Temmuz 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA’nın OSIRIS-REx asteroit örneği Dünya’ya geri dönüyor: Canlı güncellemeler

NASA’nın OSIRIS-REx asteroit örneği Dünya’ya geri dönüyor: Canlı güncellemeler

Yeniler

OSIRIS-REx asteroit örneği dönüşünden bir hafta sonra

Bu NASA diyagramı, OSIRIS-REx kapsülünün 24 Eylül’de 4 saat içinde Dünya’ya nasıl döneceğini gösteriyor. (Resim kredisi: NASA)

NASA, asteroit Bennu’nun parçalarıyla dolu OSIRIS-REx asteroit örnek dönüş kapsülünün destansı inişine sadece bir hafta kaldı. 24 Eylül 2023’te gerçekleşecek olan çıkarma, OSIRIS-REx’in 2016 yılındaki fırlatma ve Ekim 2020’de Bennu’da örnek toplama ile başlayan 7 yıllık birincil görevinin sonunu işaret edecek.

OSIRIS-REx’in Dünya’ya dönüşüne hazırlanırken bilim adamları heyecanlı ama aynı zamanda gerginler. Uzay aracı, bir ısı kalkanı ile korunarak Dünya atmosferine çarpacak ve 27.000 mil/saat hıza ulaşacak, ardından ana ve paraşütleri açarak kendisini 10 mil/saat gibi daha yönetilebilir bir hıza yavaşlatacak.

NASA, OSIRIS-REx inişine hazırlanırken aşağıdaki en son haberimize göz atın ve inişe kadar olan günlük güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin!

OSIRIS-REx asteroit sondası, örneği 24 Eylül’de teslim etmek üzere Dünya’ya doğru ilerliyor
NASA’nın OSIRIS-REx sondası, merakla beklenen asteroit örneğini teslim etmeden iki hafta önce, 10 Eylül’de iticisini ateşleyerek Dünya’ya doğru yola çıktı.

NASA’nın OSIRIS-REx misyonu neredeyse sessizleşti, ardından Queen gitaristi Brian May müdahale etti
Görevin nihai başarısı kısmen, görev liderlerinin güvenli iniş noktalarını belirlemesine yardımcı olmak için moloz yığınının 3 boyutlu görüntülerini titizlikle oluşturan Queen’in gitaristi Brian May’e borçluydu.

NASA, OSIRIS-REx asteroit örneği 24 Eylül’e gelmeden önce çok önemli bir düşme testi gerçekleştiriyor
OSIRIS-REx ekibi, 30 Ağustos Çarşamba günü önemli bir düşme testi gerçekleştirdi ve görevin gerçek asteroit örneği 24 Eylül’de eve döndüğünde ne yapacaklarını uyguladı.

OSIRIS-REx Bilim Şefi, NASA’nın İlk Asteroit Örnekleme Görevinin Neredeyse Başarılı Olmadığını Açıkladı (Özel Röportaj)
NASA’nın OSIRIS-REx misyonunun baş bilim insanı Dante Lauretta, özel bir röportajda NASA’nın asteroitleri örneklemeye yönelik ilk girişiminin beklenmedik zorluklarından bahsediyor.

READ  Bilimsel gerçek bilim kurguya karşı

Asteroit Bennu, NASA’nın OSIRIS-REx gezicisini nasıl şaşırttı?

OSIRIS-REx uzay aracının asteroit Bennu’ya inişi devasa bir enkaz duvarını harekete geçirdi. (Resim kredisi: NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi/CI Laboratuvarı/Jonathan North)

NASA’nın OSIRIS-REx sondası 2018’de asteroit Bennu’ya ulaştığında, hiçbir şey görev planlayıcılarının öngördüğü gibi görünmüyordu.

Misyonun baş bilim insanı Dante Lauretta, Space.com’a “Gerçekten başımızın belada olabileceğini düşündüm” dedi. Asteroitin yüzeyi OSIRIS-REx ekibinin düşündüğünden çok farklı göründüğü için uzay aracının Bennu’nun gevşek ve tehlikeli yüzeyine inebilmesi için yeniden programlanması gerekti.

Ancak uzay aracı örnek toplamak için yere indiğinde Bennu’nun hâlâ başka sürprizleri vardı. OSIRIS-REx uzay aracının 24 Eylül Pazar günü bu kargoyu Dünya’ya bırakması için geri sayım yaparken, asteroit Bennu’nun NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracını nasıl şaşırttığını ve yol boyunca onu neredeyse öldürdüğünü okuyun.

İlgili: Asteroit Bennu, NASA’nın OSIRIS-REx uzay aracını nasıl şaşırttı ve yol boyunca neredeyse onu öldürdü