Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA “Noel Ağacı Koleksiyonu”nu hayata geçiriyor

NASA “Noel Ağacı Koleksiyonu”nu hayata geçiriyor

“Noel Ağacı Kümesi”, NGC 2264, Samanyolu’nda, Dünya’dan yaklaşık 2.500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan bir grup genç yıldızdır. Belirli renk seçimleri ve döndürmelerle zenginleştirilen bu kompozit görüntü, bu yıldızları farklı boyutlarda kozmik bir Noel ağacının parçası olarak tasvir ediyor. Kaynak: X-ışını: NASA/CXC/SAO; Optik: TA Rektörü (NRAO/AUI/NSF ve NOIRLab/NSF/AURA) ve BA Wolpa (NOIRLab/NSF/AURA); Kızılötesi: NASA/NSF/IPAC/CalTech/Univ. Massachusetts’ten. Görüntü işleme: NASA/CXC/SAO/L. Fratari ve J. Major

NGC 2264, “Noel Ağacı Kümesi”, Samanyolu Galaksisinde bulunan bir yıldız kümesidir. Samanyolukozmik bir Noel ağacına benzeyecek şekilde yeni geliştirilmiş bir görüntüde tasvir edilmiştir.

  • NGC 2264, “Noel Ağacı Kümesi” takma adını vurgulamak için renklendirilmiş ve döndürülmüş bir genç yıldız kümesidir.
  • Bu kompozit görüntü, Chandra’dan gelen X-ışınlarını (mavi ve beyaz), WIYN’den gelen optik verileri (yeşil gaz) ve 2MASS’tan gelen kızılötesi verileri (beyaz yıldızlar) içermektedir.
  • Bu kümedeki yıldızların yaşı, Güneş’in 5 milyar yıl olan yaşına kıyasla bir milyon ila beş milyon yıl arasında değişmektedir.
  • Genç yıldızlar uçucudur ve X-ışınlarında ve diğer ışık türlerinde güçlü parlamalar üretirler, ancak bu patlamalar animasyonda gösterildiği gibi koordineli bir şekilde gerçekleşmez.

Kozmik Noel Ağacı: NGC 2264’ün yıldız manzarası

NGC 2264’ün “Noel Ağacı Kümesi” olarak da bilinen bu yeni görüntüsü, yıldız ışıklarının parıltısıyla kozmik bir ağacın şeklini gösteriyor. NGC 2264 aslında Samanyolu Gökadamızda, Dünya’dan yaklaşık 2.500 ışıkyılı uzaklıkta bulunan, yaşları yaklaşık bir ila beş milyon arasında değişen bir genç yıldız kümesidir. NGC 2264’teki yıldızlar Güneş’ten daha küçük ve daha büyük kütlelidir; bazıları Güneş’in kütlesinin onda birinden daha az olanlardan, yaklaşık yedi güneş kütlesi içerenlere kadar değişir.

Bileşik şenlikli görüntü: renkler ve döndürme

Bu yeni kompozit görüntü, renk ve döndürme seçenekleriyle Noel ağacına benzerliği artırıyor. Mavi ve beyaz ışıklar (animasyonlu versiyonda yanıp sönüyor – aşağıdaki videoya bakınız), X-ışınları yayan genç yıldızlardır. NASAChandra X-ışını Gözlemevi. Kit Peak’teki NSF destekli 0,9 metrelik WIYN teleskopundan alınan optik veriler, kümedeki bir gaz nebulasını, bir ağaçtaki “çam iğneleri” ile tutarlı olarak yeşil renkte göstermektedir. Son olarak, Two Micron Tüm Gökyüzü Araştırması’ndan elde edilen kızılötesi veriler, ön plandaki ve arka plandaki yıldızları beyaz renkte gösteriyor. Bu görüntü, gökbilimcinin standart kuzey yönü yukarı bakacak şekilde saat yönünde 160 derece döndürülmüştür, böylece ağacın tepesi görüntünün tepesine doğru görünüyor.

READ  Dış güneş sistemimizde "Dünya benzeri" bir gezegen saklanıyor olabilir mi?


Bu kompozit görüntü bir Noel ağacı montajını göstermektedir. Mavi ve beyaz ışıklar (bu görüntünün animasyonlu versiyonunda yanıp sönen), NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi tarafından keşfedilen, X-ışınları yayan genç yıldızlardır. Ulusal Bilim Vakfı’nın Kit Peak’teki 0,9 metrelik WIYN teleskopundan alınan optik veriler, bir ağaçtaki “çam iğneleri” ile tutarlı olarak nebuladaki gazı yeşil renkte gösterir; Two Micron Survey’den alınan kızılötesi veriler, All Sky Survey Ön Planını ve arka plandaki yıldızları beyaz renkte gösterir. . Bu görüntü, gökbilimcinin kuzey standardından yukarıya doğru saat yönünde yaklaşık 160 derece döndürülmüştür, böylece ağacın tepesi görüntünün tepesine doğru görünüyor.

Yıldız dinamikleri ve gözlem teknikleri

NGC 2264’teki gibi genç yıldızlar uçucudur ve güçlü X-ışını parlamaları ve ışığın farklı dalga boylarında görülen diğer türdeki değişimleri üretirler. Ancak bu animasyonda gösterilen yanıp sönen koordineli farklılıklar, X-ışınında görülen yıldızların konumlarını vurgulamak ve bu nesnenin bir Noel ağacına benzerliğini vurgulamak için yapaydır. Aslında yıldız farklılıkları senkronize değildir.

Chandra ve diğer teleskopların gözlemlediği farklılıklar birkaç farklı süreçten kaynaklanmaktadır. Bunlardan bazıları, Güneş’tekine benzer ama çok daha güçlü patlamalar ve yıldızların dönmesiyle gelip giden yıldızların yüzeylerindeki sıcak noktalar ve karanlık alanlar da dahil olmak üzere, manyetik alanları içeren faaliyetlerle ilişkilidir. Ayrıca yıldızları gizleyen gazın kalınlığında da değişiklikler olabilir ve çevredeki gaz disklerinden yıldızların üzerine düşmeye devam eden malzeme miktarında da değişiklikler olabilir.

NASA’nın Marshall Uzay Uçuş Merkezi Chandra programını yönetiyor. Smithsonian Astrofizik Gözlemevi’nin Chandra X-ışını Merkezi, Cambridge, Massachusetts’teki bilim operasyonlarını ve Burlington, Massachusetts’teki uçuş operasyonlarını kontrol ediyor.