Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Norfolk Southern aktivisti demiryolu yönetim kurulunda üç sandalye kazandı ancak genel müdürü görevden alamadı

Norfolk Southern aktivisti demiryolu yönetim kurulunda üç sandalye kazandı ancak genel müdürü görevden alamadı

Norfolk Southern’ın hisseleri Perşembe sabahı yapılan işlemlerde haber üzerine %5’ten fazla düştü.

Demiryolu yönetim kurulu Ancora’nın en büyük talebini engellemek için çok mücadele etti: Shaw’un işten çıkarılması. Ankora, kendisinin görevden alınmasını içermeyen önceki uzlaşma tekliflerini reddetmişti. Hissedarlar Ancora’nın CEO’su Jim Barber’ı seçmedi ancak aktivist yıllık toplantı sırasında ve sonrasında yaptığı açıklamada liderlik değişikliği için baskı yapmaya devam edeceğini açıkça belirtti.

Yönetim kurulunun galibiyeti, sadece 10 yıl önce bir uygulama başlatan ve Norfolk Southern’da bir dizi küçük seçim öncesi zafer elde eden, 10 milyar dolarlık Ohio yatırım şirketi Ancora için önemli bir kilometre taşı oldu. Bu, aktivistin sendikalardan, müşterilerden ve belki de en önemlisi, ajansın etkili danışmanlık firmaları Glass Lewis ve ISS’den beklenmedik bir destek kazandığı etkileyici bir kampanyayı taçlandırıyor.

Ancora’dan Jim Chadwick ve Frederick DeSanto yaptıkları açıklamada, sonuçların aktivistin demiryolu taşımacılığında “önemli bir değişiklik” getirdiğini gösterdiğini söyledi. Açıklamada ayrıca Shaw’un “ön oylama sonuçlarına göre yankı uyandıran bir güvensizlik oyu” aldığına inandıkları belirtildi.

Norfolk Southern yaptığı açıklamada, “Güçlü franchise’ımızın tüm potansiyelini açığa çıkarmak için hissedarlarımız adına yapıcı ve işbirliği içinde çalışacağız” dedi ve üç yeni yöneticinin gelişini memnuniyetle karşıladığını ekledi.

Shaw’un görevden alınması Ancora’nın en acil talebi olsa da, aktivist şirket başarısız yönetimle ilgili daha geniş suçlamalarda bulundu ve şirketin önerdiği işletme yaklaşımının ters etki yarattığını ileri sürdü.

Aktivist, Norfolk Southern’ın, diğer demiryollarının hissedarları için göz kamaştırıcı getiriler sağlayan, hassas tarifeli demiryolu veya PSR olarak bilinen bir modeli benimsemesi gerektiğini savundu. Ancak eleştirmenler, bu modelin demiryollarını talep artışlarını karşılayacak donanıma sahip olmadığını söyledi.

Norfolk Southern, başlangıçta demiryolu ve otomobil mürettebatını talepteki bu dönemsel artışlarla baş etmeye hazır tutacak önerilen esneklik modeli lehine PSR’ye karşı çıkmıştı.

READ  GOOGL Hisse Senedi: Google Kazançları, Maliyet Kesintilerinin Ortasında Gelir Tahminlerini En Üst Düzeye Çıkardı

Ancak şirket, savaş sırasında birdenbire yön değiştirdi ve tanınmış bir PSR operatörünü baş işletme sorumlusu olarak işe aldı ve bu ilkelerin bazılarını uyguladı.

Daha önce Ancora konusunda Norfolk’u desteklediğini ifade eden hükümet yetkilileri, bu geri dönüş nedeniyle bir anlığına sustular. Norfolk’taki sendika çalışanlarının yaklaşık %40’ını temsil eden işçi grupları, desteklerini Ancora’ya kaydırdı ve büyük müşteri Cleveland Cliffs, Ancora’nın seçimlerini destekledi ve plan önerdi.

Sığınmacı ayrıca danışmanlar Glass Lewis ve ISS’den de destek aldı. ISS, hissedarların Ancora’nın yedi seçiminden beşini desteklemesini tavsiye etti ancak Ancora’nın CEO’sunun Yönetim Kurulu’na seçilmesini tavsiye etmedi. Glass Lewis, Ancora’nın altı adayını onayladı. Her ikisi de demiryollarında değişikliğe ihtiyaç olduğunu söyledi.

“Bir durma anlaşmasının olmaması ve kritik bir hissedar kitlesinden gelen açık bir yetki göz önüne alındığında, Bay Trump’ı tutmaya devam edeceğiz.