Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ordu üyeliğe hazırlanırken İsveç, NATO'nun ön saflarına asker gönderiyor

Ordu üyeliğe hazırlanırken İsveç, NATO'nun ön saflarına asker gönderiyor

Ülke, hâlâ Macaristan'ın muhalefetiyle karşı karşıya olmasına rağmen ABD liderliğindeki koalisyona katılmaya hazırlanıyor.

reklamcılık

İsveç, ülkenin Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü'ne (NATO) olası üyeliğine yönelik hazırlıkların bir parçası olarak Letonya'ya savaş kuvvetleri gönderecek.

İsveç askerleri, Rusya'nın Baltık bölgesine olası bir işgaline karşı ilk savunma hattının bir parçasını oluşturacak.

Ülke henüz ABD liderliğindeki askeri ittifaka resmi olarak katılmamış olsa da İsveç, NATO çerçevesinde aktif olarak çalışmaya başladı.

Stockholm, NATO'nun “geliştirilmiş ileri varlığının” bir parçası olmak üzere yaklaşık 600 ila 800 askerden ve ağır zırhlılardan oluşan bir tabur birimini gönderecek.

Tabur altı aylık bir rotasyonla Letonya'da kalacak.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından İsveç, blokla yakın müttefik olmasına rağmen uzun süredir devam eden tarafsızlık politikasından vazgeçerek Mayıs 2022'de ittifaka katılma teklifinde bulundu.

Ancak Stockholm'ün teklifi, Stockholm'den siyasi taviz koparmaya çalışan Türkiye ve Macaristan tarafından reddedildi.

NATO kurallarına göre, yeni bir ülkenin bloğa kabul edilebilmesi için tüm üye devletlerin anlaşmaya varması gerekiyor.

Türk parlamentosu Salı günü İsveç'in NATO'ya katılım başvurusunu onaylayarak, 20 aylık bir gecikmenin ardından Batı askeri ittifakının genişletilmesinin önündeki en büyük engeli ortadan kaldırdı.

Ancak Macaristan, İsveç'in ittifaka katılmasına karşı olmaya devam ederken, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Stockholm'ün Macaristan'da hukukun üstünlüğünü erozyona uğratmasına yönelik eleştirisine kızdı. Orban ise bu tür eleştirileri reddediyor.

Stockholm'ün Macaristan ve Türkiye'deki üyeliğine ilişkin oylamanın sonucu ne olursa olsun İsveç, Soğuk Savaş'tan bu yana türünün en büyüğü olan NATO'nun Steadfast Defender 2024 Tatbikatına tam katılımcı olarak dahil edildi.

READ  Rusya, Ukrayna'daki takviyelerle operasyonlarını yoğunlaştırıyor