Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nexstar, FCC tarafından 1,2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve potansiyel olarak New York'ta CW'nin amiral gemisi kanalı WPIX-TV'yi kaybetti

Nexstar, FCC tarafından 1,2 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve potansiyel olarak New York'ta CW'nin amiral gemisi kanalı WPIX-TV'yi kaybetti

Federal İletişim Komisyonu, yerel TV devi Nexstar Media Group'un 2020'de New York'ta WPIX-TV'yi satın almasının, istasyonun mülkiyetine ilişkin federal kısıtlamaları ihlal ettiğine karar verdi.

Perşembe günü yayınlanan bir kararda (burada okuyun), düzenleyici, Nexstar'ın WPIX'teki ortağı Mission Broadcasting'e istasyonu satmasını emretti. Bu başarısız olursa, Nexstar istasyonu kendi çatısı altına alabilir ve mülkiyetini sürdürmek için portföyündeki diğer istasyonları elden çıkarabilir. FCC ayrıca şirkete 1,2 milyon dolar para cezası verdi.

Nexstar, karara “şiddetle” karşı çıkma sözü vererek yanıt verdi.

1948'de yayına giren WPIX, New York medyasının vazgeçilmezi haline geldi ve 2006'da CW üyesi oldu. ABD televizyon istasyonlarının ilk sahibi olan Nexstar, 2022'de CW'nin kontrolünü devraldı. Mission ile yerel bir pazarlama anlaşması. Genellikle “yan” anlaşmalar olarak tanımlanan bu tür anlaşmalar, son yıllarda yerel TV sektörünü yeniden şekillendiren konsolidasyon sürecinde inceleme altına alındı; düzenleyiciler, anlaşmaların yerleşik mülkiyet kurallarına geçici çözüm olabileceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

FCC, kararında Nexstar'ın “yetkisiz bir kontrol aktarımı” gerçekleştirdiğini ve tek bir sahibin ulaştığı ABD TV hanelerinin %39'u olan uzun süredir devam eden sınırı aştığını belirtti.

Nexstar CEO'su Perry Sock, yaptığı açıklamada şirketin FCC'nin kararından “derin hayal kırıklığına uğradığını” ve “buna şiddetle itiraz etmeyi planladığımızı” söyledi.

Şöyle devam etti: Düzenleyici kurum, medya ortamındaki çoğu zaman dikkat dağıtıcı gürültü nedeniyle yanıltıldı ve gerçekleri tamamen yanlış değerlendirdi. Gerçek şu ki Nexstar her zaman FCC düzenlemelerine uymuştur.

Sook, Nexstar'ın WPIX'i satın almasının ve yerel pazarlama anlaşmasının, WPIX-TV'nin Mission tarafından satın alındığı 2020 yılında FCC tarafından onaylandığını söyledi. “Nexstar, katıldığı anlaşmaya benzer işbirliği, ortak hizmet ve yerel pazarlama anlaşmalarının, rekabetçi bir medya pazarını sürdürmek ve yayıncıların yerel haberlere, araştırmacı gazeteciliğe ve benzersiz bir şekilde sağladıkları diğer hizmetlere yatırım yapmaya devam etmelerini sağlamak için hayati önem taşıdığına inanıyor bulundukları topluluklara.”

READ  IMF, durgunluk riskleri arttıkça küresel görünümü düşürdü

FCC Başkanı Jessica Rosenworcel, şirketlerin ulusal televizyon izleyicilerinin %39'undan fazlasına ulaşan yayın istasyonlarına sahip olmasının veya bunları kontrol etmesinin yasak olduğunu belirtti.

Bir açıklamada “Buradaki kayıt, şirketin bu eşiği aştığı bir durumu yansıtıyor” dedi. “Kongre bu yasayı değiştirmediği sürece, onu uygulamak bu kurumun sorumluluğundadır.”

Komitedeki iki Cumhuriyetçiden biri olan Brendan Carr destekleyici bir açıklama yaptı. “FCC'nin, FCC'nin daha önce imzaladığı bir ilişkinin kontrol özelliklerinin kanıtı olarak göstermesi beni rahatsız ediyor” dedi. “Önceki FCC kararlarına makul düzeyde güvenmeyi baltalamamak için dikkatli olmalıyız.”

Kendisinin “FCC bu belgeye yanıt olarak kaydı incelerken açık fikirli olacağını” söyledi. Bunun bir kısmı, FCC'nin, kurumun gerekli bulduğu çözüm yollarının, bu icra eyleminin usuli konumu göz önüne alındığında uygun olmasını sağlamasını gerektirecektir. “