Nisan 20, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NC Genç Türkler Yargıyı Temizliyor – The Himalayan Times – Nepal’in 1 Numaralı İngilizce Günlük Gazetesi

Katmandu, 29 Ekim

İktidardaki Nepal Kongresi’nin 12 genç lideri bugün, halkı yargıyı temizlemek için savaşanların yanında olmaya çağıran ortak bir bildiri yayınladı.

NC’nin demokrasi ve adaletin temel ilkelerini baltalayan eylemlere karşı savaşan herkesi desteklemesi gerektiğini söylediler.

NC liderleri Chandra Bandari, Tanraj Kuruung, Kamala Banda, Ratna Sherchan, Kagan Kumar Thapa, Badri Pandey, Jeevan Pariyar, Kurraj Kimre, Pradeep Powdal, Sarita Prasai, Ram Krishna Yadav ve Kiran Yadav son açıklamalarında memnuniyetsizliklerini dile getirdiler. Yargının liderliği yargının içinden hafife alınmamalıdır. Partiden, Baş Yargıç Solendra Shamsher JP Rana hakkındaki tartışmalara ilişkin tutumunu netleştirmesini istediler.

Rana, yeğenini Sher Bahadur Tuba kabinesine bakan olarak atamaya çalışmak ve anayasal organlara atamalara karşı açılan davaların görülmesini geciktirmekle suçlanıyor.

15 Yüksek Mahkeme Yargıcı C.J. Rana’nın istifasını talep ettiler.

“Bazı siyasi partiler sessiz kalırken, bazı siyasi partiler de geçmişte Anayasa’yı savunan yargıya misilleme yaparak kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyor. NC sessiz kalamaz veya kendi eylemini temizlemek için yargıdan ayrılamaz.” NC liderleri basın açıklamasında şunları söyledi:

Mevcut mücadelenin yargıyı tarafsız, bağımsız ve temiz bir kuruma dönüştürmek olduğunu söyleyen NC liderleri, kurulduğu günden bu yana bağımsız ve tarafsız bir yargı çağrısı yapan NC’nin son tartışmalara ağzını açmaması gerektiğini söyledi.

Yargı başkanı saf yargı davranışını sürdürmedikçe yargının bağımsız olamayacağını ve bağımsız bir yargı, liberal demokrasi olmadan NC şampiyonlarının mahkemeler tarafından korunamayacağını savundular. Partiyi yargıdaki sorunlara kalıcı bir çözüm bulmaya ve gerekirse yasaları değiştirmeye çağırdılar.

Bu makalenin bir versiyonu 30 Ekim 2021’de The Himalayan Times’da yayınlanacak.