Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Otomobil sahipliği milyonlarca Türk’ün sınırlarını aştı

İstanbul’da yaşayan Benjamin Selikaya, 10 yaşındaki arabasını değiştirmek için bir yılını reklamları gözden geçirerek geçirdi. Türk lirasının düşüşünün ortasında avlanması imkansız görünüyor, bu da eşdeğer baş döndürücü fiyat artışlarını tetikledi. Selikaya’nın arabasının fiyatı arttı, ancak almak istediği ikincil araçların fiyatı ve aradaki farkı kapatmak için eklemek zorunda olduğu miktar da arttı. Araba fiyatlarının her geçen gün arttığını söyledi. “Hala bekliyorum ama gerçekten emin değilim.”

Araç danışmanlık firması EBS’ye göre, Türkiye’de satılan ikinci el otomobillerin yüzde 55’i, Çelikkaya gibi 10 yaş üstü araçlara ait. Beş yaşın üzerindeki arabaların %80’i. Ancak, piyasa trendlerinin tümü, pek çok sıradan Türk için satın alınmaz hale geldiğini gösteriyor.

Otomotiv endüstrisi hakkında yazılar yazan gazeteci Emre Ospainirci, Türkiye’deki 13,1 milyon binek otomobilin %25’inin 21 yaşında veya daha büyük olduğunu tespit etti. “Yani, arabaların %25’i [technically] Hurda. Arabaların yaş ortalaması ise 13,2” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’na göre, Kasım’da benzinli ve dizel araçlarda enflasyon sırasıyla %6,4 ve %12,1 arttı. Ancak yerel halk, rakamları reddediyor ve sadece Kasım’da yüzde 25’ten fazla değer kaybeden liranın çöküşünün tetiklediği fiyat artışlarının çok yüksek olduğu konusunda ısrar ediyor.

EBS Direktörü Erol Şahin Al-Monitor’a şöyle konuştu: “Piyasadaki 10 araçtan 6’sı ithal araçlar ve çoğu Avrupa’dan yani pazara Euro üzerinden giriyorlar. Bazı araçlar son zamanlarda %30 artarak 70’e çıktı. % TUIK verisi Resmi çizer.

Piyasa verilerine göre, daha yeni otomobiller için hem Fiat hem de Hyundai modellerinin fiyatları 1 Aralık’tan bu yana 200.000 Türk Lirası’nın (yaklaşık 14.500 $) altında kaldı. Her ikisi de yaklaşık 194.000 lira (14.100 dolar) olarak belirlendi ki bu, Türkiye’de çoğu insan için engelleyici bir miktar, ücretlilerin neredeyse yarısına ayda 2,826 lira (205 dolar) asgari ücret ödeniyor. Asgari ücretlinin mucizevi bir şekilde ayda 1.000 lira tasarruf edebileceğini varsayarsak, en ucuz arabanın çalışması 194 ay – 16 yıl sürecektir. Bu arada Mercedes-Benz E’nin fiyatı 1,27 milyon liraya (92.200 dolar) ulaştı.

READ  Şehir Yürüyüşü bir platformdur! Hala Al Turk gibi sanatçılarla City Walk'ta Tempoyu Çıkarma Zamanı!

Artan fiyatların nedeni sadece burnu kanayan lira değil, Ankara otomobillerine uygulanan yüksek vergiler – aracın taban fiyatına göre değişen %18 Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve motorun boyutu. . Toplam vergiler genellikle aracın taban fiyatından daha yüksektir.

En son altında Ağustos ayında vergi revizyonları, Daha düşük vergiler – % 18 KDV ve % 45 ÖTV – taban fiyatı 92.000 liradan ve motor silindiri boyutu 1600 cc’den az olan otomobiller için geçerlidir. Üst katmanlarda ÖTV oranları %50 ile %220 arasında değişmektedir. 1600cc-2000cc aralığında motora ve 221.000 lira taban fiyatına sahip bir otomobil, 287.000 lirası ÖTV ve 91.000 lirası KDV dahil olmak üzere yaklaşık 600.000 lira fiyat etiketi ile son bulacak. Milyonlarca tüketici için bu fiyatlar araba sahipliğini kısıtlamakta veya ciddi şekilde kısıtlamaktadır.

Veriler Otomobil Satıcıları Dernekleri Kasım ayında otomobil ve hafif ticari araç perakende satışları 60.216 adet olarak gerçekleşmiş ve ithal araçların %58,3’ünü oluşturmuştur. Yükselen döviz kurları, ithal edilen araçların fiyatlarında ve kayda değer değerlerinde keskin bir artışa neden oldu. Yerli araçlarla ilgili olarak, ithal parçalar da dahil olmak üzere malların fiyatları arttıkça üretici fiyatları da yükseldi.

Özpeynirci’ye göre, “Bugün her iki modelin de %50 ÖTV diliminde sadece iki versiyonu var. Çoğu otomobil artık %80 ÖTV diliminde.” dedi.

Yükselen taban fiyatlar ve yüksek ÖTV oranlarının yanı sıra ülkeyi saran ekonomik belirsizlik, otomobil pazarında genel bir daralmaya neden oldu.

Araç Satıcıları Derneği’ne göre Binek otomobil satışı Hafif ticari araçlar ise Ekim ayında 2020’nin aynı ayına göre %40,1 düşüşle 56.746’ya geriledi. Şirkete göre, TÜİK verileri ayrıca Ekim ayında trafiğe trafiğe trafiğe çıkan arazi motorlu araç sayısının bir özetini de gösteriyor. %25 azaldı 12 ayda ve Eylül ayından bu yana %7,9.

READ  İstanbul Havalimanı'nda kar uçuşları durdurdu, yolları kapattı

Türk hükümeti, daha ucuz para biriminin ihracatı artırmaya yardımcı olacağını ve krizi yatıştırmak için daha fazla döviz getireceğini savunan cesur bir yüze sahip. Ankara açısından bakıldığında, ihracat artık Türkiye ekonomisinin olmazsa olmazı.

İç pazar çalkantılı olabilir, ancak Renault, Fiat, Toyota ve Hyundai gibi büyük markaların fabrikalarına ev sahipliği yapan Türkiye’nin otomotiv sektörü, ülkenin en iyi ihracatçısı ve dünyanın en büyük 15 otomobil merkezinden biri olmaya devam ediyor. 2020 yılında sektörün toplam ihracatının 25,5 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Otomobil Sanayi İhracatçıları Birliği.

Bu yılın ihracatı zaten geçen yılın rakamından daha yüksek, ancak yoldan çekilme uyarıları da yok değil. Araç ihracatı İlk 11 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre %16 artarak 26,4 milyar dolar oldu. Ancak aylık bazda ihracat, küresel çip kıtlığının ve Avrupa pazarındaki daralmanın etkisiyle Eylül, Ekim ve Kasım’a göre geçen yılın aynı aylarından keskin bir şekilde düştü.

Yurt içinde sıfır ve ikinci el otomobil fiyatları her geçen gün artmaya devam ediyor. Hükümet, artan ihracatın ülkenin parasal sıkıntılarını hafifleteceğini umabilir, ancak otomobil pazarındaki daralma bunun tam tersini söylüyor. Hükümet, piyasayı canlandırmak için ÖTV oranlarını düşürebilir mi? Uzmanlar, Ankara’nın ülkenin cari açığını azaltma, lirayı düşürme, ihracatı artırma ve ithalatı artırma amaçlı yeni stratejisi göz önüne alındığında böyle bir fırsatın pek olası olmadığını söylüyorlar.