Nisan 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Otomobil üreticilerinin ötesinde: UAW grevi ABD ekonomisini nasıl etkileyebilir?

Otomobil üreticilerinin ötesinde: UAW grevi ABD ekonomisini nasıl etkileyebilir?


New York
CNN

Birleşik Otomotiv İşçileri’nin tarihi greviyle Resmi olarak devam ediyorUzmanlar, ABD ekonomisinin zaten yara aldığını ancak grevin etkisinin ülkeyi durgunluğa sürüklemesinin pek mümkün olmadığını söylüyor.

Michigan Üniversitesi’nden ekonomi tahmincisi Gabriel Ehrlich, CNN’e şunları söyledi: “Bunun nedeni, endüstrinin sendikalı kısmının hâlâ büyük olmasına rağmen, artık ulusal ekonominin eskisi kadar büyük bir parçası olmamasıdır.”

Ancak bir grevin nihai etkisi, grevin ne kadar süreceği, şirketlerin diğer fabrikalardaki işçileri işten çıkarıp çıkarmayacağı, kaç işçinin işinden ayrılacağı ve sendikaların ve şirketlerin bir anlaşma müzakeresinin ne kadar süreceği gibi şeylere bağlıdır.

UAW Başkanı Sean Fine, “Ekonomiyi yok etmeyeceğiz. Gerçek şu ki, milyarder ekonomisini yok edeceğiz” dedi.

Grevin ekonomik etkisine ilişkin tahminler “ekonominin yok edildiğini” göstermese de, hasar önemli olabilir.

Örneğin, Anderson Economics Group’un tahminlerine göre, Ford, General Motors ve Stellantis’teki tüm UAW işçilerinin 10 gün boyunca greve gitmesi ABD ekonomisine 5 milyar dolara mal olacak.

son takdir Ehrlich, çok daha küçük bir ani yayılma etkisinin olacağını varsayıyor. Tüm UAW üyelerinin iki hafta boyunca greve gitmesi durumunda ülke çapında 440 milyon dolar gelir kaybı yaşanacağını tahmin etti. Grevin sekiz hafta sürmesi durumunda ülke genelinde 9,1 milyar dolar gelir kaybı yaşanması bekleniyor.

ABD ekonomisinin bir grevden zarar görebileceği yollar şunlardır:

Grevdeki UAW üyelerinin grev ücreti olarak haftada 500 dolar almasına rağmen, bu onların normal harcamalarına devam etmeleri için muhtemelen yeterli olmayacak. Bu, grev bölgelerine yakın yerel işletmelerin gelir kaybedeceği anlamına geliyor.

Anderson Economics Group başkan yardımcısı ve kamu politikası direktörü Tyler Thiel, eğer grev yeterince uzun sürerse, etkilenen otomobil fabrikalarının yakınındaki işverenlerin işçileri işten çıkarmasına yol açabileceğini söyledi.

READ  Carvana, Goldman Sachs, AT&T ve daha fazlası

Ehrlich, ulusal otomobil stoklarının hâlâ salgın öncesi seviyelerin altında olduğunu ve Üç Büyük otomobil üreticisinin grev sona erdiğinde üretime devam etmek için istekli olacağını söyledi. Bu nedenle gerekli parçaları temin etmek için tedarikçilerle olan sipariş iptallerini mümkün olduğu kadar geciktirmeleri bekleniyor.

Ancak otomobil üreticileri eninde sonunda siparişleri iptal etmeye başladığında, bu durum parça tedarikçisi ağında bir dalgalanma etkisi yaratacaktır. Başlangıçta, 1. Kademe tedarikçiler olarak adlandırılan otomobil üreticileriyle doğrudan çalışan tedarikçiler, çalışanları bordroda tutmaya çalışacaklar çünkü “sorumluluk reddi istifleme davranışı” olarak adlandırılan şekilde, insanların gitmesine izin vermeleri durumunda yeniden işe alma yeteneğinden endişe ediyorlar. ”

Ancak grev yeterince uzun sürerse işçileri işten çıkarmaktan başka çareleri kalmayacak.

Daha sonra ağrı yayılabilir. 2. Kademe tedarikçiler – 1. Kademe şirketlere tedarik sağlayanlar – bunun sonucunda işçileri işten çıkarmak zorunda kalabilirler.

Grev nedeniyle çalışan insan sayısının azalması, hükümetin eskisi kadar vergi geliri toplayamayacağı anlamına gelecek. Bu önemlidir çünkü bu, daha az programın ihtiyaç duyduğu parayı alacağı anlamına gelir.

Eyalet düzeyinde Ehrlich, grevlerin çoğunun merkez üssü olan Michigan’ın, grevin iki hafta sürmesi halinde vergi gelirlerinde 10,6 milyon dolarlık bir düşüş göreceğini tahmin etti.

Anderson Ekonomik Grubu, grevin 10 gün sürmesi halinde 25.000 aracın üretilemeyeceğini tahmin ediyordu. Thiel, bunun özellikle stokların sınırlı olması nedeniyle daha yüksek araba fiyatlarına yol açacağını söyledi.

Ancak Cox Automotive baş ekonomisti Jonathan Smoak, grevin etkisinin son yıllarda tüm ABD otomotiv endüstrisini büyük ölçüde kapatan Kovid salgını ve bilgisayar çipi kıtlığı gibi olmayacağını söyledi.

Ağustos Tüketici Fiyat Endeksi’ne göre şu anda yeni araba fiyatları bir yıl öncesine göre yaklaşık %3 daha yüksek.

CNN’den Peter Valdes Dapena katkıda bulundu.