Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Voyager 1’in milyarlarca kilometre ötedeki bilgisayar sorununu çözmek için çalışıyor

NASA, Voyager 1’in milyarlarca kilometre ötedeki bilgisayar sorununu çözmek için çalışıyor

CNN’in Wonder Theory bilim bültenine kaydolun. Büyüleyici keşifler, bilimsel gelişmeler ve daha fazlasıyla ilgili haberlerle evreni keşfedin.CNN

NASA’nın Voyager 1 uzay aracında, 46 yaşındaki sonda ile Dünya’daki görev ekibi arasında iletişim kaybına neden olan bir bilgisayar arızası yaşandı.

Mühendisler şu anda, antik uzay aracı güneş sisteminin dış kenarları boyunca keşfedilmemiş bir kozmik bölgeyi keşfederken sorunu çözmeye çalışıyorlar.

Voyager 1 şu anda yaklaşık 15 milyar mil (24 milyar km) ile Dünya’dan en uzak uzay aracıdır, ikiz Voyager 2 ise gezegenimizden 12 milyar milden (20 milyar km) fazla uzaklaşmıştır. Her ikisi de yıldızlararası uzaydadır ve Plüton’un yörüngesinin çok ötesine uzanan Güneş’in manyetik alan ve parçacıklardan oluşan baloncuğu olan heliosferin dışında çalışan tek uzay aracıdır.

Başlangıçta beş yıl dayanacak şekilde tasarlanan Voyager sondaları tarihteki en uzun süre çalışan iki uzay aracıdır. Olağanüstü uzun ömürleri, her iki uzay aracının da onlarca yıl önce Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün’ün etrafında uçmak şeklindeki ilk hedeflerine ulaştıktan sonra güneş sistemimiz ve ötesi hakkında ek bilgiler sağladığı anlamına geliyor.

Ancak beklenmedik uzun yolculukları zorluklardan da mahrum değildi.

Voyager 1’de, uzay aracının bilim araçlarından bilgi toplayan ve bunu Voyager 1’in mevcut sağlığını yansıtan mühendislik verileriyle birleştiren bir uçuş veri sistemi de dahil olmak üzere üç bilgisayar bulunmaktadır. Dünyadaki görev kontrolü, bu verileri ikili kod veya bir dizi halinde alır. Birler ve sıfırlardan.

Ancak şimdi Voyager 1’in uçuş veri sisteminin filmi hatırlatan bir senaryoyla otomatik tekrar modunda sıkışıp kaldığı görülüyor.zor gün“.

Görev ekibi sorunu ilk olarak 14 Kasım’da, uçuş veri sistemindeki iletişim modülünün sanki bir döngüye hapsolmuş gibi tekrarlayan birler ve sıfırlar deseni göndermeye başladığında fark etti.

READ  900.000 yıl önce nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan insan ataları: ScienceAlert

Uzay aracı hala görev ekibinden gönderilen komutları alıp uygulayabiliyor olsa da, iletişim modülündeki bir sorun, Voyager 1’den gelen hiçbir bilim veya mühendislik verisinin Dünya’ya iade edilmeyeceği anlamına geliyor.

Voyager ekibi hafta sonu uzay aracının uçuş veri sistemini yeniden başlatması için komutlar gönderdi ancak henüz kullanılabilir bir veri döndürülmedi. NASA.

Misyonu yöneten NASA’nın Pasadena, California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda medya ilişkileri uzmanı Kala Coffield, NASA mühendislerinin şu anda sorunu düzeltmek için sonraki adımları belirlemeden önce sorunun temel nedeni hakkında daha fazla bilgi toplamaya çalıştıklarını söyledi. İşlem haftalar sürebilir.

Coffield, Voyager 1’in uçuş veri sisteminde benzer ancak aynı olmayan bir sorunla en son 1981 yılında karşılaştığını ve mevcut sorunun, uzay aracının son yıllarda karşılaştığı diğer aksaklıklarla ilişkili görünmediğini söyledi.

Her iki Voyager sondası da yeni deneylere tabi tutulduğundan, görev ekibi üyelerinin başvurabileceği yalnızca onlarca yıl önce yazılmış orijinal kılavuzlar var ve uzay aracının yaşlandıkça karşılaştığı zorlukları açıklayamıyorlar.

Voyager ekibi, operasyonlarının beklenmedik bir şekilde etkilenmemesini sağlamak için uzay aracına daha fazla komut göndermeden önce olası tüm sonuçları değerlendirmek istiyor.

Voyager 1 o kadar uzakta ki Dünya’dan gönderilen komutların uzay aracına ulaşması 22,5 saat sürüyor. Ayrıca ekibin yanıt alabilmesi için 45 saat beklemesi gerekiyor.

Yaşlanan ikiz Voyager sondaları evreni keşfetmeye devam ederken ekip bunu başardı Araçlar yavaşça kapatıldı Voyager proje yöneticisi Susan Dodd, bu “kıdemlilerin” gücü sürdürmeleri ve görev kapsamını genişletmeleri gerektiğini söylüyor daha önce CNN’e söylemişti.

Yol boyunca her iki uzay aracıyla da karşılaşırsınız. Beklenmeyen sorunlar A dahil olmak üzere okuldan ayrılanlar Yedi aylık bir süre 2020’de Voyager 2’nin Dünya ile iletişim kuramadığı zaman. Ağustos ayında keşif ekibi şunları kullandı: Uzun “çığlık” tekniği Bir komut sonrasında Voyager 2 ile iletişimi yeniden sağlamak için uzay aracının anteni yanlışlıkla yanlış yöne yönlendirildi.

READ  Bir asteroit dinozorları yok etti. Kuşların gelişmesine yardım ettiniz mi?

Coffield, ekibin Voyager 1 tarafından gönderilen düzenli veri akışını geri kazanmayı umduğunu, ancak görevin asıl değerinin uzun sürede yattığını söyledi. Örneğin bilim insanları, sondalar heliosferden uzaklaştıkça parçacıkların ve manyetik alanların nasıl değiştiğini görmek istiyorlar. Ancak Voyager 1, süre boyunca bilgi gönderemezse bu veri seti eksik olacaktır.

Misyon ekibi, son yıllarda her iki uzay aracının da güç kaynaklarını genişletme stratejilerinde, rekor kıran görevlerine devam etmelerini sağlamak için yaratıcı davrandı.

Coffield, “Voyager’lar birincil görevlerinin çok ötesinde ve tarihteki diğer tüm uzay araçlarından daha uzun süre performans gösteriyor” dedi. “Bu nedenle mühendislik ekibi onları hayatta tutmak için çok çalışırken, sorunların da ortaya çıkmasını bekliyoruz.”