Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İzlanda'da bir yanardağ yeniden patladı ve yakındaki bir kasaba boşaltıldı

İzlanda'da bir yanardağ yeniden patladı ve yakındaki bir kasaba boşaltıldı

Cumartesi günü dördüncü patlama olan İzlanda'nın Reykjanes Yarımadası'ndaki yeni bir volkanik çatlaktan lav patladı. Bölgeyi vurmak için Yetkililer Aralık ayından bu yana olduğunu söyledi.

İzlanda Meteoroloji Ofisi'nden yapılan açıklamada, “Reykjanes Yarımadası'ndaki Stora Skogfell ile Hagafell arasında volkanik bir patlama başladı” denildi. Canlı video görüntüleri parlayan lavları ve yükselen dumanı gösteriyordu.

İzlanda Sivil Koruma ve Acil Durum Yönetimi Dairesi, yeni çatlağın tam yerini daraltmak için helikopter gönderdiğini duyurdu.

Reykjavik'in silueti, 16 Mart 2024'te İzlanda'nın batısındaki boşaltılan Grindavik kasabasının kuzeyindeki Reykjanes Yarımadası'ndaki bir çatlaktan akan erimiş lav nedeniyle turuncu renkli gökyüzünün fonunda duruyor. Yetkililer, lavların Cumartesi günü yeniden patladığını söyledi. İzlanda'da bu, Aralık ayından bu yana bölgeyi vuran dördüncü patlama oldu.

Halldor Kolbenz/AFP, Getty Images aracılığıyla


Yanardağın patlamasından dakikalar önce Uluslararası Denizcilik Örgütü, sismik aktivitenin patlama olasılığının arttığına işaret ettiğini belirten bir bildiri yayınladı.

Yerel basında, balıkçı kasabası Grindavik'in tahliyesinin başladığı ve bölge sakinlerinin, onlardan bir an önce ayrılmalarını isteyen kısa mesajlar aldığı bildirildi.

Grindavík'in yaklaşık 4.000 sakininin, 11 Kasım 2023'te tahliye edildikten sonra evlerine dönmelerine ancak 19 Şubat'ta izin verildi.

O dönemde yüzlerce deprem binaları yıktı, yollarda büyük çatlaklar açtı.

Depremleri volkanik bir çatlak izledi 18 Aralık'ta Bu köyü kurtardı.

Ama çatlak şehrin hemen kenarında açıldı Ocak ayındaBunu, lavların sokaklara akması ve üç evi küle çevirmesi izledi. Üçüncü bir patlama 8 Şubat'ta köyün yakınında.

İzlanda, Avrupa'nın en yüksek sayısı olan 33 aktif volkanik sisteme ev sahipliği yapıyor.

Okyanus tabanında Avrasya ve Kuzey Amerika tektonik plakalarını ayıran bir çatlak olan Orta Atlantik Sırtı boyunca uzanıyor.

Ancak Mart 2021'e kadar Reykjanes Yarımadası sekiz yüzyıldır herhangi bir patlama görmemişti.

Ağustos 2022 ile Temmuz ve Aralık 2023'te daha fazla patlama meydana geldi ve volkanologlar bunun bölgede yeni bir sismik aktivite döneminin başlangıcı olabileceğini söylemelerine yol açtı.

READ  “Dünyaya tekrar hoş geldiniz!”: Avustralya, iki yıl sonra sınırlarını tamamen yeniden açıyor