Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Petrol, durgunluk korkularının olumlu Çin sinyallerini etkisiz hale getirmesiyle istikrar kazandı

Petrol, durgunluk korkularının olumlu Çin sinyallerini etkisiz hale getirmesiyle istikrar kazandı

HOUSTON (Reuters) – Petrol fiyatları, yükselen enflasyon ve enerji maliyetlerinin küresel ekonomiyi resesyona sürükleyebileceği ve Çin’in devam eden gevşek para politikasını dengeleyebileceği endişeleriyle dalgalı ticarette Pazartesi günü yatay seyretti.

Brent ham petrol vadeli işlemleri bir sent veya %0.01 düşüşle varil başına 91.62$’a geriledi ve geçen haftaki %6.4’lük düşüşün ardından toparlandı. ABD West Texas Intermediate ham petrolü, geçen hafta %7.6 düştükten sonra 15 sent veya %0.2 düşüşle 85.46$’a geriledi.

BOK Financial’ın ticaretten sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Dennis Kessler, “ABD enflasyonu önemli bir konu olmaya devam ediyor ve Fed’in en azından gelecek yıl faiz oranlarını yükseltmeye hazır olmasıyla birlikte talep yıkımının tırmanacağına dair endişeler var” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Çin merkez bankası, Pazartesi günü vadesi gelen orta vadeli para politikası kredilerini verirken, kilit faiz oranını ikinci ay için değiştirmedi, bu da devam eden gevşek para politikasının bir işareti.

Ulusal Enerji İdaresi’nden üst düzey bir yetkili Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Pekin’in yerel enerji arz kapasitesini önemli ölçüde artıracağını ve kömür, petrol, gaz ve elektrik gibi emtialarda risk kontrollerini güçlendireceğini söyledi.

Başka bir hükümet yetkilisi, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, Çin’in başlıca emtialar için rezerv kapasitesini artıracağını söyledi.

Çin’in ticaret ve üçüncü çeyrek GSYİH verileri, Eylül faaliyet verileriyle birlikte Salı günü açıklanacak ve üç aylık büyümenin önceki çeyreğe göre toparlanması muhtemel, ancak yıllık büyüme Çin’in yaklaşık yarım yüzyıldaki en kötüsü olma tehdidinde bulunuyor.

Bu arada, güçlü bir ABD doları ve Federal Rezerv’in faiz artırımı olasılığı, fiyat artışlarını sınırlamaya yardımcı oluyor.

Louis Federal Rezerv Bankası Başkanı James Bullard Cuma günü yaptığı açıklamada, enflasyonun “kötü huylu” hale geldiğini ve durdurulmasının zor olduğunu söyledi ve yüzde dörtte üç oranında daha büyük oran artışları yoluyla “önden yüklemeye” devam edilmesi çağrısında bulundu.

READ  Standard & Poor's 500'ün art arda üçüncü hafta kazanç kaydetmesinin ardından hisse vadeli işlemleri istikrar kazandı

Uluslararası Para Fonu yetkilisi Gita Gopinath Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’deki enflasyonun inatçı olduğunu ve Avrupa Birliği ülkelerinde büyümenin %0,5’e düşmesinin beklendiğini söyledi.

OANDA baş piyasa analisti Craig Erlam, “Petrol piyasalarında küresel büyüme endişelerinden, henüz tam olarak istikrara kavuşmamış gibi görünen devasa OPEC+ üretim kesintilerine kadar çalkantılı birkaç hafta daha geçti” dedi.

“Brent en düşük 82 dolarda ve en yüksek 98 dolarda gördü, bu yüzden belki de şu anda gördüğümüz şey ortalarda bir yerde ayaklarını bulması.”

OPEC ve Rusya da dahil olmak üzere müttefiklerinin 5 Ekim’de üretimi günde 2 milyon varil azaltma sözü vermesinden sonra petrol arzı kısıtlı kalmaya devam ederken, Suudi Arabistan ile ABD arasında söz savaşı devam ediyor. Petrol İhraç Eden Ülkeler, daha fazla oynaklığa işaret edebilir.

OPEC+ üretim kesintileri, üst üste ikinci hafta boyunca yoğun ham petrol vadeli işlemleri ve opsiyon alımları ile petrol piyasalarına para çekti.

US Energy’ye göre, arz sıkışıklığını hafifletmek için, ABD’nin en büyük kaya petrolü havzası olan Teksas ve New Mexico’daki Permiyen’deki petrol üretimi, Kasım ayında günde yaklaşık 50.000 varil artarak günlük 5.453 milyon varile rekor seviyeye çıkacak. Bilgi Yönetimi. (EIA) Pazartesi günkü verimlilik raporunda söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Londra’da Noah Browning, Yeni Delhi’de Mohi Narayan ve Singapur’da Florence Tan tarafından ek raporlama. Düzenleme Susan Fenton, Kirsten Donovan, David Goodman, Ed Osmond, Paul Simao ve David Gregorio

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.