Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Novak Djokovic tenisin kralı oluyordu. Fakat bu uzun sürmedi

Novak Djokovic tenisin kralı oluyordu.  Fakat bu uzun sürmedi

Geçen yıl Novak Djokovic’in sporun sürpriz yaşlı devlet adamı olarak ortaya çıkmaya başladığı birkaç ay vardı.

Her şey Fransa Açık’ta Rafael Nadal’ı geride bırakarak tüm zamanların Grand Slam tekler kralı olmasıyla başladı. Küçük bir Balkan ülkesinde tenis tecrübesi olmayan ve şampiyon olmayı hayal eden genç bir çocuğun öyküsünü izleyiciyle buluşturdu ve her yerdeki çocuklara, ne kadar zor olursa olsun hayallerinin peşinden gitmelerini öğütledi.

Bir ay sonra, Wimbledon yenilgisinde nezaket gösterdi ve varisi Carlos Alcaraz’a şapka çıkardı. Daha sonra Amerika Açık’ta bir Grand Slam daha kazandı; burada büyüklüğü her şeyden çok seven New Yorklu taraftarlar, onu daha önce hiç olmadığı kadar kucakladı, çocukların melodilerini çaldı ve hayallere ilham verdi.

Kulağa ne kadar tuhaf gelse de, Roger Federer’in emekli olması, Nadal’ın yenilmesi ve tamamen onarılamaz şekilde yaralanmasıyla birlikte, asla dünyaya karşı bir dinamiğe dönüştüremeyeceği bir durumla karşılaşmamış olan inatçı muhalif, bir anda krala dönüştü. sporun.


Djokovic geçen yıl Wimbledon’daki yenilgiyi nezaketle karşıladı (Clive Brunskill/Getty Images)

Neyse bu uzun sürmedi.

Djokovic’in bir anlamda hareketsiz olan gerçek karakteri Pazartesi gecesi Wimbledon’da patladı. Bir süredir çalıyordu ve İtalya’da düşmanca bir ortamda Jannik Sinner ile iki kez karşılaştığında gözleri öfkeye döndü.

Djokovic kendi evindeki taraftarların yuhalamalarıyla doluyken, bir orkestra şefi gibi davrandı ve tur finalini kazanma yolunda İtalyanlarla alay etti. Melbourne’da Avustralyalı Alexei Popyrin ile karşılaştığında ve baharda Djokovic’in yere yığıldığı ve mağlupların eski duvarını aşmayı başardığı benzer anlar yaşandı. Bazen kalabalıktan sorun çıkaranları seçip onlara doğrudan saldırırdı.

Ancak Pazartesi gecesi maçtan sonra Merkez Kort’ta seyircilerin “Roooooonnn” sloganlarıyla onunla alay eden kalabalığın azarlaması gibisi yoktu. Bu tezahüratlar rakibi Holger Röhn’e yönelikti ancak Djokovic’e daha çok “boooo” gibi geldi. Federer hiçbir zaman buna katlanmak zorunda kalmadı. Merkez Kortun kralıyken, taraftarlar onu rakipleri arasında dans ederken görmekten daha çok seviyordu.

READ  27 Mart Pazar için NCAA Tournament Elite 8 Önizleme

Hiçbir oyuncu zayıf tarafın yanında yer almadı. Hatta Federer, Wimbledon’un en kutsal kortunda İngiliz tenisinin favori oğlu Andy Murray ile karşılaştığında ona tezahürat bile ediyorlardı. Djokovic, Rooney’i ezdi, ardından görgü kurallarıyla tanınan Merkez Kort kalabalığına saldırdı.

“Bu gece burada olan tüm saygılı hayranlara: Kalbimin derinliklerinden çok teşekkür ederim. Bunu takdir ediyorum” dedi. “Ve oyuncuya saygısızlık etmeyi seçen herkese, bu durumda bana, size en iyisini diliyorum.” iyi bir gece. iyi bir gece, iyi “İyi geceler. İyi geceler. Evet.”


Djokovic Pazartesi günü Merkez Kort taraftarlarını eleştirdi (Mike Hewitt/Getty Images)

Bunun bir hakaret olmadığı söylendiğinde Djokovic bunu kabul etmeyi reddettiğini söyledi.

“20 yılı aşkın süredir turlardayım. Tüm püf noktalarını ve nasıl çalıştıklarını biliyorum.”

Hazırlık anına kadar daha fazlası vardı.

“Daha düşmanca ortamlarda oynadım. İnanın bana dokunamazsınız.”

Bir saat sonra Djokovic daha sakin bir kafayla müşterilerin tutkusunun maaşını artırdığını itiraf etti ve “bundan oldukça memnun.”

“Aslında burada olmamızın, turnuvanın tarihsel olarak bu kadar önemli olmasının ve tenisçiler olarak küresel tanınırlığa sahip olmamızın en büyük nedenlerinden biri taraftarlar, tenis maçlarını izlemeye gösterdikleri ilgi, para ödemeleri. Biletler katılmak için sıraya giriyor” dedi. “Buna saygı duyuyorum. Bunu kabul etmeye çalışıyorum.”

Novak’ı sevseniz de ondan nefret etseniz de, bu çitin her iki tarafında da pek çok insan var; o, bir sandalyenin arkasında oturan ve dramadan hoşlanan bir psikolog için tam bir zevktir.

Geçtiğimiz yıl Avustralya Açık’ta, Wimbledon çeyrek finalinde tekrar karşılaşacağı Avustralya’nın en sevdiği oğlu Alex de Minaur’a karşı oynadığı maçı, önceki yıl kendisini alıkoyan ve sınır dışı eden bir ülkeye karşı bir rövanş maçına dönüştürdü. Kovid-19 aşısı olmayı reddetmek. De Minaur’u 6-2, 6-1, 6-2’lik setlerle mağlup etti ve ardından bunun arkasındaki nedeni açıkladı.


Djokovic yenildi De Minaur geçen yıl Avustralya Açık’ta (Mark Colby/Getty Images)

Fransa Açık’ta Johannes, Kosova’nın Sırbistan’ın kalbi olduğu yönündeki görüşünü yazarken Balkan siyasetinin üçüncü rayına değindi; bu, Müslümanların ve Hıristiyanların neredeyse bir bin yıldır hararetlendirdiği bir tartışmaydı.

READ  UFC 280 - Charles Oliveira vs Islam Makhachev: dövüş kartı, oranlar, başlangıç ​​zamanı, konum, eksiksiz rehber, tarih

Djokovic, maçlarından birinin ardından “Dramasız bir Grand Slam turnuvasının başıma geleceğini düşünmüyorum. Beni motive eden şeyin bu olduğunu düşünüyorum” dedi.

Geçen yılki ABD Açık’ta, Amerikan tenisinin yeni dahisini yarı finalde zafere zorlamak amacıyla Ben Shelton’ı yaklaşık 24.000 kişilik bir kalabalığın önünde ezmek yeterli olmadı. Maç sona erdiğinde Djokovic, Shelton’ın galibiyet sinyalini çalarak “telefonu kapatarak” ana heyecan katmak zorunda kaldı. Bu, maç sonrası el sıkışma sırasında Shelton’ın soğuk bakışına neden oldu.

Djokovic maçtan sonra şeytani bir gülümsemeyle “Ben’in kutlamasını seviyorum” dedi.

Belki de herkes Pazartesi gecesi bir şeyler olacağını bilmeliydi, özellikle de Djokovic diz ameliyatından üç hafta sonra başlayan finale doğru adım adım yaklaşırken.


Djokovic yakın zamanda diz ameliyatından kurtuldu (Julian Feeney/Getty Images)

2003’te Wimbledon finaline ulaşan Avustralyalı eski profesyonel Mark Philippoussis, artık herkesin Djokovic’e kendisini kızdıracak herhangi bir şey vermenin çok kötü bir fikir olduğunu bilmesi gerektiğini, çok fazla kızmasına gerek olmadığını söyledi.

Philippoussis Salı sabahı “Sanırım yuhalamaları duymak istiyor çünkü bu onun daha iyi oynamasını sağlıyor” dedi. “Onunla oynuyor olsaydım, saha değişikliği için ona iltifat ederdim.”

Djokovic’i tanıyan biri olarak bu muhtemelen onu çok kızdıracaktır.

(Ek katkıda bulunan: Charlie Ecclesher)

(En üstteki resim: Andrej Isakovich/AFP, Getty Images aracılığıyla)