Mayıs 27, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Okta hack’i piyasa değerini 2 milyar dolardan fazla sildi

Okta hack’i piyasa değerini 2 milyar dolardan fazla sildi
  • Okta hisseleri, şirketin anonim bir bilgisayar korsanlığı grubunun destek sistemi aracılığıyla müşteri dosyalarına eriştiğini ortaya çıkarmasının ardından Pazartesi günü de düşüşünü sürdürdü ve yüzde 8’den fazla değer kaybetti.
  • Şirketin Cuma günü hacklendiğini kabul etmesinden bu yana 2 milyar dolardan fazla piyasa değeri silindi.
  • Okta, kimlik yönetimi çözümleri üretiyor ve bir dizi fiziksel ihlalde Okta müşterilerinin güvenliğini ihlal eden bilgisayar korsanlarının önemli bir hedefi oldu.

Okta web sitesi, 28 Şubat 2021’de New York Dobbs Ferry’de bir dizüstü bilgisayarda oluşturuldu.

Tiffany Hagler Gerd | Bloomberg | Getty Images

Okta, Cuma günü destek sistemlerinin saldırıya uğradığını açıklamasından bu yana piyasa değerinde 2 milyar dolardan fazla kaybetti. Yüksek profilli olay, Las Vegas otel odalarını günlerce felç eden kumarhanelere yapılan bir dizi izinsiz giriş de dahil olmak üzere, Okta veya ürünleriyle bağlantılı bir dizi olayın sonuncusu.

Okta hisseleri şirketin ardından Cuma günü %11’den fazla düştü dedi ki Tanımlanamayan bir bilgisayar korsanlığı grubu, destek sistemi aracılığıyla istemci dosyalarına erişim sağladı. Şirket, teknik tanımlayıcıların ötesinde daha fazla ayrıntı sağlamadı.

Şirketin hisseleri Pazartesi günkü işlemlerde de düşmeye devam etti ve sonunda %8,1’lik bir düşüşle kapandı.

Okta daha az bilinen bir isim ancak büyük şirketlerdeki siber güvenlik sistemlerinin önemli bir parçası. Kimlik yönetimi şirketi, belirli bir şirketin kullandığı birçok farklı platform için tek bir oturum açma noktası sağlamak amacıyla ürünlerini kullanan 18.000’den fazla müşteriye sahiptir. büyüt, örnekşirketin Google Workspace, ServiceNow, VMware ve Workday platformlarına “kesintisiz” tek oturum açma erişimi sağlamak için Okta’yı kullanıyor.

Okta, Cuma günkü duyuruda etkilenen tüm müşterilere ulaştığını söyledi. Bu müşterilerden en az biri Okta’yı potansiyel hack konusunda haftalar önce uyardığını söyledi.

READ  Düşük enflasyon ve düşük işsizliğe rağmen Amerikalılar neden ekonomi konusunda bu kadar kötümser?

içinde Ayrı fonksiyon Cuma günü, özel kimlik yönetimi şirketi BeyondTrust, BeyondTrust’un Okta sistemlerinde şüpheli etkinliği 2 Ekim’de Okta’nın güvenlik ekiplerine bildirdiğini söyledi. BeyondTrust’un “Okta desteği içinde bir uzlaşmaya varılma olasılığının yüksek olduğu ve etkilenen tek müşterinin muhtemelen biz olmadığı” endişeleri olarak tanımladığı endişelere rağmen, Okta, BeyondTrust’un şirketi uyarmasının ardından başlangıçta olayı bir ihlal olarak tanımadı.

Grafiğe bakınız…

Okta, destek sistemini ihlal ettiğini ilk itiraf ettiği günden beri işin içinde.

Bu CNBC PRO hikayelerini kaçırmayın: