Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

ÖZEL Tencent, Ubisoft’un Assassin’s Creed kaynağında daha büyük bir hisse arıyor

ÖZEL Tencent, Ubisoft'un Assassin's Creed kaynağında daha büyük bir hisse arıyor

HONG KONG, 4 Ağustos (Reuters) – Tencent Holdings Ltd (0700.HK) Fransız video oyun grubu Ubisoft Entertainment SA’daki hissesini artırmayı planlıyor (UBIP.PA) Konuya aşina dört kaynak Reuters’e, Çinli oyun devinin küresel oyun pazarına odaklandığını söyledi.

Kaynaklar, 2018 yılında Ubisoft’un %5 hissesini satın alan Çin’in en büyük sosyal ağ ve oyun şirketinin, Fransız şirketini kuran Guillemot ailesine ulaştığını ve şirketteki hissesini artırmakla ilgilendiğini belirtti.

Anonimlik koşuluyla konuşan iki kaynak, Tencent’in Ubisoft’ta 5.3 milyar dolar değerinde ne kadar sahibi olmak istediğinin net olmadığını, ancak Tencent’in ek bir hisse satın alarak Fransız şirketindeki en büyük tek hissedar olmayı hedeflediğini söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Tencent, üç kaynağa göre şirketin %15’ine sahip olan Guillemot ailesinden gişe rekorları kıran “Assassin’s Creed” video oyunu serisinin yapımcısı Ubisoft’taki ek hissenin bir kısmını satın almayı umuyor.

İç tartışmalara aşina olan iki kaynak, Tencent’in ek hisse için hisse başına 100 avroya (101.84 $) kadar teklifte bulunduğunu söyledi. 2018’de %5 hisse başına 66 avro ödedi.

Kaynaklar, anlaşmanın detaylarının henüz kesinleşmediğini ve değişebileceğini söyledi.

Ubisoft’un hisseleri, Reuters’in 1008 GMT’deki raporunun ardından yüzde 21 arttı ve 2004’ten bu yana en büyük günlük yükselişine yöneldi.

Guillemot Corp SA’daki hisse senetleri (GTCN.PA)Guillemot ailesinin çoğunluk hissesine sahip olduğu holding şirketi, 1240 GMT’de %10,3 artışla işlem görüyordu ve Ocak ayından bu yana en büyük günlük artışını kaydetmeye hazırlanıyordu.

Reuters grafikleri

Kaynaklardan ikisi, Tencent’in sahipliğini en büyük tek hissedar haline getirmek için Ubisoft’un genel hissedarlarından hisse almaya çalışacağını söyledi.

En son yıllık raporuna göre, Fransız şirketin hisselerinin yaklaşık %80’i halka açık hissedarlara ait.

READ  Evet, Hogwarts Legacy gerçekten Nintendo Switch'e geliyor

Tüm kaynaklar, medyaya konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini yayınlamayı reddetti.

Tencent ve Ubisoft yorum yapmaktan kaçındı.

Gilmo’nun ailesinin temsilcilerine yorum için hemen ulaşılamadı.

Tencent’in 2020’nin sonlarında düzenleyici bir baskıdan bu yana yaptığı en son büyük dış anlaşma olan planlanan hisse alımı, yerel oyun pazarındaki baskının bir kısmını dengelemeye yardımcı olacak. Dünyanın en büyüğü olan Çin’in video oyun pazarı, sert bir rakip haline geldi.

Bir kişi, “Tencent, anlaşmayı kapatma konusunda çok kararlı çünkü Ubisoft, Tencent’in önemli stratejik varlıklarından biri” dedi.

Hisse başına 100 €’luk üst sınırda Tencent, son üç ayda 44 €’luk ortalama hisse fiyatı üzerinden 2018’de 108 €’luk tarihi fiyat tavanına yakın %127 prim sunacaktı.

Bir kaynak, Tencent’in Guillemot ailesine, potansiyel rekabeti önlemek için şirketin mevcut fiyatından “önemli ölçüde daha yüksek” bir fiyata, yatırımın temel şart ve koşullarını tanımlayan bağlayıcı olmayan bir teklif olan bir şart sayfası sunduğunu söyledi.

İki kaynak, güçlü gösterinin, küresel oyun santrallerinin son yıllarda yüksek kaliteli indie oyun yapımcılarını yakalamaya çalışmasıyla ortaya çıktığını söyledi.

İki kişi, üst düzey Tencent yöneticilerinin satın alma konusunda Guillemot ailesiyle görüşmek için Mayıs ayında Fransa’ya gittiğini söyledi.

ev stresi

Çin’deki oyun düzenleyicisi, oyun onaylarını yaklaşık dokuz ay boyunca dondurmadan önce geçen yıl Haziran ayından bu yana Tencent’e evde yeni oyun lisansları vermedi. Bu yılın Nisan ayında yeniden onaylara başladığından beri şirket, son dört partiden hiçbirini dahil etmedi. Devamını oku

Mayıs ayında Tencent, yerel oyun gelirinin ilk çeyrekte %1 düştüğünü, uluslararası oyun gelirinin ise %4 arttığını bildirdi.

ABD’li video oyunu geliştiricileri Epic Games ve Riot Games’te hisse sahibi olan Tencent, Haziran ayında amiral gemisi mobil oyunu “Honor of Kings”i yıl sonuna kadar küresel olarak piyasaya süreceğini söyledi. Devamını oku

READ  Android güncellemesi, Mesajlar, Fotoğraflar ve daha fazlasına yeni özellikler ekler

2016 yılında, tüm zamanların dünyanın en büyük oyun anlaşmalarından biri olan mobil oyun üreticisi Supercell “Clash of Clans”ın çoğunluk hissesini yaklaşık 8,6 milyar dolara satın aldı.

Aynı zamanda İngiliz video oyun şirketi Frontier Developments’ın %9’una sahip ve geçen yıl 1.3 milyar dolarlık bir anlaşmayla başka bir İngiliz geliştirici Sumo’yu satın alacağını söyledi. Devamını oku

Unvanları arasında “Prince of Persia” ve “Rainbow Six” de bulunan Ubisoft, şirketin rapor edilmemiş 2021-22 için işletme gelirini açıklamasının ardından, Mayıs ayında 2022-23 için faaliyet kârında bir düşüş öngörüyor. Devamını oku

(1 dolar = 0,9819 euro)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Londra’da Pamela Barbaglia, Paris’te Sudeep Kar Gupta ve Richard Love tarafından ek raporlama. Kurgu Sumit Chatterjee, Jason Neely ve David Evans

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.