Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Fed'in piyasaları artırmasıyla hisse senetleri yeni zirvelere yükseldi

Fed'in piyasaları artırmasıyla hisse senetleri yeni zirvelere yükseldi

Rahatlayan yatırımcıların Fed'in faiz indirimlerini erteleyeceği ancak yavaşlatmayacağı yönündeki sinyallerini kutlamaya devam etmesiyle Wall Street hisseleri Perşembe günü rekor seviyeden faydalanarak yükseldi.

S&P 500 (^GSPC) %0,5 artışla 5.250 puanın üzerine çıktı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) yaklaşık 300 puan veya %0,5 artışla 40.000 seviyesine yaklaşırken, Nasdaq Composite (^IXIC) %0,6 artış gösterdi.

Hisse senedi endeksleri, Fed'in yatırımcıların borçlanma maliyetlerinde yaklaşan kesintilerin beklenenden daha yüzeysel olacağı yönündeki korkularını gidermesinin ardından Çarşamba günü tüm zamanların en yüksek seviyesinde kapandı. Politika yapıcılar, parasal genişlemenin azalmasına yol açabilecek yapışkan enflasyon verilerine rağmen 2024'te üç faiz indirimi beklentilerine sadık kaldılar.

“Nokta grafiği” tahmini ve Başkan Jerome Powell'ın Fed'in enflasyon hedefine ulaşması konusunda endişe duymamasının ardından dünya genelinde hisse senetleri yeşil bir denizle karşılaştı. Altın (GC=F) ons başına 2.200 doların üzerinde rekor bir seviyeye sıçradı.

Mayıs ayındaki bir sonraki Fed politika toplantısına altı hafta kala, artık odak noktası muhtemelen hisse senetleri için diğer hareketleyiciler olacak. Yapay zekanın büyümesine dair umutlar teknolojilere destek sağlarken, pazarda genişleyen bir toparlanma olduğuna dair işaretler de mevcut.

Devamını oku: Fed'in faiz oranı kararı paranız açısından ne anlama geliyor?

Diğer yandan İsviçre Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını düşürerek Federal Reserve'e karşı bir yürüyüşe imza attı. Sürpriz hamle, bankanın para çeken ilk merkez bankası olmasını sağladı ve önde gelen ekonomilerde sıkılaşmanın zirveye ulaştığına dair güveni artırdı.

Kurumsal cephede yatırımcılar, Reddit'in (RDDT) Perşembe günü New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki ilk çıkışını yakından izliyorlardı. Sosyal medya platformu, halka arzını 6,4 milyar dolarlık bir değerleme için hisse başına 34 dolar olarak fiyatlandırdı.

Büyük hareketler arasında yer alan Micron (MU) hisseleri, bellek çipi üreticisinin yapay zeka donanımına olan talebin ortasında güçlü cari çeyrek gelir görünümü sonrasında yaklaşık %15 arttı.

READ  China Country Park kupon ödemesine ilişkin ödemesiz süre sona erdi

Apple'ın hisseleri (AAPL), iPhone üreticisinin Adalet Bakanlığı tarafından açılan bir antitröst davasıyla karşı karşıya kalmasının ardından yaklaşık %3 düştü.

O yaşar8 güncelleme

 • Dow Jones 300 puana ulaşarak yeni rekora ulaştı

  Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) Perşembe günü 300 puandan fazla yükselerek yeni zirvelere ulaştı.

  Goldman Sachs (GS), Intel (INTC) ve Home Depot (HD) yükselişlere öncülük etti. Ortalamadaki en büyük artış, Apple (AAPL) hisselerinin Adalet Bakanlığı'nın iPhone üreticisine açtığı davanın ardından %3 oranında düşmesine rağmen gerçekleşti.

 • Reddit hisseleri, halka arz fiyatlarından %52 daha yüksek bir fiyatla açılacağını belirtti

  Reddit hisselerinin, sosyal medya şirketinin hisse başına 34 dolarlık halka arz fiyatından %52 daha yüksek bir fiyatla, hisse başına 50 ila 52 dolar arasında açılması bekleniyor.

  Platformun Perşembe günü New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki ilk açılışının, halka arzlarda iki yıl süren durgunluğun ardından halka arz sırasında bekleyen diğer şirketlerden neler beklenebileceğine dair piyasalara bir fikir vermesi bekleniyor.

 • Banka hisseleri yükselişte ve Goldman Sachs 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı

  Banka hisseleri, Fed'in Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmemesi ancak bu yılın ilerleyen dönemlerinde faiz oranlarını düşüreceğine dair ipuçlarını sürdürmesinin ardından Perşembe günü yükseldi.

  Goldman Sachs (GS) hisseleri seans sırasında %3,5'ten fazla artışla 52 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Hisse senedi, hisse başına 410 doların üzerinde seyrediyordu.

  S&P 500 Finansal Sektör ETF'si (XLF), yatırımcıların bu yıl para politikasında gevşeme beklentisiyle banka hisselerine yönelmesiyle yılın başından bu yana %11,6 arttı.

 • Reddit hisseleri, halka arz fiyatlarından %35 daha yüksek bir fiyatla açılacağını belirtti

  Reddit hisselerinin, sosyal medya şirketinin hisse başına 34 dolarlık halka arz fiyatının %35 üzerinde, hisse başına 42 ila 46 dolar arasında bir fiyattan açılması bekleniyor.

  Gösterge aralıkları yatırımcılara bir hisse senedinin nerede açılabileceği konusunda fikir verir. Bu sayılar listelenme anından önce değişebilir.

  Reddit, New York Menkul Kıymetler Borsası'nda RDDT sembolü altında işlem görecek.

 • Reddit'in ilk çıkışı halka arz pazarı için bir turnusol testi olarak görülüyor

  Yatırımcılar, sosyal medya platformunun ilk halka arzını hisse başına 34 dolar olarak fiyatlandırıp şirkete yaklaşık 6,4 milyar dolar değer biçmesinin ardından Reddit'in halka arzını yakından izliyor.

  Geçtiğimiz iki yılda halka arzlarda yaşanan durgunluk göz önüne alındığında, şirketin Perşembe günü New York Menkul Kıymetler Borsası'ndaki ilk açılışı oldukça bekleniyordu. Reddit, beş yıl içinde halka açılan ilk büyük sosyal medya şirketi oldu.

  Kullanıcı tarafından oluşturulan tartışma tarzı platform 2005'ten beri ortalıkta, ancak 2021'deki meme çılgınlığı sırasında daha fazla tanınırlık kazandı. O zamanlar Reddit'in WallStreetBets alt dizini üzerindeki perakende tüccarları, video oyunu perakendecisi GameStop'un (GME) hisselerinde kısa süreli bir daralmayı teşvik etti. tiyatro zinciri (AMC) ve diğer ciddi şekilde kısa devre yapan hisse senetleri.

  Halka arzın, para politikasının sıkı olduğu bir dönemde yatırımcıların teknolojiyle ilgili tekliflere olan iştahını ölçmesi bekleniyor.

  Daha fazlasını buradan okuyun.

 • Adalet Bakanlığı'nın açtığı davanın ardından Apple hisseleri düşmeye devam ediyor

  Apple (AAPL) hisseleri, Adalet Bakanlığı'nın iPhone üreticisine karşı antitröst davası açmasının ardından yaklaşık %3 düştü.

  Dava, Apple'ı, rakiplerinin cihazlarındaki donanım ve yazılım özelliklerine erişimini engelleyerek yasa dışı bir akıllı telefon tekelini sürdürmekle suçluyor.

  Davanın açılmasından kısa bir süre sonra yayınlanan bir Apple açıklamasında, “Bu davanın hem gerçekler hem de yasa açısından yanlış olduğuna inanıyoruz ve buna karşı güçlü bir şekilde savunma yapacağız” dedi.

 • Apple hisseleri Adalet Bakanlığı'nın açacağı antitröst davası nedeniyle düştü

  Apple (AAPL) hisseleri Perşembe günü Adalet Bakanlığı'nın iPhone üreticisine karşı açacağı antitröst davasının ortasında %1,5 düştü.

  Piyasa, kolluk kuvvetleri yetkililerinin Apple'ın donanım ve yazılımını rakiplerinin iPhone özelliklerine erişmesini engellemek için kullandığı iddiasıyla dava açmasını bekliyor.

  Apple hisseleri yıl başından bu yana şu ana kadar yaklaşık %5 oranında değer kaybetti.

 • Fed'in piyasaları artırmasıyla hisse senetleri yükselişte açıldı, Reddit'in halka arzı gündemde

  Hisse senetleri Perşembe günü yüksek açıldı ve Fed'in bu yılın bir noktasında faiz oranlarını düşürebileceğinin sinyalini vermesinin ardından Çarşamba günü piyasanın kazanımlarını artırdı.

  S&P 500 (^GSPC) %0,5 artışla 5.200 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (^DJI) %0,2 yükselirken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 (^IXIC) %0,9 arttı.

  Yatırımcılar Perşembe günü Reddit'in halka arzını yakından takip edecek. Sosyal medya platformu, hisselerini hisse başına 34 dolar olarak fiyatlandırarak şirkete yaklaşık 6,4 milyar dolar değer biçti.

  Geçtiğimiz iki yılda halka açık listelemelerdeki durgunluk göz önüne alındığında, platformun NYSE'deki ilk çıkışı büyük bir beklentiydi. Reddit, beş yıl içinde halka açılan ilk büyük sosyal medya şirketi oldu.