Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR uygulamalı: Tek lens her şeyi kapsar

Nikon Z 28-400mm f/4-8 VR uygulamalı: Tek lens her şeyi kapsar

Nikon'un yeni Nikkor Z 28-400mm f/4-8 VR, hafif bir pakette 14,2x'e kadar büyütme sunan tam çerçeve bir zoom lenstir. Kabul edilemez ödünler mi veriyor yoksa Nikon Z fotoğrafçıları için mükemmel hepsi bir arada lens olmaya mı hazırlanıyor?

Nikon süper zoom lenslere yabancı değil. F montajlı SLR fotoğraf makineleri için rahat ve optik açıdan uygun bulduğum 28-300 mm'lik bir lens yaptım. DSLR dönemi, neredeyse herkesin her lens için bir süper zoom kılıfına sahip olduğu doymuş bir pazarla karakterize edildi.

O zamandan beri, 200 mm'yi aşan tam çerçeve aynasız süper zoomlar nadir hale geldi. Talep yetersizliğinden mi kaynaklanıyor? Nikon, Z objektif yuvası için 24-200 mm f/4-6,3 lens üretiyor ve her ne kadar iyi bir lens olsa da erişim kategorisinin gerisinde kalıyor. Panasonic yakın zamanda bu sisteme kesinlikle çok yönlülük kazandıran tam çerçeve 28-200 mm L-Mount'u piyasaya sürdü. Ancak artık Nikon, süper uzun menzilli 28-400 mm f/4-8 zoom lensle kalıpları kırdı.

Bu kadar çeşitli odak aralığına sahip bir lens kabul edilebilir görüntü kalitesi sağlayabilir mi? Süper zoom lensin yeniden doğuşuna tanık olacak mıyız?

Kullandığım 28-400mm lens üretim öncesi bir örnekti ancak bu lensin performansına dair en azından bazı erken sonuçları alma fırsatım oldu. Süper yakınlaştırma bir seyahat lensi gibi hissettiriyor, bu yüzden bir yolculuğa çıkmanın uygun olduğunu hissederek Alberta'nın güzel şehri Nanton'a doğru yola çıktım. Nanton'da dev aralıklı süper zoom lens için bir dizi tahıl ambarından uzakta kümelenmiş bir çift güvercine kadar pek çok fotoğraf fırsatı vardı.

Nikkor Z 28-400mm f/4-8, fotoğraf makinesi çantanızda çok az yer kaplar ancak diğer birçok lensi kapsar.
  Nikkor Z 28-400mm f/4-8 genişletilmiş lens
Tamamen uzatıldığında 28-400 mm şüphesiz uzun bir telefoto lenstir.

Yine yolda

Nikkor Z 28-400mm, cam elemanları hareket ettirmek için STM motorlarını kullanıyor ve telefoto ucunda çok hızlı olmasa da netlemesi düzgün. Yakından uzağa odaklanmak biraz zaman alabilir, ancak öncelikle uzak mesafelere odaklandığınız pratik durumlarda bu bir sorun değildi. Ayrıca lensi geniş ve normal aralıkta kullanırken odaklanma hızı yeterince hızlıdır.

READ  Örümcek Adam 2 yönetmeninin konuşmasının uzunluğu.
  Nikkor Z Çocuk Heykeli 28-400mm f/4-8
Daha uzak mesafelere odaklanırken 400 mm'deki otomatik odaklama yeterince hızlıdır.

Nikkor 28-400mm f/4-8 şaşırtıcı derecede hafiftir ve yalnızca 26 ons (725 gram) ağırlığındadır. Lens, Z6 gibi daha hafif gövdelerde bile iyi denge sağlar.

Hafif olmasına rağmen 28-400 mm, fiziksel olarak oldukça geniştir ve 77 mm'lik bir filtre diş çapına sahiptir, bu da daha büyük boyutlarına katkıda bulunur. Bu, 400 mm'ye kadar uzatıldığında büyütücüdür ve 28 mm'ye kadar genişletildiğinde bile çantada oldukça fazla yer kaplar.

Namluda geniş bir yakınlaştırma halkası için bolca yer vardır, bu nedenle kapak ters çevrilmiş olsa bile kullanımı kolaydır. Hareket ederken yakınlaştırmanın kaymasını önlemek için kilitleme düğmesini seviyorum. Ayrıca özelleştirilebilir bir kontrol halkası da var, ancak bu biraz tuhaf. Odaklamanın gövde üzerinde kontrol edilmesi gerekiyor ve lensin VR teknolojisi olmasına rağmen lens üzerinde bunu kontrol edecek bir anahtar bulunmuyor.

  Nikkor Z 28-400mm f/4-8 hava koşullarına dayanıklı lens
28-400 mm'nin yapım kalitesi ve yapısı, biraz seyahat etmeye yetecek gibi görünüyor.

İyi yerleşim

Superzoom lensler genellikle birçok cam elemanı içeren çok karmaşık optik formüllere sahiptir. Lensi güneşe doğru çekmek konusunda endişeliydim çünkü tüm bu camlar iç yansımalara neden oluyor. Neredeyse hiç parlama ve minimum düzeyde gölgelenme gördüğüme çok şaşırdım. Nikon'un mükemmel kaplamaları sayesinde kapatıldığında bile gölge miktarı hâlâ iyi bir şekilde kontrol ediliyor. Güneş'in yıldızları beklendiği gibi özellikle dikkate değer değildir.

Nikkor Z 28-400mm f/4-8 objektif
Parlama, gölgeler gibi iyi kontrol edilir. Superzoom lensler genellikle bu konuda zorluk yaşıyor.
Hepsine hükmedecek bir Nikkor Z 28-400mm f/4-8 lens
Nikkor Z 28-400mm f/4-8 bunların hepsini kapsayan bir lenstir.

28-400 mm lens, yavaş f/8 diyafram açıklığına rağmen aralığın uzun ucuna doğru sığ bir alan derinliği sağlayabilir. Ne yazık ki bokeh kalitesi 28-400 mm'nin güçlü noktası değil. Öne çıkanlarda soğan halkası yok ama dış kısımda tuhaf bir çift halka var. Kapatıldığında, dokuz kanatlı açıklık sayesinde vurgular belirgin bir şekilde çokgen bir şekil gösterir. Odak dışı arka planlar bu nedenle dağınık görünüyor ve odak dışına olabildiğince yumuşak bir şekilde geçiş yapmıyor. Ancak bu lensin nispeten yavaş maksimum diyafram açıklığı göz önüne alındığında, dezavantajları o kadar da fark edilmiyor.

READ  Rastgele: Daisy hayranları onun Mario Strikers tarafından düşürülmesinden endişeleniyor
  Nikkor Z 28-400mm f/4-8 Kedi Portreleri
Odak dışı alanlara geçişler iyidir ancak arka planlar sert ve dikkat dağıtıcı görünebilir.
  Nikkor Z 28-400mm f/4-8 Uçuşta kuş
Ciddi yaban hayatı fotoğrafçıları daha amaca yönelik bir şey isteyebilir, ancak 400 mm meraklılar içindir.

Yakın çekimler için 28-400 mm lensi kullanmaktan keyif aldım çünkü ister 28 mm'de, ister 400 mm'de yaklaşık 1:3'lük gerçek boyut çoğaltma oranına ulaşıyor. Bu, merceğe büyük miktarda çok yönlülük katar ve arka planın uzaklaştırıldığı geniş açılı makro çekimlere veya geniş çalışma mesafesiyle kompakt yakın çekimlere olanak tanır. Otomatik odaklama performansı yakından hala doğruydu ve keskinlik iyiydi.

  Nikkor Z 28-400mm f/4-8 objektif
Nikon fotoğraf makinenizin yakın çekim özellikleri sayesinde artık Nanton Hastanesi'nin yerini biliyorsunuz.
  Vintage Nikkor Z 28-400mm f/4-8
Nanton, fotoğraflanacak pek çok şeyin bulunduğu büyüleyici küçük bir kasaba ve onu keşfetmek için farklı bir merceğe ihtiyacım olduğunu hiç hissetmedim.

Örneğimiz bir üretim öncesi lens olduğundan ve onunla yalnızca bir öğleden sonra geçirdiğim için, keskinliği değerlendirmek üzere test grafikleri çekmek için yeterli zamanım yoktu. Sonraki günlerde örnek görüntüleri değerlendirirken lens aralığının her iki ucunda da keskinliğin mükemmel olduğunu gördüm. Köşeler de yardımcı olur ve lens en geniş açık diyafram açıklıklarında iyi performans gösterir. Bu da iyi bir şey çünkü Nikkor 28-400mm çok fazla ışık yakalayamıyor.

  Nikkor Z 28-400mm f/4-8
400 mm aralığında keskinlik mükemmeldir ve VR, her şeyin sabit kalmasına yardımcı olur.
  Bu çok yönlü Nikkor Z 28-400mm f/4-8 kit lens
28-400mm'nin genel görüntü kalitesinde hiçbir sorun yok ve konfor faktörü de yüksek.

Tıpkı eski günlerdeki gibi: olumlu ilk izlenimler

Süper yakınlaştırmanın daha fazla aynasız fotoğraf makinesi sistemlerine geri döndüğünü görmekten mutluyum ve Nikon, olumsuzlukları iyi bir şekilde hafifletirken heyecan verici bir lens yelpazesi ortaya çıkardı.

Ana karar faktörü, daha yavaş bir diyafram aralığının kabul edilebilir olup olmadığına bağlı olacaktır. Her ne kadar en geniş f/4 diyafram açıklığı 28 mm'de iyi olsa da, uzaklaştırıldığında diyafram hemen düşüyor ve 200 mm'de zaten f/8'de. Bu, güneşli günlerde sıradan fotoğrafçılık için veya güzel havalarda seyahat lensi olarak kabul edilebilir, ancak ciddi yaban hayatı fotoğrafçıları biraz daha parlak bir şey aramak isteyebilir. Işık seviyeleri düştükçe ISO'nun arzu edilenden daha erken yükselmesi gerekecek ve bu, bu kadar geniş bir yakınlaştırma aralığı için ana ödündür.

Bununla birlikte, daha büyük boyut ve daha karanlık açıklıklar, bu kadar çeşitli bir yakınlaştırma aralığı için kabul edilebilir ödünleşimlerdir. Bazı kullanıcılar genellikle piyasada bulunan 200 mm'lik maksimum menzilden memnun olabilir ancak 400 mm'nin bu alanda büyük bir fark yaratabileceği inkar edilemez.

READ  1. Sezondaki en güçlü Diablo 4 kalbinin çiftliği kolaydır

Hiç kimse pastasını alıp onu da yiyeceğini umarak böyle lensler almasın. Ancak tek bir lens istiyorsanız, neredeyse Tüm bunları yapın ve yine de güzel görüntüler üretin; Nikon son derece başarılı oldu.