Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

'NBA stratejik bilgilerini' çalmakla suçlanan Timberwolves'tan analist kovuldu

'NBA stratejik bilgilerini' çalmakla suçlanan Timberwolves'tan analist kovuldu

Çarşamba günü sunulan ve ESPN tarafından ele geçirilen suç duyurusuna göre bir Minnesota Timberwolves çalışanı, bir takım yöneticisinden “stratejik NBA bilgileri” de dahil olmak üzere binlerce dahili dosyayı çaldığı iddiasıyla kovuldu, tutuklandı ve üçüncü derece ağır hırsızlıkla suçlandı.

Daha önce Timberwolves'ta antrenör analisti olarak çalışan 33 yaşındaki Somak Sarkar gözaltında ve Perşembe öğleden sonra Minnesota'da bir duruşmayla karşı karşıya. Çarşamba öğleden sonra onun adına bir avukat belirtilmemişti.

Timberwolves, ESPN'e iddiaların farkında olduklarını ve şu anda daha fazla yorum yapmadıklarını söyledi. Bir kaynak ESPN'e ekibin cezai suçlamalarda bulunmayacağını söyledi.

Şikayette, Timberwolves'un analitik departmanını denetleyen başkan yardımcısı Sachin Gupta'nın 2 Şubat'ta Minneapolis şehir merkezindeki Target Center'daki ofisinde bir dizüstü bilgisayara bağlı bir sabit disk bıraktığı belirtiliyor.

Bu sürücü, Gupta'nın kişisel mali bilgilerinin yanı sıra istihdam ve oyuncu sözleşmeleri de dahil olmak üzere takım bilgilerini içeriyordu.

Şikayette, Gupta 5 Şubat'ta işe döndüğünde sabit diskin kayıp olduğu ve ardından güvenlik tarafından yapılan incelemelerde Sarkar'ın “onu gören var mı diye aradıktan sonra” 3 Şubat'ta Gupta'nın ofisine iki kez girdiği ortaya çıktı. “Sonra gitti.”

Şikayette Sarkar'ın derhal kovulduğu belirtiliyor.

Başka bir çalışan, Sarkar'ın sabit diskini kurtarmayı başardı ve ekip, adli tıp analizinin ardından onun 5.000'den fazla dosyaya eriştiğini ve bunları başka bir cihaza indirdiğini belirledi.

Sarkar Pazartesi günü tutuklandı ve polis, evinde çok sayıda sabit disk, bir bilgisayar ve üç tablet bulduğu arama emrini çıkardı. İkinci bir not, cihazlardan birinin Gupta'nın sabit diskinden bilgiler içerdiğini ortaya çıkardı.

READ  Rafael Devers, Red Sox 11 yılını 331 milyon dolarlık uzatmayla tamamladı

Polis tarafından sorgulandığında Sarkar, koçluk ekibinin bir üyesi olarak “bir şeyler koymak için” sabit diske sahip olduğunu, ancak onu iade etmeyi unuttuğunu söyledi.

Şikayette Sarkar'ın, iş performansının düşük olması nedeniyle Ağustos 2023'te Gupta yönetiminden teknik kadroya transfer edildiği belirtildi.

LinkedIn profiline göre Sarkar, Timberwolves'a Ağustos 2021'de katıldı ve daha önce New York Knicks ve New Orleans Pelicans'ta analitikle ilgili rollerde çalıştı. Ayrıca Ekim 2012'den Haziran 2013'e kadar Houston Rockets'ta basketbol operasyonları stajyeri olarak çalıştı.