Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ÖZEL: Boris Johnson, İngiltere’nin mayınları kaldırma ve Ukrayna’nın tahıl ihracatına yardımcı olma isteğini işaret ediyor

ÖZEL: Boris Johnson, İngiltere'nin mayınları kaldırma ve Ukrayna'nın tahıl ihracatına yardımcı olma isteğini işaret ediyor

Kigali (Reuters) – İngiltere Başbakanı Boris Johnson Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiltere’nin Ukrayna’nın güney kıyılarındaki mayınların temizlenmesine yardım etmeye hazır olduğunu ve ülkede sıkışmış milyonlarca ton tahılı taşımak için gemilere sigorta sağlamayı düşündüğünü söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali ve Karadeniz’deki limanlarının ablukası, geleneksel olarak dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olan ülkenin silolarında depolanan 20 milyon tondan fazla tahılın çoğunu ihraç etmesini engelledi.

Bu, gıda fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasına yardımcı oldu ve Batılı yetkililerin iki yıl sürebileceğini söylediği bir kriz olan on milyonlarca insanı yemek yemeye zorladı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Türkiye, Karadeniz’de olası bir güvenli deniz yolu oluşturmak için Birleşmiş Milletler, Ukrayna ve Rusya arasında müzakerelere aracılık etmeye çalışıyor, ancak Moskova tahıl ve gübre ihracatını kolaylaştırmak için önce bazı Batı yaptırımlarının kaldırılmasını istiyor.

Johnson, Commonwealth zirvesi için Ruanda’ya yaptığı ziyarette Reuters’e verdiği demeçte, “Yapılması gereken işler var. Ne yapabileceğimizi görmek için Türkler ve diğer Avrupalı ​​dostlar ve müttefiklerle birlikte çalışıyoruz.”

Londra sigorta piyasası, tüm bölgeyi yüksek navlun maliyetleri anlamına gelen yüksek risk listesine koydu.

Johnson, hükümetin nakliye güvenliğini sağlamak için egemen garantiler sağlayıp sağlayamayacağı sorulduğunda İngiltere’nin tüm seçenekleri değerlendirdiğini söyledi.

“İngiltere’nin sunabileceği şey, ilk etapta, deniz sigortası söz konusu olduğunda uzmanlık, tartışmalı deniz alanları dersek, malları buralardan taşıma konusunda çok fazla deneyim” dedi.

İngiltere’nin Ukrayna’nın bölgedeki mayınları temizlemesine yardım etmek isteyip istemeyeceği sorulduğunda Johnson, “Evet, teknik veya askeri ayrıntılara girmek istemiyorum, ancak bunu, Ukrayna’ya ekipman tedarikinde yaptıklarımızdan anlayabilirsiniz. Ukraynalılar kendilerini korumaya yardımcı olacak çünkü onlarla konuşuyoruz.” Kesinlikle teknik düzeyde Odessa’dan mayınların temizlenmesine yardımcı olmak. ”

READ  Canlı güncellemeler: Ukrayna Sievierodonetsk'ten çekildi

Herhangi bir mayın temizleme çabası, 1980’lerdeki İran-Irak savaşından bu yana en büyük olacak ve Ukrayna’dan herhangi bir mayın temizleme projesi birkaç ay sürecek.

Ayrı bir gelişmede, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss Perşembe günü, malzemeleri korumak için bir sonraki hasattan önce önümüzdeki ay için acil önlem alınması gerektiğini söyledi.

gıda krizi

Ukrayna’ya silah tedarik eden İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği, Rusya’yı, küresel buğday ihracatının yaklaşık onda birini oluşturan Ukrayna’dan tahıl ihracatını engelleyerek gıda krizini körüklemekle suçluyor.

Perşembe günü geç saatlerde yapılan bir açıklamada, İngiltere, Dünya Gıda Programı için 130 milyon pound da dahil olmak üzere, artan küresel gıda maliyetleri ve gübre kıtlığından ağır etkilenen ülkelere yardım etmek için 372 milyon pound (456 milyon $) sözü verdi.

İngiltere, fonlarının en kötü etkilenen Afrika ülkelerinde gıdaya erişimi artırmak için insani yardım sağlayacağını söyledi.

AB dış politika sorumlusu bu haftanın başlarında, Rusya’nın milyonlarca ton Ukrayna tahılının ihracatını engelleyerek bir savaş suçu işlediğini söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, bu ay, dünyayı “korkunç bir gıda krizinin eşiğine getirdiğini” söylediği Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarının ablukası nedeniyle milyonlarca insanın açlıktan ölebileceğini söyledi.

Rusya, gıda krizinin sorumluluğunu reddederek, Moskova’ya uygulanan ve küresel gıda fiyatlarında bir sıçramaya yol açan Batı yaptırımlarından onu sorumlu tutuyor. Ayrıca Batı’nın krizin nedenleri hakkında yalanlar yaydığını söylüyor. Devamını oku

Johnson, gıda enflasyon oranlarını yükselten birçok faktör olduğunu kabul ederken, Putin’i ambargo nedeniyle dünyayı “fidye talep etmeye” çalışmakla suçladı.

“Bu kesinlikle mantıksız” dedi. “Bu teklif, dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardımcı olabilir ve dünyanın en fakir ülkelerinden bazılarına yardımcı olabilir.”

(dolar = 0.8158 pound)

Londra’da Elizabeth Piper ve Bengaluru’da Nashet Jogi tarafından ek raporlama. Kurgu, Alison Williams

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.