Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Özel: Nvidia, Intel’e büyük bir meydan okumayla Arm tabanlı bilgisayar çipleri üretiyor

Özel: Nvidia, Intel’e büyük bir meydan okumayla Arm tabanlı bilgisayar çipleri üretiyor

23 Ekim (Reuters) – NVDA (NVDA.O), yapay zeka hesaplama çipleri pazarına hakim durumda. Şimdi bu, Intel’in eski bilgisayar kalesinden sonra geliyor.

Konuya aşina iki kişinin Reuters’e verdiği bilgiye göre Nvidia, Microsoft’un Windows işletim sistemini (MSFT.O) çalıştıracak ve Arm Holdings’in (O9Ty.F) teknolojisini kullanacak merkezi işlem birimleri (CPU’lar) tasarlamaya sessizce başladı.

AI çip devinin yeni arayışı, Microsoft’un çip şirketlerinin Windows PC’ler için Arm tabanlı işlemciler geliştirmesine yardımcı olma çabalarının bir parçası. Araştırma firması IDC’nin üçüncü çeyrek ön verilerine göre Microsoft’un planları, Mac bilgisayarları için kendi Arm tabanlı çiplerini piyasaya sürdüğünden bu yana geçen üç yılda pazar payını neredeyse iki katına çıkaran Apple’ı hedef alıyor.

Konuya aşina iki kişiye göre Advanced Micro Devices (AMD.O) da Arm teknolojisini kullanarak kişisel bilgisayarlar için çipler yapmayı planlıyor.

Konuya yakın kaynaklardan biri, Nvidia ve AMD’nin 2025 yılına kadar PC çipleri satabileceğini söyledi.Nvidia ve AMD, 2016’dan bu yana dizüstü bilgisayarlar için Arm tabanlı çipler üreten Qualcomm’a (QCOM.O) katılacak. Konuyu bilen bir kişiye göre, Windows ve Cihazlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Pavan Davuluri de dahil olmak üzere Microsoft’a katılacak yöneticiler ve Qualcomm, eski Apple mühendislerinden oluşan bir ekip tarafından tasarlanan amiral gemisi çipi hakkında daha fazla ayrıntı açıklamayı planlıyor.

Reuters’in Nvidia’nın planları hakkındaki raporunun ardından Nvidia hisseleri %3,84 yükselişle, Intel hisseleri ise %3,06 düşüşle kapandı. Kol hisseleri kapanışta %4,89 arttı.

Nvidia sözcüsü Ken Brown, AMD sözcüsü Brandi Marina, Arm sözcüsü Christine Wray ve Microsoft sözcüsü Pete Wootton yorum yapmayı reddetti.

Nvidia, AMD ve Qualcomm’un çabaları, uzun süredir Intel’in hakimiyetinde olan ancak Apple’ın giderek artan baskısı altında olan kişisel bilgisayar endüstrisini sarsabilir. Apple’ın özel çipleri, Mac bilgisayarlara daha fazla pil ömrü ve daha fazla güç kullanan çiplere rakip olacak kadar hızlı performans kazandırdı. Kaynaklardan biri, Microsoft yöneticilerinin Apple’ın Arm tabanlı çiplerinin yapay zeka işleme dahil ne kadar verimli olduğunu fark ettiğini ve benzer bir performans elde etmek istediklerini söyledi.

READ  Razer'in kurucu ortağı ve oyun faresinin öncüsü Robert Krakow vefat etti.

Microsoft, 2016 yılında Windows işletim sistemini Arm’ın uzun süredir çalışan akıllı telefonlara ve küçük pillere sahip işlemci çekirdek mimarisine taşıma çabalarına liderlik etmesi için Qualcomm’dan yardım aldı. Konuya aşina iki kaynağa göre Microsoft, Qualcomm’a 2024 yılına kadar Windows uyumlu çipler geliştirmesi için özel bir anlaşma sağladı.

İki kaynak Reuters’e, Microsoft’un münhasırlık anlaşmasının süresi dolduğunda başkalarını da pazara girmeye teşvik ettiğini söyledi.

Finansal ve strateji danışmanlık şirketi D2D Consulting’in CEO’su Jay Goldberg, “Microsoft 1990’lardan itibaren Intel’e ve tek bir satıcıya bağımlı olmak istemediğini öğrendi” dedi. “Eğer Arm, PC (yonga) işinde gerçekten başarılı olsaydı, Qualcomm’un tek tedarikçi olmasına asla izin vermezdi.”

Microsoft, ilgili çip üreticilerini, tasarladıkları merkezi işlem birimlerine (CPU’lar) gelişmiş yapay zeka özellikleri eklemeye teşvik ediyor. Şirket, Copilot gibi yapay zeka destekli yazılımların Windows kullanımının giderek daha önemli bir parçası haline gelmesini öngörüyor. Bunu başarmak için Nvidia, AMD ve diğerlerinin çiplerinin çip üzerindeki kaynaklarını ayırması gerekecek.

Microsoft ve çip şirketlerinin bu planlara devam etmesi halinde başarı garantisi yok. Yazılım geliştiricileri, hem Intel’in hem de AMD’nin kullandığı x86 bilgi işlem mimarisi olarak bilinen sistem üzerinde çalışan Windows için kod yazmak için onlarca yıl ve milyarlarca dolar harcadı. x86 yongaları için tasarlanan bilgisayar kodu, Arm tabanlı tasarımlarda otomatik olarak çalışmayacaktır ve geçiş, zorluklara neden olabilir.

Intel ayrıca AI özelliklerini çiplerine yerleştirdi ve yakın zamanda ChatGPT’ye benzer özellikleri doğrudan cihazda çalıştıran bir dizüstü bilgisayarı tanıttı.

Intel sözcüsü Will Moss, yorum talebine hemen yanıt vermedi. AMD’nin daha önce çip odaklı yayın SemiAccurate ile Arm tabanlı PC pazarına gireceği bildirilmişti.

(San Francisco’da Stephen Nellis ve Max A. Cherny tarafından rapor edilmiştir; Arapça Bülten için Muhammed tarafından rapor edilmiştir) Düzenleyen: Kenneth Lee ve Josie Kao

READ  Sam Altman, CRED'den Kunal Shah'a yeni bir araç kullanarak bir video hazırlayarak yanıt veriyor

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.

Lisans haklarının alınmasıyeni bir sekme açar