Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA, Voyager’ların zarif bir şekilde ilerlemesini istiyor, bu yüzden yazılımı düzeltmenin zamanı geldi – Ars Technica

NASA, Voyager’ların zarif bir şekilde ilerlemesini istiyor, bu yüzden yazılımı düzeltmenin zamanı geldi – Ars Technica
Yakınlaştır / Voyager 2 uzay aracı 1977’deki fırlatılışından önce.

Derin uzayda geçirilen kırk altı yıl, NASA’nın ikiz Voyager uzay aracına büyük zarar verdi. Bazen eski bilgisayarları kafa karıştırıcı şeyler yapar, sürücüleri yıpranır ve yakıt hatları tıkanır. Bilimsel araçlarının yaklaşık yarısı artık veri göstermiyor ve güç seviyeleri düşüyor.

Bununla birlikte, NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’ndaki Voyager programı üzerinde çalışan mühendis ve bilim adamlarından oluşan yetersiz ekip, yıldızlararası uzayda uçan tek iki uzay aracından, evrenin etkisinin ötesinde çok miktarda seyreltilmiş gazdan yaşamın her bir parçasını koparmak için adımlar atıyor. . Güneşin güneş rüzgarları.

JPL Voyager proje yöneticisi Susan Dodd, Ars ile yaptığı röportajda “Bunlar, görevin ömrünü uzatmak için almaya çalıştığımız önlemler” dedi.

Voyager’ın araçları yıldızlararası uzaydaki kozmik yolları, manyetik alanı ve plazma ortamını inceliyor. Artık fotoğraf çekmiyorlar. Her iki sonda da Güneş’in yıldızlararası ortama yaydığı parçacıkların bulunduğu heliosferin ötesine geçti.

Dodd, “Bu iki uzay aracı hâlâ çalışır durumda, hâlâ benzersiz derecede değerli bilimsel veriler sağlıyor ve veri aldığımız her gün bizim için bir nimet” dedi.

Ancak uzay aracı mühendisleri yedekliliği seviyor ancak artık Voyager’da yedekleme lüksüne sahip değiller. Bu, uzay aracının herhangi bir bölümünde bir parçanın arızalanmasının görevi durma noktasına getirebileceği anlamına gelir.

Dodd, “Her iki uzay aracındaki her şey tek bir zincirdir” dedi. “Artık yedekleme özelliği kalmadı. Bazı durumlarda, güçten tasarruf etmek ve yalnızca cihazların çalışır durumda kalmasını sağlamak için bazı şeyleri kapattık.”

Sorunları 12 milyar milden fazla uzaktan çözün

Hafta sonu, JPL yer kontrolörleri Voyager 2’ye bir yazılım yaması eklemeyi planladı. Bu, yer ekibinin yerleşik bilgisayarlardan birindeki bir sorunu çözmek için aynı yamayı Voyager 1’e göndermesinden önce yapılan bir test. Bu sorun ilk kez 2022’de mühendislerin Voyager 1 uzay aracını yönlendirmekten sorumlu bilgisayarın normal çalışmasına rağmen bozuk durum raporları gönderdiğini fark etmesiyle ortaya çıktı. Bilgisayarın bir şekilde yanlış moda girdiği ortaya çıktı. NASA’ya göre.

READ  Microsoft, hacker grubu Lapsus $ tarafından saldırıya uğradığını doğruladı

Yöneticiler yamayı yıldızlararası uzayda Dünya’dan uzaklaşan Voyager 1’e göndermeden önce Voyager 2 üzerinde denemek istediler. Bu, Voyager 1’i çevreleyen çevreye ilişkin gözlemleri bilim insanları için daha da değerli kılıyor.

Bu arada mühendisler, her iki Voyager uzay aracındaki iticileri çalıştıracak yeni bir sistem tasarladılar. Bağımsız olarak fırlatılan bu küçük roket motorları, her bir sondanın ana anteninin Dünya’ya dönük tutulması için gereklidir. Hidrazin yakıtını iticilere besleyen dar hatlarda itici gaz kalıntısı birikmesi var. NASA, bazı noktalarda artışın “önemli hale geldiğini” söylüyor, bu nedenle mühendisler, iticileri ateşlemeden önce sondaların her yönde biraz daha fazla dönmesine izin vermek için son birkaç hafta içinde uzay aracına yeni komutlar gönderdiler.

Bu, uzay aracının daha az ve daha uzun fırlatma yapmasına neden olacak ve bunların her biri yakıt hatlarındaki kalıntıları artıracaktır. Bu değişikliğin dezavantajı, Dünya’ya geri gönderilen bilim verilerinin bazen kaybolabilmesidir, ancak NASA, zamanla yer ekibinin planın Voyager’ların zaman içinde daha fazla veri geri göndermesine izin vereceği sonucuna vardığını söyledi.

NASA, bu adımlarla, mühendislerin yakıt giriş tüplerinin en az beş yıl daha ve “muhtemelen çok daha uzun bir süre” boyunca tamamen tıkanmayacağını beklediklerini söyledi. Mühendislerin iticilerin ömrünü uzatmak için deneyebilecekleri başka şeyler de var.

JPL’deki Voyager proje bilimcisi Linda Spilker, yaptığı açıklamada, “Görevin bu noktasında mühendislik ekibi, elimizde bir kılavuz bulunmayan birçok zorlukla karşı karşıyadır” dedi. “Fakat yaratıcı çözümler bulmaya devam ediyorlar.”

12 fit (3,7 m) çapındaki yüksek kazançlı iletişim anteni, Voyager uzay aracının en büyük özelliklerinden biridir.

12 fit (3,7 m) çapındaki yüksek kazançlı iletişim anteni, Voyager uzay aracının en büyük özelliklerinden biridir.

NASA/JPL-Caltech

Dodd, Ars’a, itme sorununun muhtemelen Voyager uzay aracının karşılaştığı en ciddi sorun olduğunu söyledi. 2017 yılında mühendisler, ana jet roketlerinin bozulma belirtileri göstermesinin ardından Voyager’ın sondalarını yedek itici cihazlar setine dönüştürmeye başladı. Her iki araç da artık yönlerini kontrol etmek için tamamen yedekli itiş gücüyle çalışıyor ancak önlerinde 10 ila 15 yıl daha yetecek kadar yakıtları var.

READ  Hindistan, Çin uygulamalarının kaynağını engellemek için kullandığı yasa uyarınca Krafton'u yasakladı

Voyager sondaları 1977’de iki hafta arayla fırlatıldı ve güneş sisteminin dışında farklı yollar izledi. Voyager 1, Jüpiter ve Satürn’ün yanından uçtu, ardından yıldızlararası uzaya doğru daha hızlı bir yol alırken, Voyager 2 dış yolculuğunda Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ile karşılaştı.

Her iki uzay aracı da plütonyumun bozunması sonucu oluşan ısıyı elektriğe dönüştüren nükleer pillerle çalışıyor. Dodd’a göre her yıl biraz daha az güç üretiyorlar, bu da yılda 4 watt’lık bir düşüş anlamına geliyor ve sonuçta önemli uzay aracı sistemleri için yeterli elektrik üretmeyecekler. Bu on yılın sonlarında yetkililer, Voyager’ın bilim araçlarını birer birer hizmet dışı bırakmak zorunda kalacakları bir senaryo öngörüyorlar.

Ancak genel olarak güç durumu istikrarlı ve öngörülebilir. Bu yılın başlarında mühendisler, uzay aracının daha fazla güç çekmesini sağlamak için Voyager 2’nin voltaj regülatörünü devre dışı bıraktı. Karar, yer kontrolörlerinin, daha önce bu yıl bir cihazın devre dışı bırakılmasını bekledikten sonra, Voyager 2’nin kalan beş bilim cihazından birini 2026 yılına kadar devre dışı bırakmak zorunda kalmayacağı anlamına geliyor. Dodd, karadaki ekiplerin aynısını yalnızca dört aktif enstrümana sahip olan ve dolayısıyla daha az enerji kullanan Voyager 1 ile yapacağını söyledi.

Sadece güç durumuna bakarsanız, plütonyum güç kaynağının bozulması NASA’yı tüm bilim araçlarını kapatmaya zorlamadan önce Voyager’ların 2030’a kadar, belki de biraz daha uzun süre dayanması gerekiyor.

Dodd, “Verici yaklaşık 200 watt güç tüketiyor, dolayısıyla bu güç seviyesine ulaştığımızda bu, görevin sonu olacak” dedi.

NASA’nın Voyager’ları çalışmayı bıraksalar bile yıldızlara ulaşmaya devam edecek.

Ars’a “Elektrik bitmeden birçok şey bozulabilir” dedi. “Tıpkı bu itiş sorunu ortaya çıktığı gibi, ortaya çıkabilecek ve görevin başarısız olmasına neden olabilecek birçok başka sorun da var.”

READ  Activision, Call Of Duty: Black Ops 6'yı resmen duyurdu

Mesafeleri nedeniyle, Voyager’lar yalnızca NASA’nın Derin Uzay Ağı’ndaki en büyük 230 fitlik (70 m) çanak antenler aracılığıyla veya uzay aracından gelen zayıf sinyalleri tespit etmek için birkaç küçük anteni bir araya getirerek iletişim kurabilir. Voyager 1 Şu anda bulunduğu yer Dünya’dan 15 milyar milden (24 milyar kilometre) fazla uzaktadır; bu, Plüton’un ortalama mesafesinden yaklaşık dört kat daha fazladır. Voyager 2 birkaç milyar mil uzakta.

Dodd, NASA’nın Voyager’larla günlük olarak iletişim kurmaya devam ettiğini söyledi. Ancak bunların hepsi yaklaşık bir düzine “tam zamanlı eşdeğer” çalışandan oluşan küçük bir ekip tarafından yapılıyor ve bunların yalnızca yarısı tamamen Voyager’a adanmış. Diğerleri zamanlarını diğer NASA projeleriyle paylaşıyor.

Voyager’lar, uzayda 46 yıl geçirdikten sonra NASA’nın en uzun ömürlü misyonudur ve güneş sisteminin dış kısımlarını keşfedecek kadar uzun bir ömre ulaşmış olmaları, başarılarını daha da etkileyici kılmaktadır.

Dodd, “Birçok sorunun üstesinden geldiler ve mühendisler bu sorunların üstesinden gelme konusunda çok akıllıydı” dedi. “Sanırım şu anda odak noktamız 50 kişiye ulaşmak ve mümkün olan en büyük partiyi düzenlemek.”