Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pakistanlılar ve Türkler Cumhuriyet Bayramı’nda milli marşı söylüyor

Pakistan’ın Lahor kentinde, müzisyen Rüstem Fateh Ali Khan liderliğindeki Türk ve Pakistan vatandaşları, Cumhuriyet Bayramı’nda Türk İstiklal Marşı’nı birlikte söylüyor.

29 Ekim 1923’te Türk parlamentosunun hükümeti cumhuriyete dönüştürmek için anayasayı değiştirdiğini hatırlayın. Büyük Britanya, Fransa, İtalya ve Yunanistan da dahil olmak üzere I. Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal, Atatürk Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı seçildi. Bu gün 1925’ten beri kutlanmaktadır.

Cumhuriyet Bayramı’nın 98. yıl dönümü vesilesiyle Pakistanlı personel, Younus Emre Enstitüsü (YEE) öğrencileri ve Lahor’da yaşayan Türkler İstiklal Marşı’nı söylüyor. Filmin çekimleri yaklaşık bir ayda tamamlandı.

Anadolu Ajansı’na (AA) konuşan Khan, yaklaşık bir aydır üzerinde çalıştıklarını hatırlattı.

Khan, kendisinin ve ailesinin Türkiye’yi çok sevdiğini vurgulayarak, Türkiye-Pakistan ilişkilerinin köklerinin tarihte olduğunu kaydetti. Atalarının yaklaşık 300 yıldır müzikle ilgilendiğini, dedelerinin geleneksel müzisyenleri olduğunu, kendisinin de geleneksel müzik okumakta ısrar ettiğini söyledi.

Türkiye’yi çok sevdiklerini ve bir şeyler yapmak istediklerini dile getiren Khan, “Projenin tamamına sponsor oldum. Kimseden yardım almadık. Kompozisyonun tamamı Pakistan enstrümanları ve Pakistan tarzı şarkılarla oluşturuldu.”

Furkan Urfalıoğlu, milli marşı seslendirdi Pakistanlı bir sanatçı tarafından bu girişimin önemini vurgularken, “dedi Türk öğrencilerden biri Biz çok bu çalışmanın bir parçası olmak ve iki arasındaki dostane ilişkilere katkıda bulunmak memnunuz ülkeler.”

READ  Gerçek Ev Kadınları Nihai Kadın Seyahat Oyuncuları 1. Sezonda 11.5 Milyon Dolar Turks ve Caicos Tatil Evi'nde Kaldı