Aralık 1, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Davada UnitedHealth’in yapay zekasının hata iddialarını reddettiği belirtiliyor

Davada UnitedHealth’in yapay zekasının hata iddialarını reddettiği belirtiliyor

Oynar

Yıllardır, sağlık sigortası şirketlerinin arka ofislerinde kimin Medicare kapsamına gireceğine ilişkin hayati kararlar alınıyordu. Artık hayat değiştiren kararlardan bazıları yapay zeka yazılımı tarafından alınıyor.

En azından bu hafta UnitedHealth Group’a dava açan iki ailenin iddiası bu; sigorta devinin, ölümlerinden önceki aylarda iki yaşlı adamın rehabilitasyon sürelerini reddetmek veya kısaltmak için gelişen teknolojiyi kullandığını söyledi.

UnitedHealth’in yapay zekasının (AI), hastaların ciddi hastalıklardan iyileşmesi için ne yapılması gerektiği konusunda “katı ve gerçekçi olmayan” kararlar aldığını ve Medicare Advantage planları kapsamında kapsanması gereken vasıflı hemşirelik ve rehabilitasyon merkezlerinde bakım görmelerini engellediğini söylüyorlar. Wisconsin’deki iki yaşlı hastanın mülkleri tarafından Minnesota’da açılan federal dava. Toplu dava statüsü isteyen davada, yapay zekanın bu adamlar ve onlar gibi hastalar için doktorların tavsiyelerini geçersiz kılmasına izin vermenin yasa dışı olduğu belirtiliyor. Aileler bu tür değerlendirmelerin tıp uzmanları tarafından yapılması gerektiğini söylüyor.

Aileler davada, yapay zekanın insanların ihtiyaçlarını değerlendirme konusunda yetersiz bir iş yaptığını gösteren kanıtlar olmasına rağmen sigorta şirketinin, karşı koymayan yaşlı hastaları bakımdan mahrum bıraktığına inandıklarını belirtiyor. Yapay zeka programının şaşırtıcı derecede yüksek hata oranına rağmen şirketin kapsama planlarını belirlemek ve doktorların tavsiyelerini geçersiz kılmak için algoritmalar kullandığını söylüyorlar.

Mahkeme belgelerine göre, hastaların iddialarının %90’ından fazlası reddedildi; iç itirazlar veya federal idare hukuku hakimi tarafından reddedildi. Ancak gerçekte yalnızca az sayıda hasta algoritmaların kararlarına itiraz etti. Hastaların küçük bir yüzdesi (%0,2) itiraz süreci yoluyla iddiaların reddedilmesine karşı mücadele etmeyi seçti. Davada, UnitedHealth’in Medicare Advantage planları aracılığıyla sigortalanan kişilerin büyük çoğunluğunun “ya cepten masraflar ödediği ya da reçete edilen akut sonrası bakımın geri kalan kısmından vazgeçtiği” belirtiliyor.

READ  Dow 150 puandan fazla kapattı. Hisse senetleri tatil haftasında kazanç sağlıyor

Minnesota merkezli sigorta devine dava açan aileleri temsil eden avukatlar, yüksek orandaki retlerin sigorta şirketinin stratejisinin bir parçası olduğunu söyledi.

Hukuk firması yapay zeka kullanan şirketlere karşı birçok dava açan Kaliforniyalı avukat Ryan Clarkson, “Kendi kârlarını, sözleşme yaptıkları kişilerin önüne koyuyorlar ve yasal olarak bunları karşılamakla yükümlüler” dedi. “Bu kadar basit. Bu sadece açgözlülük.”

UnitedHealth USA TODAY’e yaptığı açıklamada, naviHealth’in davada adı geçen yapay zeka yazılımının kapsama kararları vermek için kullanılmadığını söyledi.

Şirket, “Araç, bir hastanın hem tesiste hem de eve döndükten sonra ihtiyaç duyabileceği yardım ve bakım türü hakkında sağlayıcıları, aileleri ve diğer bakıcıları bilgilendirmemize yardımcı olacak bir kılavuz olarak kullanılıyor” dedi.

Şirket, kapsam kararlarının Medicare ve Medicaid Hizmetleri Merkezleri ile tüketici sigortası planı standartlarına dayandığını söyledi.

Şirket şunları söyledi: “Bu davanın hiçbir değeri yok ve kendimizi güçlü bir şekilde savunacağız.”

Bu tür davalar yeni değil. Bunlar giderek büyüyen davaların bir parçası.

Temmuz ayında Clarkson’un hukuk firması dava açtı sorun v. CIGNA Healthcare, sigorta şirketinin tazminat taleplerinin reddedilmesini otomatikleştirmek için yapay zeka kullandığını iddia ediyor. Şirket ayrıca ChatGPT’nin yapımcısına karşı da dava açtı. OpenAI Ve Google.

Aileler sigorta şirketinin reddettiği pahalı bakımın bedelini ödüyor

Bu haftaki davadaki davacılar, ölen iki Wisconsin sakini Jane B.’nin akrabalarıdır. Loken ve Del. Henry Tetzloff, her ikisi de UnitedHealth’in özel Medicare planları aracılığıyla sigortalıdır.

Mayıs 2022’de 91 yaşındaki Loken evinde düşerek bacağını ve ayak bileğini kırdı; kısa bir süre hastanede kalması ve ardından iyileşene kadar bir ay rehabilitasyon merkezinde kalması gerekti. Lukin’in doktoru daha sonra gücünü ve dengesini yeniden kazanabilmesi için fizik tedavi önerdi. Wisconsin’li adam, sigorta şirketi sigortasını sonlandırıp hastaneden taburcu edilmesini ve iyileşmesi için evine gönderilmesini tavsiye edene kadar üç haftadan az bir süre fizik tedavi gördü.

READ  Avrupa Merkez Bankası fiyatları yükseltmek için bir plan hazırladıktan sonra hisse senedi vadeli işlemleri dalgalanıyor

Davaya göre, bir fizyoterapist Luken’in durumunu “felçli” ve “zayıf” olarak nitelendirdi ancak ailesinin tedaviye devam etme yönündeki talebi reddedildi.

Ailesi, reddedilmesine rağmen tedaviye devam etmeyi tercih etti. Sigorta kapsamı dışında kalan aile, tesisteki yaklaşık bir yıllık tedavi için ayda 12.000 ila 14.000 dolar ödemek zorunda kaldı. Lukin, Temmuz 2023’te tesiste öldü.

Diğer adamın ailesi de yapay zeka algoritmasının gerekli rehabilitasyon hizmetlerini engelleyeceği yönündeki endişelerini dile getirdi.

Tetzloff, Ekim 2022’de geçirdiği felçten iyileşme aşamasındaydı ve doktorları, 74 yaşındaki kişinin en az 100 gün süreyle hastaneden bir rehabilitasyon merkezine nakledilmesini önerdi. Sigorta şirketi başlangıçta sigortasını 20 gün sonra sonlandırmaya çalıştı ancak aile itiraz etti. Sigorta şirketi daha sonra Tetzloff’un kalış süresini 20 gün daha uzattı.

Adamın doktoru ek fiziksel ve mesleki terapi önerdi, ancak kapsamı 40 gün sonra sona erdi. Aile, sonraki 10 ay boyunca onun bakımına 70.000 dolardan fazla para harcadı. Tetzloff son aylarını bir bakımevinde geçirdi ve 11 Ekim’de orada öldü.

Kırık kalça rehabilitasyonu için 10 çağrı

Yasal işlem, Medicare savunucularının, özel Medicare planlarında yaşlıların bakımını reddetmek veya azaltmak için yapay zeka teknolojisinin rutin kullanımına ilişkin endişelerini dile getirmeye başlamasının ardından geldi.

2022’de Medicare Savunuculuk Merkezi, çeşitli sigorta şirketlerinin rehabilitasyon ve evde sağlık ortamlarında yapay zeka yazılımı kullanımını inceledi. Savunuculuk grubu rapor AI programlarının genellikle Medicare’in izin verdiğinden daha kısıtlayıcı kapsam kararları aldığı ve kararların her vakanın kendine özgü koşullarını değerlendirmek için gerekli ayrıntı düzeyinden yoksun olduğu sonucuna vardı.

Medicare Savunuculuğu Merkezi’nin direktör yardımcısı ve baş politika avukatı David Lipshutz, “Geleneksel Medicare kapsamına giren daha fazla bakımın doğrudan reddedildiğini veya zamanından önce sonlandırıldığını gördük” dedi.

Lipschutz, reddine itiraz eden bazı yaşlıların tekrar kapatılmak üzere ertelenebileceğini söyledi. A örneğini verdi Connecticut’lı kadın Kalça protezi ameliyatından sonra iyileşirken bir rehabilitasyon merkezinde üç ay kalmak isteyen kişi. Sigorta şirketinin defalarca sigortasını sonlandırmaya ve kalış süresini sınırlamaya çalışmasının ardından 10 itirazda bulundu ve kazandı.

READ  PwC Avustralya, devlet işini A$1 karşılığında satmayı ve yeni bir CEO atamayı planlıyor

“Döngüde bir insan” olmasının önemi

Davalarda yer almayan hukuk uzmanları, yapay zekanın, gelişen teknolojinin kullanımını kısıtlamak veya şekillendirmek isteyen kişi ve kuruluşlar için verimli bir hedef haline geldiğini söyledi.

Arizona Eyalet Üniversitesi Sandra Day O’Connor Hukuk Fakültesi Hukuk, Bilim ve Yenilik Merkezi fakülte müdürü Gary Marchant, sağlık sigortacıları ve yapay zeka programlarını uygulayan diğer kişiler için önemli bir hususun, insanların kararın bir parçası olmasını sağlamak olduğunu söyledi. Yapma süreci.

Marchant, yapay zeka sistemlerinin verimli olabileceğini ve temel görevleri hızlı bir şekilde tamamlayabileceğini, ancak programların kendi başlarına da hata yapabileceğini söyledi.

Marchant, “Bazen yapay zeka sistemleri makul olmuyor, sağduyuya sahip değiller” dedi. “Döngüde bir insanın olması gerekiyor.”

Marchant, hasar kararlarına rehberlik etmek için yapay zekayı kullanan sigorta şirketlerinin dahil olduğu durumlarda, temel yasal faktörün şirketin algoritmaya ne ölçüde tabi olabileceği olabileceğini söyledi.

UnitedHealth’in davasında, şirketin işçilerin algoritmadan “sapma takdirine” kısıtlama getirdiği belirtiliyor. Davada, AI programının beklentilerinden sapan çalışanların disiplin veya işten çıkarılma ile karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Marchant, UnitedHealth vakalarında ve benzer davalarda takip edilmesi gereken faktörlerden birinin çalışanların yapay zeka modelini takip etmeye ne kadar kararlı oldukları olduğunu söyledi.

Marchant, “Açıkçası, insan karar vericinin algoritmayı geçersiz kılma fırsatı olması gerekiyor” dedi. “Bu yapay zeka ve sağlık hizmetlerinde büyük bir sorun.”

Şirketlerin yapay zeka sistemlerini nasıl kurduklarının sonuçlarını dikkate almanın önemli olduğunu söyledi. Yapay zekanın büyük miktarlarda veriyi alabileceğini, “inanılmaz derecede güçlü” ve “inanılmaz derecede doğru” olabileceğini bilerek şirketlerin algoritmaya ne kadar saygı duyduklarını düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Ken Alltucker X’te, eski adıyla Twitter’da, @kalltucker adresindedir veya [email protected] adresine e-posta gönderilebilir..