak izliyoruz ve uzaydaki ve Dünya'daki diğer teleskopları uyarıyoruz. Bu işaret fişeklerini kaybolmadan önce yakalamak için hızlı olmalıyız ve ne kadar çok gözlem toplayabilirsek, bu olayları o kadar iyi anlayabiliriz.” .”

READ  Uzay kayalarına onarılamaz hasar Webb Teleskobu'nun beklentileri aşmasını engellemeyecek

Fermi, evrendeki bu değişiklikleri ortaya çıktıkça yakalamak için birlikte çalışan büyüyen görev ağında önemli bir rol oynuyor.

Bu galaksilerin çoğu çok uzaktadır. Örneğin 4C +21.35 olarak bilinen bir blazarın ışığı 4,6 milyar yıldır yol alıyor, yani bugün gördüğümüz parlama aslında Güneşimiz ve güneş sistemimiz oluşmaya başladığında meydana geldi. Diğer parlak galaksiler iki kattan daha uzaktadır ve birlikte kozmik zaman boyunca kara delik aktivitesinin çarpıcı anlık görüntülerini sağlarlar.

En güçlü kozmik patlamalar olan gama ışını patlamaları gibi Fermi'nin incelediği kısa süreli olayların çoğu, zaman aralığında görülmedi. Bu, görüntülerin netliğini artırmak için verilerin birkaç gün boyunca işlenmesinin sonucudur.

Fermi Gama-ışını Uzay Teleskobu, Goddard tarafından yönetilen bir astrofizik ve parçacık fiziği ortaklığıdır. Fermi, ABD Enerji Bakanlığı ile işbirliği içinde ve Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İsveç ve ABD'deki akademik kurumların ve ortakların önemli katkılarıyla geliştirildi.