Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uber hisseleri S&P 500 endeksine dahil olunca yükseldi

Uber hisseleri S&P 500 endeksine dahil olunca yükseldi

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, 18 Ocak 2023’te İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Squawk Box hakkında konuşuyor.

Adam Gallica | CNBC

Uber’in hisseleri, araç çağırma şirketinin hisselerinin artmasının ardından Cuma günü uzatılan işlemlerde %5 arttı Ekledi Sealed Air Corp’un yerini alarak S&P 500’e girdi.

Yapılan basın açıklamasına göre değişiklik, 18 Aralık Pazartesi günü işlemlerin başlamasından önce gerçekleşecek.

Bir şirketin hisse senedi fiyatı, S&P 500’e dahil olduğu haberiyle sıklıkla yükselir çünkü üç ayda bir güncellenen gösterge endeksini takip eden fon yöneticileri, hisse satın almak zorunda kalır. Şirketlerin ayrıca belirli değerleme ve karlılık gerekliliklerini de karşılaması gerekiyor.

Uber hisseleri 2019’da New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladı ancak şirket, düşük marjlı bir işte rekabetçi kalabilmek için sürücülere yeterli parayı ödemek zorunda olduğundan nakit yakıyordu. Tercih ettiği ölçü, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi düzeltilmiş kazanç veya FAVÖK idi.

Uber’in düzeltilmiş FAVÖK’ünün büyük kısmı mobiliteden geliyor ancak şirket, durgunluktan korkan yatırımcıların zarar eden şirketlere yatırım yapmaktan daha isteksiz hale gelmesinin ardından teslimat işini planlanandan daha hızlı kârlı hale getirdi. Reklam gelirlerindeki büyüme Uber’in kârlılığının artmasına da katkıda bulundu.

Uber 2020’de 3.500’den fazla kişiyi işten çıkardı ve yöneticiler o zamandan beri maliyet yapısını iyileştirmek için çalıştı. Örneğin teslimat maliyetlerini düşürdüler. Uber, üçüncü çeyrekte 9,29 milyar dolar gelir üzerinden 221 milyon dolar net gelir bildirdi ve son dört çeyrekte toplamda 1 milyar dolardan fazla kar elde etti.

“Nelson [Chai, Uber’s outgoing finance chief] Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, Aralık 2021’deki bir yatırımcı toplantısında UBS analisti Lloyd Walmsley’e “Amacım üst düzey oranları çok cazip oranlarda birleştirebilecek ve belirli bir süre içinde marjları iyileştirmeye devam edebilecek bir şirket kurmak” dedi. “Uzun vadede kar marjını artıran faktörleri gördünüz ve biliyorsunuz, dünyanın büyükleri, Google’lar, Facebook’lar, dünyanın Microsoft’ları ve biz bundan daha azını istemiyoruz.”

READ  FAA, tıkanıklığı önlemek için doğu kıyısında daha hızlı rotalar başlatıyor

Standard & Poor’s kurallarına göre endeks üyelerinin son çeyrekte ve önceki dört çeyrekte toplamda pozitif kazanç elde etmesi gerekiyor. Endeks bileşenlerinin düzeltilmiş piyasa değeri en az 14,5 milyar dolar olmalıdır.

Uber’in piyasa değeri yaklaşık 118 milyar dolar iken S&P 500’deki şirketlerin ortalama piyasa değeri 31 milyar doların biraz üzerindedir.

İzler: Uber S&P 500’de