Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ticari hizmetten önce son test

Uçak, bir uçuş testi sırasında VSS Unity uzay aracıyla birlikte VMS EVE’yi taşıyor.

Başak galaksisi

Başak galaksisi Perşembe günü, uzay turizmi şirketi ticari yolcuları uçurmadan önce son bir testi geçmeyi hedeflediğinden, yaklaşık iki yıldır ilk uzay uçuşunu başlatmaya hazırlanıyor.

Unit 25 olarak adlandırılan görev, şirketin bugüne kadarki beşinci uzay uçuşunu işaret ediyor ve New Mexico’daki Spaceport America’dan fırlatılıyor. Altı Virgin Galactic çalışanını uzayın kenarına kısa bir yolculukta taşıyan “Son Değerlendirme” uçuşunu işaret ediyor.

İlgili yatırım haberleri

CNBC Pro

Virgin Galactic, Temmuz 2021’de kurucusu Sir Richard Branson’ı taşıyan önceki bir uzay uçuşunun aksine, uçuşu halka açık bir şekilde yayınlamayacak. Bunun yerine şirket, Unity 25’in ilerleme durumu hakkında sosyal medyada güncellemeler sunmayı planlıyor.

VMS Eve taşıyıcı uçağının 10:00 ET civarında havalanması ve roketle çalışan aracı fırlatmadan önce şirketin VSS Unity uzay aracını yaklaşık 40.000 fit yüksekliğe taşıması bekleniyor. Ardından VSS Unity, ABD’nin uzayın sınırı olarak tanıdığı bir rakım olan 80 kilometre (veya yaklaşık 262.000 fit) boyunca tırmanmayı hedefleyerek motorunu ateşleyecek.

Yörünge altı olarak bilinen bu tür uzay uçuşu, Elon Musk’ın SpaceX’i tarafından gerçekleştirilen daha uzun, daha zor ve daha pahalı özel yörünge uçuşlarının aksine, yolculara birkaç dakikalık ağırlıksızlık sağlıyor. Unity 25’ten elde edilen sonuçlara ve verilere göre şirket, ilk ticari misyonunu “Haziran sonunda” gerçekleştirmeyi hedefliyor.

CNBC Investing in Space haber bülteninin haftalık sayılarını almak için buradan abone olun.

Mike Masucci ve CJ Sturckow, VSS Unity’ye pilotluk ederken Jamil Janjua ve Nicola Bissell, VMS Eve taşıyıcı uçağını uçuracak. Kabinde Kıdemli Astronot Beth Moses, Astronot Eğitmeni Luke Mace, Baş Mühendislik Sorumlusu Christopher Hoy ve İç İletişim Direktörü Jamila Gilbert olacak.

READ  Fed, Salı günkü Eylül toplantısına başlamaya hazırlanırken hisse senedi vadeli işlemleri düşüyor

Belirleyici bir an

27 Şubat 2023’te New Mexico’daki Spaceport America’da VMS Eve taşıyıcı uçağının ve VSS Unity uzay aracının havadan görünümü.

Başak galaksisi

Unity 25, kendi uzay uçuşu sistemini geliştirmede tekrarlanan aksiliklere ve yıllarca süren gecikmelere maruz kalan Virgin Galactic tarihinde belirleyici bir anı işaret ediyor.

Branson’ın yaklaşık iki yıl önceki uzay uçuşu, işte yaklaşık 17 yıl geçirdikten ve şirkete 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptıktan sonra geldi. Bundan önce, uzay aracı geliştirme, 2007’de Dünya’da üç Scaled Composite çalışanının ölümüne neden olan bir roket motoru patlaması ve 2014’te Virgin’in yardımcı pilotunu öldüren ilk SpaceShipTwo, VSS Enterprise kazası da dahil olmak üzere birçok felakete tanık olmuştu. Ellsbury ve yaralı pilot Peter Siebold.

Branson’ın uzay uçuşunun ardından Virgin Galactic, şirket uzay aracı ve uçak gemisi üzerinde çalışırken, beklenenden daha uzun bir yenileme dönemi için operasyonları durdurdu. Uçuşu sırasında talihsiz bir olayla ilgili bir FAA soruşturması. Yenileme sürecinin yaklaşık sekiz ila on ay sürmesi planlandı, ancak yaklaşık 16 ay sürdü.

Virgin Galactic henüz anlamlı bir gelir elde edemedi ve bunu yapmak için düzenli uzay uçuşları yapması gerekiyor. Şirketin elinde yaklaşık 900 milyon dolar nakit ve hisse senedi olmasına rağmen, uzay aracı filosunu genişletmeye büyük yatırımlar yaptığı için üç aylık nakit yakımı artmaya devam ediyor.

Virgin Galactic’in gelecekteki Delta sınıfını haftalık uçuşlar için piyasaya sürmesi gerekiyor, ancak bu uzay araçlarının 2026’ya kadar uçmaya başlaması beklenmiyor.

VSS Unity, iki pilotla birlikte altı yolcu taşıyacak şekilde tasarlanmıştır. Şirketin gelecekteki uçuşlar için her biri 200.000 ila 250.000 ABD Doları arasında değişen fiyatlarla satılan 600 bileti var. 2021’de koltuk başına 450.000 $’dan başlayan fiyatlarla bilet satışlarını yeniden açtı.

READ  Cramer, deneyimli teknik analist Larry Williams'ın neden enflasyonun zirve yapmasını ve piyasanın Haziran ayında toparlanmasını beklediğini açıklıyor
Uzay turizmi niş bir pazar, öyleyse neden Virgin Galactic, SpaceX ve Blue Origin bunun üzerine bahse girsin?