Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yıl boyu süren akıllara durgunluk veren simülasyonda sahte Mars'ta yaşayan NASA ekibi, yolun ortasında 'trajik' bir güncelleme veriyor

Yıl boyu süren akıllara durgunluk veren simülasyonda sahte Mars'ta yaşayan NASA ekibi, yolun ortasında 'trajik' bir güncelleme veriyor

Sahte Mars'ta yaşayan NASA ekibi, yıl boyu süren keşif gezisinin ortasında “trajik” bir güncelleme yaptı.

Akıllara durgunluk veren bir simülasyonda birlikte yaşayan iki erkek ve kadın, önemli bir ekipman parçasını kaybetmişlerdir.

Sahte Mars'ta yaşayan NASA ekibi, yıl boyu süren keşif gezisinin ortasında “trajik” bir güncelleme yaptıResim kredisi: Bill Stafford, NASA Johnson Uzay Merkezi
Dört kişilik uçuş ekibi iki erkek ve iki kadından oluşuyorKredi: NASA/CHAPEA Personeli
Mürettebat deneyin orta noktasını geçtikten hemen sonra önemli bir ekipman parçasını kaybettiKredi: NASA/CHAPEA Personeli

Mürettebatın sağlık görevlisi Dr. Nathan Jones, robotlarından birini “yanlışlıkla öldürdüğünü” söyledi.

Kazayı “acı verici bir ölüm” olarak nitelendirdi.

Bilim subayı Anka Celario, gezgini küllerinden geri getirmek için Phoenix Operasyonuna ihtiyaç duyacaklarını söyleyerek şaka yaptı, ancak uçuş mühendisi Ross Brockwell Jones'a sorunu düzeltebilecekleri konusunda güvence verdi.

Brockwell, “Çok fazla koli bandımız var” dedi.

Konuşma, NASA'nın Mürettebat Sağlığı ve Performans Araştırma Analog Çalışması veya CHAPEA'dan kaydedilen bir güncelleme sırasında gerçekleşti.

Jones, Celario, Brockwell ve Komutan Kelly Haston, Kızıl Gezegendeki yaşamın provası olarak bir yıl boyunca 3D baskılı Mars habitatında yaşamaya gönüllü oluyorlar.

1.700 metrekarelik ev, NASA'nın Houston, Teksas'taki Johnson Uzay Merkezi'nde bulunuyor.

Yaşam alanının dışında, Mars Dune Alpha adı verilen, Mars'ın yüzeyine benzeyecek şekilde tasarlanmış, kırmızı toprak ve kayalık manzaralarla dolu kubbeli bir tesis var.

Dörtlü, 25 Haziran 2023'te başlayan 378 günlük izolasyon döneminin yarısını yakın zamanda geçti.

Bunlar, insan araştırmaları amacıyla Mars benzeri izolasyon çalışmalarına katılacak en az üç gruptan ilki.

NASA, sahte Mars'taki yaşamı olabildiğince gerçekçi kılmak için ekstra çaba harcadı.

Buna, uzaydan astronotlar ile Dünya arasında meydana gelebilecek iletişim gecikmelerini simüle etmek için mürettebatın arkadaşları ve ailesiyle e-posta yoluyla iletişiminin kısıtlanması da dahildir.

READ  Shaun the Sheep, Artemis I görevini ayın etrafında uçuran ilk "astronot" olacak.

Mürettebattan gelen güncellemeler de benzersiz iletişim sınırlamalarını kopyalamak için ses dosyaları olarak kaydedilir.

Mürettebat ayrıca Mars'ı keşfetmek, yaşam alanlarını korumak, mahsul yetiştirmek, egzersiz yapmak ve robotları çalıştırmak gibi çeşitli görev aktivitelerini de deneyimledi.

Çalışmanın bir kısmı ayrıca mürettebatın, yiyecek stoklarını sınırlamak ve ekipman arızasıyla çalışmaya zorlamak gibi kasıtlı olarak stresli koşullar altına yerleştirilmesini de içeriyordu.

Bunu akılda tutarak, geziciyi Jones'un mu düşürdüğü yoksa NASA'nın deneyin bir parçası olarak mı çarpmayı amaçladığı açık değil.

Mürettebat ayrıca konaklama yerlerinden çıkarken uzay kıyafetleri giyebilir.

Marswalk'ların birçoğunda sanal gerçeklik kulaklıkları bulunurken, açık hava koşu bandı, bölgenin faaliyetleri için kaldıramayacağı kadar uzun ve daha uzağa yürümelerine olanak tanıyor.

Bazen kaya örnekleri alıyorlar, bazen de potansiyel inşaat alanlarını arıyorlar.

Yaşam alanının içinden uzak bölgeleri keşfetmek için bir drone ve helikopter benzeri bir robotu çalıştırabilirler.

Mürettebata aynı zamanda günün saatine göre manzaranın değiştiği bir 'pencere' lüksü de veriliyor.

Ancak aslında video yayını olan bir televizyon ekranıdır, ancak Mars'ta gün doğumunu, üstündeki güneşi, habitatın Dünya'ya düşen gölgesini ve nihayetinde geceleri yıldızları ortaya çıkarır.

Mürettebat boş zamanlarında masa oyunları, Texas Hold'em ve eve getirdikleri PS4 video oyun sistemini oynuyor.

Jones ayrıca bir Fender gitarı getirirken, Haston'un seyahat boyutunda bir ukulele'si var.

Mürettebat, yanlarında taşıdıkları kitapları okuyup tartışmak için bir kitap kulübü bile kurdu ve bir yandan da sınırlı bir veri tabanından film ve dizi izlemenin keyfini çıkardı.

Tatilleri kutlamak söz konusu olduğunda ekip sıcak çikolata içer, kekler yapar ve bunları Noel için süsler.

Mürettebattan yakın zamanda yapılan bir güncellemede, ultra koşucu Haston, bazı mahsullerinin yeni yıl civarında hasat edilmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

READ  Cumartesi günü SpaceX Falcon Heavy askeri lansmanını izleyin
Mürettebat, NASA'nın Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'nde 1.700 metrekarelik bir evde yaşıyorKredi: Bilinmiyor, ofis görselleriyle net
Mürettebat, Mars'ı keşfetmek, yaşam alanlarını korumak, mahsul yetiştirmek, egzersiz yapmak ve robotları çalıştırmak gibi çeşitli görev faaliyetleri deneyimledi.Kredi: NASA/CHAPEA Personeli
Mürettebatın kaldığı odalarResim kredisi: Bill Stafford, NASA Johnson Uzay Merkezi
Çalışmanın bir kısmı ayrıca mürettebatın yiyecek tedarikini sınırlamak gibi kasıtlı olarak stresli koşullara maruz bırakılmasını da içeriyordu.Resim kredisi: NASA/CHAPEA Personeli/Bill Stafford