Temmuz 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netanyahu, Gazze'de 7 yardım görevlisinin ölümüne neden olan grevin kasıtsız olduğunu söyledi: Canlı güncellemeler

Netanyahu, Gazze'de 7 yardım görevlisinin ölümüne neden olan grevin kasıtsız olduğunu söyledi: Canlı güncellemeler

İsrail'in, üst düzey İranlı askeri ve istihbarat yetkililerini öldüren Şam'daki İran büyükelçiliği binasını bombalaması, İsrail ile İran arasında uzun zamandır kaynayan ilan edilmemiş savaşın büyük bir tırmanışıdır.

İran büyük bir misilleme sözü veriyor ve yanlış hesaplama riski her zaman mevcut. Ancak her iki ülkenin de taşıdığı riskler göz önüne alındığında, Gazze ve Güney Lübnan'da avantaj elde etmek için baskı yaparken ne İsrail ne de İran büyük bir savaşın çıkmasını istiyor.

Bunun yerine, İsrail, İsrail'in güvenliğini her yönden tehdit eden İran'ın müttefiklerini ve vekillerini azaltmaya ve caydırmaya çalışırken, saldırı, çatışmanın bölgesel niteliğinin canlı bir kanıtıdır.

Genellikle “savaşlar arası savaş” olarak adlandırılan İsrail ve İran, bölgedeki en görünür düşmanlıkların gölgesinde savaşan ana rakiplerdir.

Pazartesi günü öldürülen İranlı yetkililer, İran'ın açıkça belirttiği Yahudi devletini istikrarsızlaştırma ve hatta yok etme çabalarının bir parçası olarak onlarca yıldır Gazze, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'deki vekil güçlerin silahlandırılması ve yönetilmesiyle derinden meşguldü.

Böylesine hassas bir saldırıyı sözde onaylayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu için, İran'ın bu kadar önemli askeri figürlerinin başarılı bir şekilde ortadan kaldırılması, siyasi bir darbe anlamına geliyor. Bu, Hamas'a karşı savaşın devam ettiği ve İsrailli rehinelerin Gazze'de kaldığı, istifasını talep eden gösterilerin yoğunluğunun arttığı bir dönemde gerçekleşti.

İsrail, İran istihbaratına sızma yeteneğini göstererek, Gazze'deki savaş devam ederken bile, İran'ın bölgesel vekillerinin operasyonel kısmını veya İsrail'e karşı sözde direniş eksenini, onları sekteye uğratmak ve caydırmak amacıyla vurmaya çalışıyor.

Uluslararası Kriz Grubu İran Projesi Direktörü Ali Fayez, savaşın Ekim ayında başlamasından bu yana İsrail'in, yalnızca Tahran'ın sağladığı gelişmiş silahları değil, vekilleriyle ilişkilerden sorumlu önemli İranlı yetkilileri de hedef almaya başladığını söyledi.

READ  Pekin: Komünist Parti kongresinden önceki günlerde Çin'in Xi Jinping'ine karşı nadir protesto

Ancak İsrail ne kadar deneyimli generali ortadan kaldırırsa ortadan kaldırsın, “İran rejiminde yeri doldurulamaz kimse yoktur” dedi. “İran bunun riskli bir oyun olduğunu ve bunun bir bedeli olduğunu biliyor.”

Bazıları bu bedelin İsrail'in müttefikleri tarafından karşılanabileceğinden endişe ediyor. Orta Doğu'da görev yapan eski üst düzey CIA yetkilisi Ralph Goff, İsrail saldırısını “inanılmaz derecede pervasız” olarak nitelendirdi ve ordunun Merkez Komutanlığı'na atıfta bulunarak “İsrailliler, CENTCOM güçlerinin bozdurması gereken çekler yazıyor” dedi.

Bay Gove, Tahran'ın vekillerinin misilleme saldırıları için hedef alınabilecek bölgedeki ABD güçleri için “Bu sadece İran ve vekillerinin gerilimi tırmandırmasına yol açacaktır ki bu çok tehlikelidir” dedi.

Bay Netanyahu yıllardır İsrail'in ana düşmanının İran olduğunu ve bir saldırının “Bay Netanyahu” olarak itibarını yeniden kazanmasına” yardımcı olabileceğini savundu. Chatham House'un Orta Doğu ve Kuzey Afrika programı direktörü Sanam Vakil, “Cevap güvenliktir” dedi. Ancak İsrail'in Gazze'ye müdahalesi, Hamas'ın henüz yenilgiye uğratılmaması ve İran ile vekillerinin azaltılmaması göz önüne alındığında bunun yeterli olmayabileceğini söyledi.

İran, benzeri görülmemiş bir saldırı olarak nitelendirdiği saldırı için misilleme ve misilleme sözü verdi, ancak 7 Ekim'den bu yana, Bayan Vakil, “İran bölgesel bir savaş istemediğini açıkça ortaya koydu” dedi. “İsrail'le olan bu çatışmanın daha uzun bir süre devam edeceğini görüyor.”

ABD'li yetkililer Hamas saldırısını İran'ın başlattığına, hatta bundan önceden haberdar edildiğine inanmıyor. Brookings Enstitüsü Dış Politika Programı Direktörü Susan Maloney, İran'ın hâlâ Gazze'yi kendisi için bir zafer olarak gördüğünü, çünkü İsrail'i tecrit ettiğini ve onu bölgede ve dünyada savunmaya soktuğunu söyledi.

Devam eden savaş ve sivil kayıplarının, İsrail'in Araplar tarafından bölgesel olarak tanınmasına karşı çıkan bir hamle olarak “İsrail, ABD ve Suudilerin 7 Ekim'den önce oluşturmayı umduğu Orta Doğu vizyonunu yaratmayı neredeyse düşünülemez hale getirdiğini” söyledi. ülkeler. İran nüfuzunun artması.

READ  Stephen Roach, Rusya'nın temerrütünün gelişmekte olan piyasalara ve Çin'e zarar vereceğini söyledi

Ancak Bayan Vakil, “İran'ın bu saldırıyı görmezden gelmesi zor olacak” dedi, çünkü bu “kendi topraklarına doğrudan bir saldırı”, bir büyükelçilik binası ve İran Kudüs Gücü'nün üç üst düzey komutanının, yabancı askerin öldürülmesi. ve zeka. İslam Devrim Muhafızları Birliği hizmeti.

İran, İsrail saldırısında İranlı General Muhammed Rıza Zahedi'nin yanı sıra yardımcısının, üçüncü bir generalin ve aralarında yine Gazze'de savaşan bir İran kolu olan Filistin İslami Cihad hareketinin üst düzey yetkililerinin de bulunduğu en az dört kişinin öldürüldüğünü söyledi.

İran'ın Suriye ve Lübnan'la askeri ilişkilerinden sorumlu olduğu söylenen General Zahedi'nin öldürülmesi, son yıllarda İranlı bir lidere yönelik en önemli suikast olarak kabul ediliyor.

Pazartesi günü Suriye'nin başkentinde İsrail'in hava saldırısında öldürülen İranlı General Muhammed Rıza Zahedi.kredi…Fars Haber Ajansı, AFP aracılığıyla – Getty Images

Eski İsrail ulusal güvenlik danışmanı Yaakov Amidror, General Zahedi'nin ölümünü “İran'ın bölgedeki doğrudan yeteneklerine büyük bir darbe” olarak nitelendirdi. Bay Amidror, Tahran'ın müdahalesini uzak tutarken, İran'ın silahlı vekilleri aracılığıyla İsrail çevresinde bir “ateş çemberi” oluşturma girişiminin denetlenmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Ancak İran'ın nasıl ve ne zaman yanıt vermeyi seçeceği riskleri artıracaktır. Bunun en güncel örneği, Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin dört yıl önce ABD tarafından öldürülmesine verilen tepkidir. Daha sonra İran, saldırı konusunda önceden uyarıda bulunduktan sonra Irak'taki bir Amerikan üssüne büyük bir füze saldırısı başlattı. Pentagon daha sonra, 100'den fazla askerin travmatik beyin hasarına maruz kalmasına rağmen ABD kuvvetleri arasında acil bir kayıp olmadığını söyledi.

Yüksek askeri alarma geçen İran da bir Ukrayna uçağını düşman uçağı sanarak düşürerek 176 kişiyi öldürdü.

Maloney, “Ancak Süleymani'den alınacak derslerden biri şu: Önemli birini öldürseniz bile İran'ın gruplarla oluşturduğu ağ ve yedeklilik iyi bir şekilde devam edecek” dedi.

READ  Barselonalılar aşırı turizmi protesto etmek için gezginlerin üzerine su sıkıyor

İran geçtiğimiz günlerde, Ocak ayında Ürdün-Suriye sınırındaki bir ABD askeri üssüne düzenlenen ve üç Amerikan askerinin ölümüne yol açan insansız hava aracı saldırısının ardından ABD ile ilişkilerindeki gerilimi yatıştırmaya çalıştı.

Ancak İran, İsrail'le askeri gerilimi tırmandırmayı göze almaya daha istekli olabilir.

İsrail'in altyapısına veya ordusuna büyük bir siber saldırı, Güney Lübnan'dan füze yağmuru, İsrailli bir komutana benzer bir suikast, yurtdışındaki bir İsrail büyükelçiliğine saldırı veya nükleer zenginleştirme programının keskin bir şekilde hızlandırılması gibi diğer seçenekleri de seçebilir. .

İkinci seçenek, uzun süredir İran'ın nükleer silahlara sahip olma riski konusunda uyarıda bulunan ve bunun olmasını önleme sözü veren Sayın Netanyahu'ya bir tür doğrudan yanıt olacaktır. (İran, uranyumu silah seviyesine yakın bir seviyeye kadar zenginleştirmiş olmasına rağmen, nükleer programının tamamen barışçıl olduğu konusunda uzun süredir ısrar ediyor.)

Veya İran zamanını bekleyebilir. İsrail'in eski ulusal güvenlik danışmanı Bay Amidror, saldırının İsrail ile İran arasında, İsrail'in kuzey sınırı boyunca Hizbullah'ın dahil olacağı topyekün bir savaş gibi daha geniş bir gerilime yol açacağından şüphe duyduğunu söyledi.

“Sonrasında çıkarları değişmedi. İntikam arayacaklar ama bu tamamen başka bir şey” dedi ve bu sadece yakın bölgeyle sınırlı kalmamalı.

Bahsettiği önceki bir örnek, İsrail'in Hizbullah lideri Abbas el-Musavi'ye düzenlediği suikasta tepki olarak 1992 yılında Buenos Aires'teki İsrail büyükelçiliğinin İslami Cihad hareketi tarafından bombalanması ve 29 kişinin ölümüydü.

Aaron Puckerman Eric Schmidt, Kudüs ve Washington'dan gelen haberlere katkıda bulundu.