Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Panera Bread’in halka arz başvurusu

Panera Bread’in halka arz başvurusu
  • Financial Times’ın haberine göre Panera Bread gizlice tekrar halka açılmak için başvuruda bulundu.
  • Restoran zinciri aylardır halka arzla ilgilendiğini belirtiyor.
  • JAB Holding, şirketi 2017 yılında 7,5 milyar dolara satın almıştı.

Panera Bread Mango ve Yuzu Izgara Limonata, 1 Kasım 2023’te Novato, Kaliforniya’daki bir Panera Bread restoranında sergileniyor.

Justin Sullivan | Getty Images

Panera Bread gizlice tekrar halka açılmak için başvuruda bulundu. Finans Zamanları adı geçen.

Çorbaları, sandviçleri ve simitleriyle tanınan restoran zinciri, aylardır ilk halka arz yoluyla halka açılmayı planladığını belirtiyor. Mayıs ayında Panera, CEO geçişini duyurdu ve sonbaharda sona eren iki yıllık halka arz kuraklığının ortasında, liderlik değişikliklerinin “nihai bir halka arza hazırlık” olduğunu söyledi.

Panera’nın kurucusu Ron Shaich liderliğindeki Akdeniz restoran zinciri Cava, bu yıl halka açılan az sayıdaki şirket arasında yer aldı. Yatırımcılar teklif listesine karışık tepkiler verdi.

Panera, 2024’te piyasa koşullarının daha iyi olmasını umut eden tek kişi değil. Bloomberg’in haberine göre, Çin merkezli hızlı moda devi Shen, Pazartesi günü halka arz için gizli bir başvuruda bulundu. adı geçen Salı günü Reddit ve Skims’in de gelecek yıl halka arz sınıfında olabileceğini söyledi.

Panera, CNBC’ye yorum yapmayı reddetti.

Şirketin hisseleri en son 2017 yılında halka açılmıştı. Reiman ailesinin yatırım kolu JAB Holding, şirketi 7,5 milyar dolara satın almıştı. O zamanlar Keurig ve Krispy Kreme’yi de içeren portföyüne Panera’yı ekledi.

Ancak son yıllarda JAB portföyünü yeniden formüle etti. Au Bon Pain, 2021’de franchise sahibi Yum Brands’a satıldı ve Krispy Kreme’yi satın aldı.

JAB ayrıca o yıl Panera’yı tekrar halka açmaya çalıştı. Ancak 2022’de Panera, Danny Meyer’in SPAC’ıyla olan anlaşmasını iptal etti. Olağandışı düzenleme, USHG Satın Alma hisselerinin sandviç zincirinin hisseleriyle değiştirilmesini sağlayacak ve şirketin Panera’nın Rye Birleşmesi ile birleşmeden ayakta kalmasına olanak tanıyacaktı.

READ  Warren, faiz oranı yorumları için Jerome Powell'ı eleştiriyor: 'Fed'in bu ekonomiyi resesyona iteceğinden çok endişeliyim'

Ancak Panera, piyasa koşullarını gerekçe göstererek bu planları iptal etti.

Ancak zincirin halka açılma girişimi, restoranın başka nedenlerle inceleme altında olduğu bir dönemde gerçekleşti. Şirket yakın zamanda “şarjlı limonata” nedeniyle dava edildi. Savcılar, içkinin kalp hastası olan üniversite çağındaki kızlarının ölümüne neden olduğunu iddia ediyor.

Hikayenin tamamını Financial Times’tan okuyun Burada.

CNBC PRO’nun bu hikayelerini kaçırmayın: