Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uzak evrende galaksi büyüklüğünde rüzgarlar tespit edildi

Uzak evrende galaksi büyüklüğünde rüzgarlar tespit edildi
Yakınlaştır / Bir galaksinin görünür ışıktaki görüntüsünün üzerine yerleştirilen X-ışını emisyonları (mor), salınan galaktik rüzgarı gösteriyor.

Güneş’ten en az 10 kat daha büyük olan devasa yıldızların sonlarıyla buluşmasının bir yolu süpernovadır; yıldızın çekirdeğinin yakıtının bitmesi nedeniyle meydana gelen devasa bir patlama.

Süpernovaların bir sonucu da yıldız oluşumunun düzenlenmesinde önemli bir rol oynayan galaktik rüzgarların üretilmesidir. Galaktik rüzgarlar yakın galaksilerin çoğunda zaten gözlemlenmiş olsa da, bilim adamlarından oluşan bir ekip, galaksilerin oluşumunun ilk aşamalarında olduğu bir zamanda, uzak evrendeki çok sayıda galakside bu fenomenin ilk doğrudan gözlemlerini yaptı.

Yorum

Göre çalışma Lyon’daki Astrofizik Araştırma Merkezi’nden baş yazar Yucheng Guo, galaktik rüzgarların galaksi evrimi modellerinin önemli bir parçası olduğunu düşünüyor.

“Galaksilerin büyümesini düzenleyebilecek galaktik rüzgarların olduğu varsayılmıştı. Ancak bu rüzgarları doğrudan gözlemlemek çok zordu. Çalışmamızla evrenin erken evresinde her normal galakside böyle bir rüzgarın bulunduğunu gösteriyoruz.” rüzgarlar.”

Gu’ya göre galaktik rüzgarlar, galaksi evrimini anlamamızda önemli olan sözde geri bildirim sürecinin önemli bir bölümünü oluşturuyor. “Galaktik rüzgarlar, yıldız oluşum faaliyetinin bir sonucu olarak ortaya çıkıyor. Bu rüzgarlar, gaza çok fazla enerji ve momentum pompalayarak onun oluşmasına neden oluyor.” [being] Galaksiden kovuldu. Galakside yeterli gaz yoksa yıldız oluşumu durur. Buna geri bildirim süreci denir.

Gu’ya göre galaktik rüzgarlar galaksiler ve çevreleri arasında madde alışverişini de sağlıyor. Guo, “Her galaksi gaz halindeki bir haleyle çevrilidir. Galaksiler gaz soluyabildiği gibi nefes de alabilir” dedi.

Görmek zor

Geleneksel olarak galaktik rüzgarları gözlemlemenin çok zor olduğunu, çünkü gaz halindeki halelerin neredeyse şeffaf olduğunu söyledi.

Joe ve ekibi, Çok Büyük Teleskop üzerindeki Çok Birimli Spektroskopik Kaşif (MUSE) cihazını kullanarak bu engelin üstesinden geldi. “Cihaz, 7 milyar yıllık kozmik evrime karşılık gelen z ≈ 1 kırmızıya kayma seviyesindeki galaksileri gözlemleme kapasitesine sahiptir.” Guo, bu dalga boyunda MUSE cihazının galaktik rüzgarlardaki magnezyum atomlarının emisyonunu doğrudan tespit edip izleyebildiğini söyledi.

READ  4 milyar yaşında ve 80 mil genişliğinde bir kuyruklu yıldız Dünya'ya doğru ilerliyor

Araştırmanın bir diğer önemli avantajının ise 100’den fazla galakside galaktik rüzgarları gözlemleyebilmeleri olduğunu söyledi. Şöyle ekledi: “Ayrıca bu rüzgarların dondurma külahına benzeyen ortalama şeklini de gözlemleyebildik.”

Guo, yerel evrenin dışındaki galaktik rüzgarların doğrudan gözlemlenmesinin araştırmalarının ilk adımı olduğunu söyledi. “Bunların boyut ve güç gibi fiziksel özelliklerini ve ayrıca zamanla ve farklı galaksi türlerinde nasıl değiştiklerini hâlâ bilmiyoruz.”

Doğa, 2023. DOI: 10.1038/s41586-023-06718-s


Dhananjay Khedilkar, Paris’te yaşayan bir gazetecidir.