Eylül 26, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

‘Önceden rezervasyon’, yanlış bilgilendirmeye karşı mücadelede umut vaat ediyor

'Önceden rezervasyon', yanlış bilgilendirmeye karşı mücadelede umut vaat ediyor

Rus işgalinden kısa bir süre sonra aldatmacalar başladı. Ukraynalı mülteciler iş alıyor, suç işliyor ve sadakaları kötüye kullanıyorlardı. Dezenformasyon, Doğu Avrupa’da hızla çevrimiçi olarak yayıldı, bazen Moskova tarafından itildi komşularını istikrarsızlaştırmaya çalışıyor.

Birçok ülkede suçlanan yalanların hızla yayılmasıdır. Kutuplaşmayı artırmak ve güveni aşındırmak için Demokratik kurumlarda, basında ve bilimlerde.

Ancak yanlış bilgilerle yüzleşmek veya durdurmak zor oldu.

Bununla birlikte, üniversite ve Google araştırmacılarından elde edilen yeni bulgular, dezenformasyona karşı en umut verici yanıtlardan birinin aynı zamanda en basitlerinden biri olabileceğini ortaya koyuyor.

Çarşamba günü Science Advances’te yayınlanan bir araştırma makalesinde, araştırmacılar, temel eleştirel düşünme becerilerini öğreten kısa çevrimiçi videoların insanları yanlış bilgilere karşı nasıl daha dirençli hale getirebileceğini ayrıntılarıyla anlatıyor.

Araştırmacılar, belirli dezenformasyon teknolojilerine odaklanan bir kamu hizmeti duyurusuna benzer bir dizi video hazırladılar – duygusal olarak yüklü dil, kişisel saldırılar veya iki alakasız öğe arasında yanlış karşılaştırmalar içeren birçok yaygın yanlış iddiada görünen özellikler.

Araştırmacılar daha sonra insanlara bir dizi iddia sundu ve videoları izleyenlerin yanlış bilgi ile doğru bilgiyi ayırt etmede önemli ölçüde daha iyi olduğunu buldular.

Bu, “ön rezervasyon” adı verilen bir yaklaşımdır ve insanları yanlış iddialara karşı savunmalarını güçlendirebilecek zararsız kurgusal örnekler kullanarak yanlış bilgilerin nasıl işlediğine maruz bırakmayı öneren aşı teorisi olarak bilinen bir fikir üzerine yıllarca süren araştırmalara dayanmaktadır.

Eldeki sonuçlarla Google, yakında Doğu Avrupa’da bir dizi önceden hazırlanmış videoyu kullanıma sunmayı planlıyor Ukraynalı mülteciler hakkında birçok yanlış bilgide görülebilen günah keçisi yapmaya odaklanıyor. Bu odak noktası, Google’ın dezenformasyon ve aşırıcılıkla mücadele için yeni yollar bulmaya çalışan bir bölümü olan Jigsaw tarafından seçildi.

READ  İngiltere ev enerji faturaları yılda% 80 artarak 4.000 doların üzerine çıktı

Jigsaw’un baş araştırma görevlisi ve makalenin yazarlarından biri olan Beth Goldberg, “Sorunu incelemek için çok zaman ve çaba harcadık” dedi. “Düşünmeye başladık: İnternete bağlı kullanıcıları ve insanları yanlış bilgilere karşı nasıl daha dayanıklı hale getirebiliriz?”

Sonraki iki dakikalık klipler, bir kişinin bir şeylerin yanlış olduğuna inanmasını sağlamak için bu taktiklerin manşetlerde veya sosyal medya gönderilerinde nasıl görünebileceğini gösteriyor..

Şaşırtıcı derecede etkilidir. Araştırmacılar tarafından test edildiğinde, videoları izleyen kişilerin yanlış iddiaları ve doğru bilgileri ayırt etmede önemli ölçüde daha iyi olduğu ortaya çıktı. Aynı olumlu sonuçlar, deney yaklaşık bir milyon kişinin videoları izlediği YouTube’da tekrarlandığında ortaya çıktı.

Araştırmacılar şimdi etkilerin ne kadar sürdüğünü ve “güçlendirici” videoların faydaları korumaya yardımcı olup olmayacağını araştırıyorlar.

Önceki bulgular, eleştirel düşünme becerilerini öğreten çevrimiçi oyunların veya eğitim programlarının yanlış bilgilerle başa çıkmada esnekliği artırabileceğini göstermiştir. Cambridge Üniversitesi’nde profesör ve çalışmanın yazarlarından biri olan John Rosenbeck, çevrimiçi reklamlarla birlikte oynatılabilen videoların birçok kişiye ulaşma olasılığının yüksek olduğunu söyledi.

Diğer yazarlar, Birleşik Krallık’taki Bristol Üniversitesi’nden ve Batı Avustralya Üniversitesi’nden araştırmacıları içerir.

Google’ın çabaları, bugüne kadarki en büyük gerçek dünya inşaat öncesi testlerinden biri olacak. Videolar Polonya’da YouTube, Facebook ve TikTok’ta yayınlanacakÇek Cumhuriyeti ve Slovakya. Üç ülke çok sayıda Ukraynalı mülteciyi kabul etti ve vatandaşları mülteciler hakkında yanlış bilgilere karşı savunmasız olabilir.

Jigsaw CEO’su Jasmine Green, hazırlık çalışmalarının Google’ın yanlış bilgilerin yayılmasını engellemeye yönelik diğer çabalarını tamamlamak olduğunu söyledi: “Yanlış bilgi belasının artmasıyla, insanlara onlara yardımcı olacak istemler ve özellikler sağlamak için yapabileceğimiz çok şey var. güvende kalın. Çevrimiçi öğrenin.”

Gazetecilik gerçek kontrolleri, belirli bir yanlış bilginin yanlış anlaşılmasında etkili olsa da, zaman alıcı ve emek yoğundur. Videodan önce gösterilen videolar, belirli iddialardan ziyade genel olarak yanlış bilgilerin özelliklerine odaklanarak, bir kişinin çeşitli konularda yanlış iddiaları tespit etmesine yardımcı olabilir.

READ  Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın son haberleri: canlı güncellemeler

Başka bir yol, sosyal medya şirketlerinin içeriğini denetlemektir. Çoğu zaman tutarsızdır. Facebook ve Twitter gibi platformlar genellikle kurallarını çiğneyen yanlış bilgileri ortadan kaldırırken, daha fazlasını yapmadıkları için de eleştiriliyorlar.. Telegram veya Gab gibi diğer platformlar, yanlış bilgilendirmeye büyük ölçüde laissez-faire yaklaşımıyla övünüyor.

Sosyal medya içeriğinde ılımlılık ve gazetecilik gerçeği kontrolü, yanlış bilgiye inananları yabancılaştırma riskini de beraberinde getirebilir. Ayrıca, meşru haber kaynaklarına güvenmeyen kişiler tarafından da görmezden gelinebilir..

Rosenbeck, “Gerçek kontrol kelimesinin kendisi politize oldu” dedi.

Ancak önceden planlanmış videolar belirli iddiaları hedef almamakta ve neyin doğru olup olmadığına dair herhangi bir güvence vermemektedir. Bunun yerine, izleyiciye, bir seçim iddiası olsun ya da olmasın, asılsız iddiaların genel olarak nasıl işlediğini öğretirler. Veya NASA’nın aya inişiveya en son kuş gribi salgını.

Avustralya’daki Monash Üniversitesi’nde, yanlış bilgileri tespit etmenin yollarını öğreten çevrimiçi oyunlar yaratan bir araştırma profesörü olan John Cook’a göre, bu taşınabilirlik, onu yanlış bilgilere karşı koymanın özellikle etkili bir yolu haline getiriyor..

Cook, “Bunun etkili olabileceğini bilmek için yeterince araştırma yaptık.” Dedi. “Şu anda ihtiyacımız olan şey, bunu geniş çapta yaymak için kaynaklar.”