Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

407 milyon yıllık bakteriler Dünya’yı kolonize eden ilk organizmalar arasındaydı

407 milyon yıllık bakteriler Dünya’yı kolonize eden ilk organizmalar arasındaydı

Eski ve yeni fosillerden oluşan bir koleksiyonu inceleyen araştırmacılar, yakın zamanda eski bir bakteri türünün Langella Scofieldi407 milyon yıl önce Dünya’yı kolonileştiren ilk insanlardan biriydi.

ile. Scourfieldii Bu, bir siyanobakteri türüdür ve bir parçasıdır… Hapalosyphonaceae aile. Bu mikroorganizmalar Erken Devoniyen Dönemi’nde erken kara bitkileri arasında büyüdü.

Bilim insanları siyanobakterileri uzun süredir belgelese de, bu fotosentetik mikroorganizmaların karada yaşamak için suyu nasıl terk ettikleri hakkında çok az şey biliniyor. Ancak Birleşik Krallık Ulusal Tarih Müzesi’nden paleontolog Dr. Christine Strollo-Derren ve ekibinin yeni araştırması şunu ortaya çıkardı:… ile. Scourfieldii Bunlar, Dünya’da yaşadığı bilinen en eski siyanobakteri türleridir ve bu boşlukların doldurulmasına yardımcı olan bir keşiftir.

Strollo-Deren bir makalesinde şöyle açıkladı: “3 boyutlu yeniden yapılandırmalar sayesinde, siyanobakteri Hapalosifonas’ın bir özelliği olan dallanmanın kanıtlarını görebildik.” ifade.

“Bu heyecan verici çünkü bu, bunların Dünya’da bulunan bu türden en eski siyanobakteriler olduğu anlamına geliyor.”

Siyanobakteri fosilleri şimdiye kadar keşfedilen en eski fosiller arasındadır ve en eskilerinin yaklaşık 2 milyar yaşında olduğu düşünülmektedir.

Günümüzde mavi-yeşil algler olarak da bilinen (bu, alg olmadıkları için gerçek bir yanlış adlandırma durumudur) bu bakteriler, okyanuslar ve nehirler de dahil olmak üzere dünyanın her yerindeki su ortamlarında ve çevresinde, aynı zamanda ıslak kayalarda (Antarktika’da bile) yaşar. ). Ve ıslak kumda.

Siyanobakteriler gezegenimizin tarihini şekillendirmede önemli bir rol oynamış, onu karmaşık yaşama uygun hale getirmeye yardımcı olmuş ve genel olarak evrimi etkilemiştir. Fotosentez süreci boyunca yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz oksijenin üretilmesine yardımcı olurlar. Bunu yaparken muhtemelen başlıyorlar Büyük oksijen olayı2,4 ila 2,1 milyar yıl önce.

O dönemde gezegende hakim gaz olan metanın yerini oksijen aldı ve atmosferin ana bileşeni haline geldi. Bu olay, anaerobların koşullara uyum sağlayamaması nedeniyle ilk kitlesel yok oluş olduğuna inanılan olaya yol açtı.

READ  Yeni bir ABD laboratuvarı, Dünya'da kaydedilmemiş atomların kopyalarını yaratıyor | Parçacık fiziği

Dr. Strollo-Deren, “Erken Devoniyen’deki siyanobakteriler bugün oynadıkları rolün aynısını oynadılar” diye ekledi. “Bazı organizmalar onları yiyecek için kullanıyor ama aynı zamanda fotosentezde de önemliler. Bitkiler Dünya’da ilk kolonileşmeye başladığında onların zaten var olduğunu ve uzay için onlarla rekabet etmiş olabileceğini biliyorduk.”

Ne fark eder ki Langella Scofieldi Yapmak?

L. scourfieldii İlk kez 1959’da İskoçya’nın Aberdeenshire kentindeki Rhynie Chert kazı alanında bulunan kaya parçalarında keşfedildiler. Ancak bu örneklerin düzgün bir şekilde incelenmesi zordu, ancak aynı bölgede daha yeni örnekler ele geçirildi ve analize daha uygun.

Dr. Strollo-Deren ve meslektaşlarının aradığı temel özellik “gerçek dallanma”nın işaretleriydi. Bu durum, bakterilerin bir sıra halinde yan yana büyümesi ve bazılarının dallar oluşturmak üzere farklı yönlere ayrılmasıyla meydana gelir; ancak tüm siyanobakteriler bu gerçek dallanmayı göstermez.

Bu şekilde bul L. scourfieldii Rhynie Chert’in örneklerini bulmak büyük bir iş çünkü bu, bilim adamlarının bu bölgedeki ıslak karasal ekosistemlerdeki varlıklarını doğrulamalarına olanak tanıyor. Aslında sudan karaya atlayabiliyor ve gelişebiliyorlardı.

Erken Devoniyen döneminde İskoçya’nın bu kısmının manzarası bugün olduğundan çok farklıydı. Dünya aslında ekvatora daha yakın bir konumdaydı ve daha sıcak, tropik bir iklime sahipti. Bu, Rhynie Chert’in ıslak kum düzlükleri ve acı su havuzlarıyla kaplı kalmasına neden olacaktır.

Ancak bu, ağaçların ve diğer karmaşık yaşam formlarının var olmadığı bir dönemdi, dolayısıyla çevre çok daha az verimliydi. Bu kadar seyrek bir krallıkta mantarlar, bakteriler ve algler su kenarına yakın kayalarda egemenlik kuruyor ve yaşam için rekabet ediyorlardı.

Bitkiler henüz derin, karmaşık kökler geliştirmediğinden, muhtemelen bu mikroorganizmaların oluşturduğu mikrobiyal tabakalar üzerinde büyüdüler; bu, Dünya’daki yaşamın bu erken aşamasında önemli bir etkileşimdir.

READ  SpaceX Falcon 9 Intelsat 40e (TEMPO)

Dr. Strollo-Derren, “Rhynie Chert özel bir bölge çünkü 400 milyon yaşında ve bu dönemden kalma çevrenin büyük bir kısmı korunmuş durumda” dedi.

“Bütün canlıların izlerini bir arada bulabileceğiniz tek yer burası: bitkiler, hayvanlar, mantarlar, bakteriler ve algler. Ayrıca türler arasında meydana gelebilecek etkileşimleri de görebilirsiniz.”

Çalışma şurada yayınlandı: iBilim.