Haziran 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netflix dizileri romanlara uymuyor

Netflix dizileri romanlara uymuyor

Patricia Highsmith'in 1955 tarihli polisiye romanı Yetenekli Bay Ripley, tüm zamanların en büyük gerilim romanlarından biri olarak kabul edilir. Aralarında Matt Damon ve Jude Law'un oynadığı, Anthony Minghella'nın “Yetenekli Bay Ripley” filminin de bulunduğu pek çok film uyarlamasının yapımcılığını üstlendi. 1999 yapımı filmin ticari ve eleştirel beğenisi göz önüne alındığında, dizinin yayın çağına uyarlanması neredeyse kaçınılmazdı ve Showtime tarafından Netflix'e satıldıktan sonra “Ripley”, Andrew Scott'ın baş karakterin yerine geçtiğini gördü. Akademi Ödüllü yazar-yönetmen Steven Zaillian – “Schindler's List” (bu filmle Uyarlanmış Senaryo dalında Akademi Ödülü kazandı) ve 2016 HBO mini dizisi “The Night Of” gibi eserlerin arkasında, psikolojik gerilime kendi yorumunu getiriyor. . Çarpık ve son derece rahatsız edici olan “Ripley”, öncekilere göre daha uğursuz ve gösterişli bir his veriyor ve baştan çıkarıcı olmaktan çok sıkıcı bir izleme sağlıyor.

Muhteşem siyah beyaz çekilen “Ripley”, 1961'de Roma'da bir adamın bir cesedi mermer bir merdivenden aşağı sürüklemesiyle açılıyor. Ancak hikaye burada başlamıyor. Altı ay sonra zamanda geriye gittiğimizde kendimizi New York'un Aşağı Doğu Yakası'nda buluyoruz. Bugün filmlerde ve TV şovlarında gördüğümüz popüler mahallelerden çok farklı olan bu bölge, Big Apple'ın en sevimsiz vatandaşlarından bazılarına ev sahipliği yapıyor.

Burada, sıkışık, fare istilasına uğramış bir dairede seyirci, kayropraktik hastalarını paralarıyla dolandırarak geçimini sağlayan küçük bir hırsız olan Ripley ile tanıştırılır. Son planı sona ererken, hayatını sonsuza dek yeniden şekillendirecek bir fırsatla karşılaşır. Bir akşam barda, Tom'u zengin müşterisinin oğlunun arkadaşı sanan özel bir dedektif (Bokeem Woodbine) ona yaklaşır. Kısa bir süre sonra Tom, “arkadaşı” Dickie Greenleaf'i (Johnny Flynn) endişeli ebeveynlerine geri döndürmekle görevlendirilmek üzere İtalya'ya giden bir gemidedir. Tüm masraflarının karşılandığı Avrupa gezisini ve Greenleaf ailesinin servetini, hak ettiğine inandığı yaşam tarzını anlama fırsatı olarak gören Tom, yalanlar, aldatma ve cinayetle gölgelenen karanlık bir yola girer.

READ  'Güvensiz', Beverly Hills 90210 yıldızı Dennis Dawes 64 yaşında öldü

Anlatıdan ziyade estetik açıdan hoş olan Ripley, ilk bölümde hataları ortaya çıkarıyor. Karakterler önceki uyarlamalardan daha yaşlı olduğundan (Scott ve Flynn'in ikisi de 40 yaşın üzerindedir), Greenleaves'in yetişkin oğullarını aramak için tanımadıkları bir adamı göndermeleri mantık dışıdır. Dahası, tarafsız tavrı sayesinde Tom, bu numarayı başarmak için gereken sevgiyi veya aşinalığı taklit bile etmiyor.

Yeteneksiz bir acemi ressam olan Dickie, Tom'u sıcak bir şekilde karşılarken, kız arkadaşı Marge (Dakota Fanning), onun sözde tanıdığından hemen şüphelenmeye başlar. Önsezisi doğrudur: İlk bölüm olan “Bulması Zor Bir Adam”ın sonunda Tom, Dickie'nin cömert hayatını kendisi için alma planlarını formüle etmeye başlar. Uzlaşması zor olan şey Tom'un tamamen sihirden yoksun olmasıdır. Karanlık köşelerden çıkış yolunu titizlikle planlayabilen hızlı düşünen biri, ancak Tom'un sosyopat kişiliği ve insanlığın kırıntısını bile gösterme konusundaki beceriksizliği “Ripley”i kasvetli, rahatsız edici bir saat haline getiriyor.

Ancak gösteri, İtalya'nın anıtlarının, kanallarının ve mimarisinin uzun çekimlerinin yer aldığı baş döndürücü bir sinema gösterisi olmaya devam ediyor. Ancak bölümler acı verici derecede uzun ve ölü alanlarla dolu. Tom, sonraki hamlelerini planlayarak veya çeşitli kanlı pisliklerini temizleyerek tek başına çok fazla zaman harcadığından, izleyiciler, o sıkıcı görevleri tamamlarken (sahte belgeler yazmak, kanıtları temizlemek) zamanlarını onunla geçirmek zorunda kalıyor.

Ek olarak, Tom narsist olmasına ve sınırlı insani becerilere sahip olmasına rağmen Dickie ve Marge da onlardan daha iyi değil. İzleyici Tom'un yalanlarına ve entrikalarına inansın ya da inanmasın, dizinin ana çiftinin derinliği çok az. Dickie yalnız ve saftır; dünyayı kendisine teslim etmiş bir vakıf fonu çocuğudur. Her ne kadar Tom'un kurbanlarından biri olmayı kesinlikle hak etmese de, kurnazlığın eksikliği onu kolay ve içler acısı bir av haline getiriyor. Bu arada, Tom'un dış görünüşünü anlamasına rağmen Marge, Dickie'nin algılanan onaylamaması nedeniyle kendi ayrımının ortadan kalkmasına izin veriyor; Aşağıdaki karakter eğrisi tam bir hayal kırıklığıdır.

READ  “Bir işim olmadığında iyi yapmıyorum” - Son tarih

Ripley kısmen Tom'un ayartılma ve kabul edilmekten yoksun olması nedeniyle bocalıyor. Dizide Minghella'nın filmindeki homoerotizm yok; Scott'ın duygusallığı diğer rollere de yansıdığı için bu durum hayal kırıklığı yaratıyor. Highsmith, ilk romanı Ripley'e ek olarak, Fransa ve Almanya'ya doğru yol alan bir dolandırıcının yer aldığı dört dizi yazdı. Daha yaşlı ve daha deneyimli bir Tom olarak Scott'ın düzenbaz hakkındaki yaklaşımı bu hikayelerden birinde daha bağdaştırılabilir olabilirdi. Ayrıca Tom'un onu büyüten teyzesine yaptığı nefret dolu göndermeler göz önüne alındığında, çocukluğuna yapılan geri dönüşler daha güçlü bir hikaye yaratabilir ve karaktere çok ihtiyaç duyulan boyutu verebilirdi.

Sonuçta, “Ripley” kötü şöhretli dolandırıcıya yeni veya ilginç bir bakış açısı sunamıyor. Önceki projeler, izleyicilerin Tom'un alçak tasarımlarına hayran kalmasıyla daha ilgi çekici bir deneyim sağladı. Burada sekiz ılık bölüm boyunca hiçbir zaman radikal bir dönüşüme uğramaz. Başından beri o sadece yaratıcılıktan yoksun bir düzenbazdır.

Ripley 4 Nisan'da Netflix'te gösterime girecek.