Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Dolar, önemli ABD verileri açıklanmadan önce düştü ve Bitcoin yeniden ilgi odağı oldu

Dolar, önemli ABD verileri açıklanmadan önce düştü ve Bitcoin yeniden ilgi odağı oldu

TOKYO (Reuters) – Dolar, yatırımcıların Fed’in gelecek haftaki para politikası toplantısı öncesinde ABD’den önemli ekonomik verileri beklemesiyle Hazine getirilerindeki düşüşün yansıması olarak Salı günü bir dizi para birimi karşısında düştü.

ABD’nin yakında bir bitcoin borsa yatırım fonunu onaylayabileceği yönündeki spekülasyonların ortasında sanal para birimi yükselirken, Bitcoin tekrar piyasanın ilgi odağı haline geldi.

Dolar endeksi, önceki seansta yüzde 0,5’ten fazla kayıp yaşadıktan ve ABD Hazine tahvil getirilerinin düşmesiyle yaklaşık bir ayın en düşük seviyesine geriledikten sonra son işlem gününde 105,47 civarında gerçekleşti.

Dolar geçen hafta, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın, ABD’nin ekonomik gücünün daha sıkı finansal koşulları gerektirebileceğini ve gösterge 10 yıllık getiriyi %5’in üzerine Temmuz 2007’den bu yana en yüksek seviyesine çıkarabileceğini söylemesinin ardından destek buldu.

Geri dönüşlerdeki büyük dalgalanma, küresel belirsizlik ve artan jeopolitik risklerin piyasaları tedirgin ettiği bir ortamda ortaya çıkıyor ve Hamas’ın 7 Ekim’de güney İsrail’e düzenlediği saldırıdan bu yana Orta Doğu’da gerilim artıyor.

Piyasanın dikkati daha sonra Fed’in 31 Ekim-1 Kasım toplantısı öncesinde Salı günkü flaş Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), GSYİH ve diğer enflasyon verilerinin de dahil olduğu ABD ekonomik verilerinin bazı son parçalarına çevrildi. Rapor haftanın ilerleyen zamanlarında verilecek.

City Index baş piyasa analisti Matt Simpson, PMI verilerinin GSYİH raporu öncesinde piyasa beklentilerini belirleyebileceğini söyledi.

Kısıtlamaların uygulandığı bir politika toplantısına giden döneme atıfta bulunarak, “Veriler bir yöne yeterince eğilirse, bu güçlü bir dolarda yükselişe veya Fed’in bir karartma döneminde çöküşüne yol açabilir” dedi. yetkililerden kamu iletişimleri, merkez bankası. .

READ  Lüks saat pazarındaki talep, genç nesil alıcılar tarafından artırıldı.

Fed’in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası da Eylül ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırdıktan sonra Perşembe günkü toplantısında faiz oranlarını değiştirmeden bırakmaya hazırlanıyor.

Euro, Pazartesi günü dolar karşısında bir ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra yükselişini sürdürdü ve 1,0682 dolar civarına yerleşti.

Bu arada doların düşüşü, yene hafif bir rahatlama sağladı; Japon para birimi Cuma ve Pazartesi günü hassas 150 seviyesine ulaştıktan sonra 149,65 civarında seyrediyordu.

Yatırımcılar 150 puanlık eşiği Japon yetkililerin döviz piyasasına müdahale etmesi için potansiyel bir sınır olarak görüyor.

Ancak bu hafta ABD’den gelecek veriler, eğer güçlenirse yen tekrar tehlike bölgesine itebilir.

Capital.com’un kıdemli finansal piyasa analisti Kyle Rodda, “Yen, özellikle Hazine tahvillerinin yüzde 5 gibi önemli bir direnç seviyesini aşmasına neden olursa, sıcak ABD verilerine karşı özellikle hassas olacak” dedi.

Piyasalar ayrıca Japonya Merkez Bankası’nın 31 Ekim’deki politika kararını da bekleyecek. Küresel faiz oranlarındaki artış, bankanın tahvil getirilerini kontrol etme politikasında olası bir ayarlamaya ilişkin tartışmaları ateşledi.

Salı günü yapılan bir ankete göre, Japonya’da fabrika faaliyeti üst üste beşinci ayda da daralırken, hizmetler sektörü bu yıl en zayıf büyümesini kaydetti.

Kripto para piyasalarında Bitcoin, Asya işlem saatlerinde yükselmeye devam ederek, Bitcoin borsasında işlem gören bir fonun yakında olacağına dair spekülasyonların ortasında, Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesi olan 35.198 dolara ulaştı.

Brigid Riley bildiriyor. Düzenleyen: Sam Holmes ve Shri Navaratnam

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar