Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Netflix: Şifre paylaşım kampanyasının ardından kârlar arttı

Netflix: Şifre paylaşım kampanyasının ardından kârlar arttı
  • Mariko Uy ve Natalie Sherman tarafından yazılmıştır.
  • BBC haberleri

Fotoğrafa yorum yapın, Sofia Vergara, altı bölümlük Netflix dizisinde Griselda Blanco'yu canlandırıyor

Netflix, kısmen şifre paylaşımına yönelik kısıtlamalar nedeniyle kârının bu yılın ilk üç ayında arttığını söyledi.

Yayın şirketi, ilk çeyrekte 9,3 milyon müşteri ekleyerek toplam abone sayısını yaklaşık 270 milyona çıkardığını söyledi.

Şirket ayrıca ilk çeyrek kârının 2,3 milyar doların (1,85 milyar £) üzerine çıktığını söyledi.

Ancak şirket gelecek yıldan itibaren Prime abone sayılarını raporlamayı bırakacak.

Şirket kararı açıklarken şunları söyledi: Hissedarlara bir mesajda: “Gelirimizin veya karımızın çok az olduğu ilk günlerimizde üyelik büyümesi gelecekteki potansiyelimizin güçlü bir göstergesiydi.”

Bugünkü abone sayısının “büyümemizin sadece bir unsuru” haline geldiğini ekleyerek yatırımcıları kâr ve gelirlere odaklanmaya çağırdı.

İlk çeyrek geliri yıllık yaklaşık %15 artışla 9,37 milyon dolara ulaştı.

Şirket ayrıca suç draması Griselda gibi hit şarkıların “davul ritmine” de itibar etti.

Bazı yatırımcılar, abone sayılarını bildirmeyi durdurma konusundaki beklenmedik kararını Netflix'in müşteri büyüme dalgasının sona erebileceğinin bir işareti olarak gördü.

Araştırma firması Third Bridge'den Jamie Lumley, kararın “Netflix'in abone tabanının büyüme beklentileri hakkında soruları” gündeme getirdiğini yazdı.

Facebook'un ana şirketi Meta ve eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X gibi diğer teknoloji devleri de büyüme yavaşladığından aylık aktif kullanıcı sayılarını raporlamayı bıraktı.

Netflix hisseleri duyurunun ardından yaklaşık %5 düştü.

Hisse senedi alım satım platformu Hargreaves Lansdowne'da kıdemli hisse senedi analisti Sophie Lund-Yates, “Yayın akışı herkesin bildiği gibi değişken bir pazar ve müşteri dolarlarını elinde tutmak yokuş yukarı bir tırmanış” dedi.

Netflix, popüler “Standart” planının fiyatını en son 2022'de artırmıştı.

Bu hamleyi, yatırımcıları şaşkına çeviren ve Netflix'in öncülük ettiği sektördeki hakimiyetini kaybettiğine dair korkuları yoğunlaştıran abone sayısında olağandışı bir düşüş izledi.

Kısa bir süre sonra şirket, şifre paylaşımını azaltarak ve daha ucuz ancak reklam içeren yeni bir plan başlatarak büyümeyi canlandıracağını söyledi.

Şirket aynı zamanda spor ve video oyunları gibi alanlara da yönelirken, karlarını artırmanın yollarını arayan rakip medya şirketlerinden materyal lisanslamaya devam ediyor.

Analistler, şirketin aynı zamanda geçen yıl Hollywood'u sarsan grevlere rağmen nispeten güçlü bir yeni gösteri hattını sürdürmesine yardımcı olan küresel ayak izinden de yararlandığını söyledi.

Netflix hisseleri bu yılın başından bu yana %30'dan fazla artış göstererek 2021'deki zirve noktasına yaklaştı.