Haziran 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nijerya'da okul kaçırma: 300'e yakın çocuk iki hafta esaret altında kaldıktan sonra serbest bırakıldı

Nijerya'da okul kaçırma: 300'e yakın çocuk iki hafta esaret altında kaldıktan sonra serbest bırakıldı

KADUNA, Nijerya (AP) — İki haftadan uzun bir süre önce kaçırılan 130'dan fazla çocuk, Nijerya'nın kuzeybatısındaki Kaduna eyaletindeki okullarından Pazar günü kurtarıldı ve bu Batı Afrika ülkesindeki ailelerine, orduya ve hükümet yetkililerine teslim edilmeden önce psikolojik destek alıyorlar. söz konusu. .

Okul yetkilileri eyalet hükümetini bu konuda bilgilendirdi Toplam 287 öğrenci 7 Mart'ta motosikletli silahlı kişiler uzaktaki Kurega okuluna baskın düzenlediğinde kaçırıldılar. Ancak Kaduna Valisi Oba Sani Pazar günü geç saatlerde yerel basına yaptığı açıklamada, saldırı sırasında yalnızca 137 gencin kaçırıldığını söyledi.

Vali, Lagos merkezli Channels TV yayınında “Hepsi evlerine sağ salim döndüler” dedi. Associated Press, cep telefonu hizmeti bulunmayan Koreja kasabasındaki köylülere veya okul yetkililerine ulaşamadı.

Nijerya'daki adam kaçırma krizinde bu tür farklı raporlara sıklıkla rastlanıyor; bunun nedeni bazen kayıtların yetersiz tutulması veya bazı rehinelerin kaçırıldıktan hemen sonra kaçması.

Vali, “Lider olarak rakamlarla uğraşmamalıyım. Önemli olan çocukların geri dönmesidir” dedi.

En az 1.400 öğrenci Boko Haram militanlarının Borno eyaletinden yüzlerce kız öğrenciyi kaçırdığı 2014 yılından bu yana Nijerya okullarından kaçırılıyorlar. Çibok köyü. Son yıllarda adam kaçırma olayları ülkenin kuzeybatı ve orta bölgelerinde yoğunlaştı; burada düzinelerce silahlı grup genellikle fidye için köylüleri ve gezginleri hedef alıyor.

Nijerya ordusu sözcüsü Tümgeneral Edward Buba yaptığı açıklamada, adam kaçırma olaylarıyla bilinen ve okullarından 200 kilometreden (124 mil) uzakta bulunan Zamfara eyaletinde 137 çocuğun kurtarıldığını söyledi.

Nijerya Ordusu tarafından yayınlanan resimlerde, çocukların serbest bırakıldıktan sonra nakledilirken tozla kaplı oldukları için bitkin göründükleri ve hala mavi, beyaz ve kahverengi üniformalarını giydikleri görülüyor. Korega kasabasının liderleri, yetkililerin Pazartesi gününe ertelediği Kaduna Eyalet Hükümet Konağı'na varmalarını bekleyen diğer hükümet yetkilileriyle birlikte bulundu.

READ  Rusya, Ukrayna'ya yönelik büyük bir saldırıda hipersonik füzeler kullanıyor

Vali, çocukların morallerinin yüksek olduğunu, psikolojik destek ve tıbbi bakım aldıklarını söyledi.

En az 17 öğrenci daha Sokoto Kuzey Eyaleti Sokoto Eyaleti hükümeti tarafından Cumartesi günü yayınlanan açıklamaya göre, iki hafta rehin alındıktan sonra da kurtarıldılar.

Kuzey Nijerya'daki kitlesel adam kaçırma olaylarına son verilmesi yönünde artan baskı altında Başkan Bola Tinubu, yönetimine “okullarımızın vahşi adam kaçırma olayları için saklanma yerleri değil, öğrenme için güvenli limanlar olarak kalmasını sağlamak için ayrıntılı stratejiler uygulamaya koyma” sözü verdi.

Tinubu, çocukları “fidye ödemeden” kurtaracağına söz verdi. Ancak adam kaçırma olaylarında genellikle aileler tarafından ayarlanan fidyeler ödeniyor ve Nijerya'daki yetkililerin bu tür ödemeleri kabul etmesi nadirdir.

Yerel halkın suçladığı Kaduna'daki kaçırma olayının sorumluluğunu hiçbir grup üstlenmedi Haydut grupları Çatışmaların harap ettiği kuzey bölgesinde toplu katliamlar ve fidye için adam kaçırma olaylarıyla tanınan bu kişilerin çoğu, yerleşik topluluklarla çatışan eski çobanlar.

Kuzeybatı Nijerya'daki güvenlik krizi hakkında geniş bilgiye sahip en az iki kişi Associated Press'e şunları söyledi: Kaçıranların kimliği belli oldu.

Usman Danfodio Üniversitesi'nde barış ve çatışma çalışmaları profesörü Murtala Ahmed Rufai ve haydutlarla pazarlık yapan din adamı Şeyh Ahmed Gumi, haydutların geniş, yönetilmeyen bölgenin ormanlarında saklandıklarını söyledi.

Nijerya'daki toplu adam kaçırma olaylarında tutuklamalar nadirdir; kurbanlar genellikle ancak çaresiz ailelerin fidye ödemesinden sonra veya hükümet ve güvenlik görevlileriyle bazen tutuklu çete üyelerinin serbest bırakılmasını da içeren anlaşmalar yoluyla serbest bırakılır.